Login loop 19.04

Έχω ένα θεματάκι με το 19.04 . Έχω πέσει από χτες σε login loop, όπου συνδέομαι επιτυχώς πάει να φορτώσει τα γραφικά μου εμφανίζει το /home (μαύρο background) και με πετάει πίσω στο login. Νομίζω πως το πρόβλημα είναι στον gdm3. Με Wayland συνδέομαι κανονικά. Τελευταία ενημέρωση που έκανα πριν προκύψει το πρόβλημα, ήταν στο oibaf ppa που είναι για τους οδηγούς της AMD RX460 που έχω.

Στο gdm ή στον Xorg;

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να είναι και στον Xorg. Δεν ξέρω να πω την αλήθεια. Βάση των όσων έχω διάβασει το είπα, γιατί προς τα κει κατέληξα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη. Έλεγα μήπως δοκιμάσω το βράδυ να φορτώσω τον lightdm και να δοκιμάσω με αυτό.

Το πρόβλημα σου είναι στο γραφικό περιβάλλον. Κάτι φορτώνει στην συνεδρία και το χαλάει. Αν έχεις εγκατεστημένο κάποιο εναλλακτικό δοκίμασε κατ αρχήν με αυτό.

Για να βρεις τι πάει στραβά θέλεις το αρχείο .xsession-errors. Μπορείς να βγεις σε κονσόλα με CtrlAltF1 και να το δεις, είτε μέσα από το μέσο εγκατάστασης.

1 «Μου αρέσει»

την γνώμη μου την έχω πει εδώ και εδώ

μήπως απλά να πέταγες το ppa; (αφού θέλεις ubuntu)

1 «Μου αρέσει»

Σχετικά με αυτό, στην κονσόλα με βγάζει με το CtrlAltF3 και με CtrlAltF1 με επιστρέφει στο γραφικό περιβάλλον. Πιθανά να είναι κάποια αλλαγή στην 19.04.

Όσο για το .xsession-errors . δεν υπάρχει το αρχείο. Είδα και τον κώδικα του Xsession και κανονικά πρέπει να το δημιουργεί εντός του /home, αλλά για κάποιο λόγο δεν δημιουργείται.

Αυτό η αλήθεια είναι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Αλλά ναι ίσως είναι πιθανή λύση.

Ναι ήταν θέμα του ppa:oibaf/graphics-driver. Μόλις το έβγαλα λειτουργησε κανονικά. Θα το διερευνήσω παραπάνω και μαζί τους μήπως βρεθεί το bug.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

@lucinos Η αλήθεια είναι πως Ubuntu έχω κυρίως ήταν τα πρώτα που γνώρισα και είπα να πάω σε κάτι γνωστό, για να απεξαρτηθώ από τα Windows. Τώρα από εκεί και πέρα θα μπορούσα να δοκιμάσω Manjaro κάποια στιγμή, αλλά επειδή το μηχάνημα είναι το κύριο μου, αν δεν έχω χρόνο δεν μπορώ να παίζω.

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά που κάποιος φοβάται να βάλει Manjaro αλλά πάει και βάζει ppa κάτι σπάει μέσα μου. :P

3 «Μου αρέσει»

Ήθελα κάτι με βάση το Ubuntu ή το Debian στην χειρότερη. Τo Manjaro δεν το ήξερα όταν τα έβαλα, αλλά και μόνο επειδή βασίζεται σε Arch δεν θα αποτελούσε επιλογή μου.
To ppa μπήκε για να φτιάξω κάποιες περιπτώσεις με artifacts που συναντούσα. Επίσης το πρότειναν όλοι όσων τα σχόλια είχα δει.

Μιας και το πρόβλημά σου λύθηκε, να σχολιάσω λίγο αυτό το τελευταίο: το manjaro “εξαλείφει” ένα βασικό πρόβλημα του arch: τη δυσκολία και ίσως ασάφεια εγκατάστασης. Άπαξ και μπει (που μπαίνει πολύ εύκολα, με γραφικό installer και όλα τα σύγχρονα καλούδια), τότε πηγαίνει ρολόι και σφαιράτα, έχοντας όλα τα πολλά και πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα του arch…