Logitech webcam and Ubuntu issue

Διανομή: Ubuntu 18.04 LTS
Cam: Logitech webcam c310

Εμφανίζει το παρακάτω σφάλμα όταν τρέχω το guvcview

GUVCVIEW: invalid pixel format
V4L2_CORE: [get resolution index] format index (-1) is not valid [0 - 5]
GUVCVIEW (1): Guvcview error
	 invalid resolution index
GUVCVIEW: invalid resolution index

Όταν τρέχω το cheese απλά ανάβει το λαμπάκι της κάμερας.Η εφαρμογή δεν σου δίνει καμία επιλογή απλά ανοίγει και βλέπεις το περιβάλλον.

Με το lsub μου δείχνει το μοντέλο κανονικά.

Υπάρχει κάποια λύση για να γίνει λειτουργική η κάμερα;

ΥΓ Αυτό που κατάλαβα απο το μήνυμα σφάλματος είναι ότι το resolution format index πρέπει να είναι απο 0 εώς 5.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο φόρουμ.

Από το HardwareSupportComponentsMultimediaWebCamerasLogitech βλέπω ότι η κάμερα σου χρειάζεται το uvcvideo driver.

Με την εντολή lsmod | grep uvcvideo τσέκαρε αν είναι εγκαταστημένος.

Αν όχι τότε πρέπει να το εγκαταστήσουμε.

modprobe uvcvideo

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα,ειλικρινά δεν περίμενα τόσο γρήγορα απάντηση.Μπράβο στην κοινότητα.

Έβγαλε το παρακάτω μήνυμα η lsmod…

uvcvideo                     86016    0
videobuf2_vmalloc     16384    1  uvcvideo
videobuf2_v4l2           24576    1  uvcvideo
videobuf2_core          40960     2  uvcvideo,videobuf2_v4l2
videodev                   184320    3  uvcvideo,videobuf2_core,videobuf2_v4l2
media                         40960     2  uvcvideo,videodev

To uvcvideo είναι με κόκκινα γράμματα.

Έτρεξα sudo apt install modprobe uvcvideo
και μου εμφάνισε:

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου modprobe
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου uvcvideo

Απ’ όσο βλέπω η uvcvideo δεν χρησιμοποιείται.

εκτέλεσαι στο terminal το

modprobe uvcvideo

Και να διορθώσω ότι φορτώνουμε το driver στο σύστημα άρα η χρήση του sudo apt install είναι λάθος.

Δεν κάνουμε εγκατάσταση με την έννοια των πακέτων

1 «Μου αρέσει»

Δεν άλλαξε κάτι,το ίδιο με πριν,η κάμερα δεν λειτουργεί.Ενώ φόρτωσα τον driver modprobe uvcvideo όταν το τσεκάρω με την lsmod δεν φαίνεται εγκατεστημένος(βγάζει ακριβώς το ίδιο μήνυμα με πριν).

Στις ρυθμίσεις του skype αναγνωρίζει το μικρόφωνο της κάμερας και μπορώ να το επιλέξω με το μόντελ name.Το τέσταρα κ λειτουργεί το μικρόφωνο.
Την κάμερα την αναγνωρίζει ως UVC Camera(046d:081b).

Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω απο τότε που έκανα αναβάθμιση απο τα 17.10 στα 18.04(με επιφύλαξη).

Δηλαδή η κάμερα δεν σου δίνει εικόνα στο Skype, google Hangouts κτλ? Μόνο μικρόφωνο? Επίσης είμαστε σίγουροι ότι η κάμερα λειτουργεί και δεν έχει τεχνικό πρόβλημα? Πότε ήταν η τελευταία φορά που σου δούλεψε? Μπορείς να δοκιμάσεις και με κάποια live διανομή π.χ. Ubuntu 19.10, mint 19.3 ή κάτι άλλο?

2 «Μου αρέσει»

Ακριβώς,μονο μικρόφωνο.
Η τελευταία φορά που δούλεψε η κάμερα είναι πίσω τουλάχιστον μια διετία,όταν είχα τα 17.10
Ανάβει το πράσινο λαμπάκι πάνω στη κάμερα που σημαίνει οτι παίρνει ρεύμα.(οταν ανοίγω με skype,guvcview,cheese)
Έχω σε live cd τα ubuntu 9.10 και το opensuse 11.4.Είναι καλύτερα να φτιάξω ένα live cd με οποιαδήποτε διανομή αρκεί να είναι μεταγενέστερη του 18.04 ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και αυτές που έχω?
Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα της κάρτας γραφικών?

Δοκίμασε με αυτές που σου έγραψα, σε παρακαλώ.

Αντιμετωπίζω μια δυσκολία σχετικά με το burn του iso file->ubuntu 19.10
Χρησιμοποιώ το brasero και μου πετάει το dvd έξω

Ρίξε μια ματιά εδώ : https://askubuntu.com/questions/341139/how-to-fix-power-calibration-error-when-trying-to-burn-dvd

1 «Μου αρέσει»

Τόσο τα CD Drives όσο και τα ίδια τα δισκάκια στις μέρες μας είναι για τον …

Ευτυχώς στις μέρες μας μικρή ανάγκη τα έχουμε. Προσωπικά έχω να χρησιμοποιήσω CD κοντά δέκα χρόνια. Είσαι βέβαιος πως δεν μπορείς να το κάνεις αλλιώς; Ένα στικάκι των 4GB στις μέρες μας είναι σχεδόν τσάμπα.

2 «Μου αρέσει»

Βρήκα τα dvd σε ένα ράφι και είπα ας δοκιμάσω μιας και το usb flash που έχω είναι προβληματικό.
Θα επανέλθω με αυτό που προτείνεις λογικά.Απλά ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι σημαντικό να δοκιμάσω την κάμερα με έκδοση Ubuntu 19.10 ή mint 19.03?Θεωρητικά δεν θα είχα θέμα αν δοκίμαζα την 16.04 Ubuntu μιας και η υποστήριξη λήγει 25 απριλίου.
Τα 16.10 που δοκίμασα(τα είχα σε dvd) η κάμερα δεν έπαιξε.

Επειδή η c310 παίζει out of the box σε Linux, σου προτείνω να δοκιμάσεις με μια τελευταία διανομή για να δούμε αν θα παίξει. Αν παίξει σε διανομή τελευταίας γενιάς , τότε είμαστε σίγουροι ότι κάτι έχει στραβώσει στη δικιά σου εγκατάσταση και ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει. Αν δεν παίζει ούτε σε live διανομή, τότε ίσως να έχει τεχνικό πρόβλημα η κάμερα. Δεν φανταζόμουν ότι θα σου ήταν δύσκολο να δοκίμαζες με ένα live Ubuntu 19.10. Άσε το brasero και κάψε το iso με k3b. Καλύτερα όμως με.στικάκι. Αυτή είναι η πρότασή μου και δεν είσαι υποχρεωμένος να δοκιμάσεις, εννοείται.

1 «Μου αρέσει»

Linuxovios όταν προτείνεις κάτι καλό είναι να το αιτιολογείς.Απο την άποψη ότι είμαστε και μείς που θέλουμε να μάθουμε παραπάνω πράγματα.Μπορεί να κάνω λάθος αλλά αρχικά μου φάνηκε σαν να απευθύνεσαι σε μαθητές σου.
Δοκίμασα σε λαιβ USB τα 19.10 και πάλι τπτ η κάμερα.Μόνο μικρόφωνο λειτουργεί στο skype.Στο cheese μου έβγαλε για μια στιγμή “There was an error playing video from webcam”.

τοτε ισως ειναι καλη ιδεα να τρεξεις το cheese απο το τερματικο για να δεις τι λαθος μπορει να βγαλει (λεω εγω τωρα)

2 «Μου αρέσει»

Το δοκίμασα και σε windows,δεν έπαιξε.Μπορεί να έχει πρόβλημα ο φακός.
Τρέχω τα 19.10 σε live USB,ανοίγω το cheese απο terminal αλλα δεν βγάζει κάποιο error.
Χθές έβγαλε το cheese το μήνυμα που ανέφερα μια φορά και χάθηκε.
Καμιά ιδέα κανείς?

Αφού το δοκίμασες και με Live usb έίναι καθαρά απο πρόβλημα υλικού. Η συγκεκριμένη κάμερα όντως λειτουργεί out of the box σε Linux όπως είπε και ο @linuxovios.

1 «Μου αρέσει»

Από τη στιγμή που δεν σου παίζει πουθενά (windows, διάφορα linux), τότε προφανώς είναι hardware πρόβλημα.

Ανακύκλωση!

2 «Μου αρέσει»