Log in από εξωτερική οθόνη

Γεια σας

έχω laptop Dell Latitude, περίπου επταετίας, και έχω συνδέσει εξωτερική οθόνη. Όταν ξεκινάω το laptop
η επιλογή της διανομής που θα ξεκινήσει το laptop καθώς και η οθόνη με το log-in εμφανίζονται μόνο στην οθόνη του laptop. Υπάρχει τρόπος αυτά να εμφανίζονται στην εξωτερική οθόνη? Αν ναι που μπορώ να βρω πληροφορίες για το πώς γίνεται. στο laptop έχω Archlinux και Debian αλλά είμαι τελείως ερασιτέχνης στο linux.

Ευχαριστώ

Καλώς ήρθες @amanouss!
Για το archlinux μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ : https://wiki.archlinux.org/index.php/Multihead
Και δες τις οδηγίες στην παράγραφο Configuration using xorg.conf

1 «Μου αρέσει»

νομιζω γινεται και απο το πληκτρολογιο αν δεν κανω λαθος. Πατας Fn και μετα καποιο απο τα πληκτρα που αρχιζουν απο F πχ F3 αλλά δεν ειμαι σιγουρος ποιο και μαλλον αλλάζει το πληκτρο απο υπολογιστη σε υπολογιστη

1 «Μου αρέσει»

Επίσης για debian αν χρησιμοποιείς gnome σαν γραφικό περιβάλλον, δες από τα Settings>Devices>Display αν μπορεις να ορίσεις σαν primary οθόνη την εξωτερική.

1 «Μου αρέσει»

H xrand --listmonitors μου δίνει

0: +*HDMI-1 2048/527x1152/296+0+0 HDMI-1

Στο archlinux Έφτιαξα το αρχείο 10-monitor.conf sto /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf

Section “Monitor”
Identifier “HDMI-1”
Option “Primary” “true”
EndSection

αλλά όταν έκανα επανεκκίνηση και επέλεξα να μπω στο archlinux η οθόνη εμφάνισε το μήνυμα started Load/Save Random Seed

περίμενα 1 λεπτό δεν έγινε τίποτα και έκανα reboot στο Debian και έσβησα το παραπάνω αρχείο.

στις ρυθμίσεις , Debian και archlinux, έχω επιλέξει μονή οθόνη την εξωτερική. Μετά που κάνω log-in λειτουργεί μόνο η εξωτερική οθόνη.

Αυτό που θέλεις είναι να χρησιμοποιείς μόνο την εξωτερική οθόνη? Δηλαδή και o GRUB και o login manager να εμφανίζονται μόνο στην εξωτερική?

ναι αυτό θέλω. Επίσης θα με ικανοποιούσε να εμφανίζεται και στις δύο οθόνες το grub και το login και μετά το login να λειτουργεί μόνο η εξωτερική οθόνη

Πρώτα δοκίμασε να μπεις στα BIOS και να δεις αν υπάρχει σχετική ρύθμιση για το ποια οθόνη θα χρησιμοποιεί το μηχάνημα, υπάρχει περίπτωση να μπορείς να ορίσεις την εξωτερική(HDMI) σαν κύρια οθόνη.
Αν δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, δοκίμασε να πειράξεις το αρχείο :
/etc/default/grub
Και στην γραμμή παρακάτω, άλλαξε την, ώστε να είναι κάπως έτσι:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash video=HDMI-1:d"
το τι θα βάλεις στη θέση του HDMI-1 θα το πάρεις από την εντολή :
xrandr -q όπου θα βρεις το ακριβές όρισμα της οθόνης.
Στη συνέχεια τρέξε το :
sudo update-grub
και δες αν έχεις αποτελέσματα.

Στο Archlinux δεν είχε αποτέλεσμα η αλλαγή στο /etc/default/grub

Δοκίμασε όπως προείπε και ο @tsapi ενώ boot-αρει ο υπολογιστής να πατήσεις κάποιο συνδυασμό Fn+F5 ή Fn+F6 πλήκτρων, γιατί πολλά λάπτοπ μπορούν και γυρνάνε έτσι manual σε άλλη οθόνη.

Αν κάτι πάθει η εξωτερική οθόνη, δεν είναι διαθέσιμη, ή η πεθερά σου δαγκώσει το καλώδιο (συνηθισμένα πράματα), πως θα χρησιμοποιήσεις το λάπτοπ αφού θα στέλνει σήμα μόνο στην εξωτερική;

δοκίμασα fn+F4, fn+F5, fn+F6 αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Στην πραγματικότητα δούλεψε μια φορά, αλλά τις επόμενες δε δούλεψε. Επίσης το laptop είναι σε άλλο μέρος από την εξωτερική οθόνη και πληκτρολόγιο και άρα αν είναι να πατάω σε κάθε άνοιγμα του υπολογιστή συνδυασμό πλήκτρων για να κάνω login από την εξωτερική οθόνη δεν έχω κάποιο όφελος

ισως πρεπει να τον αφησεις πατημενο λιγο χρονο παραπανω απο οτι συνηθως τον συνδυασμο πληκτρων για να δουλεψει.

Υπάρχουν δυο διαφορετικά ζητήματα εδώ.

Το πρώτο είναι σε ποια οθόνη θα υπάρχει ο grub. Η οθόνη που θέλεις να είναι είναι αυτή του laptop. Αν δεν κάνεις κάτι απλά θα ξεκινήσει ο υπολογιστής. Πρόβλημα θα προκύψει αν θέλεις να ξεκινήσεις άλλο λειτουργικό ή ελάχιστες φορές με άλλο πυρήνα. Εδώ υπάρχει η λύση του grub-reboot αλλά και να ρυθμίσεις το grub να ξεκινά με την προηγούμενη επιλογή.

Δες τα παρακάτω

Το δεύτερο και σημαντικότερο πρόβλημα είναι η σύνδεση με το γραφικό περιβάλλον. Εδώ η αυτόματη σύνδεση, μπορεί να παρακάμψει το πρόβλημα, αλλά δεν είναι πάντα η καλύτερη ιδέα. Ο διαχειριστής εκκίνησης που χρησιμοποιείς όμως, και δεν γνωρίζουμε ποιος είναι, μπορεί να ρυθμιστεί σε ποια οθόνη θα το δείχνει, εφόσον το X βλέπει τις δυο οθόνες κατ αρχήν.

Στο ψάξιμο που είχα κάνει βρήκα ότι με το Grub-customizer θυμάται την τελευταία επιλογή συστήματος και boot σ΄αυτό. Αυτόματη σύνδεση δε θέλω, προτιμώ το login. Μια πληροφορία που δεν έχω γράψει είναι ότι στην εξωτερική οθόνη εμφανίζεται ο έλεγχος που κάνει το σύστημα στις διάφορες λειτουργίες και όταν πάει στον login αυτό εμφανίζεται μόνο στην οθόνη του laptop

Αν η οθόνη δεν έχει γραφικό περιβάλλον, τότε θέλεις ρύθμιση του X/Wayland.

Να σημειώσω εδώ, για το ιστορικό του θέματος το πρόβλημα αυτό με την Login screen που εμφανίζεται μόνο στο Laptop θα διορθωθεί στην επόμενη έκδοση του Gnome.
Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα αλλά δεν με ενοχλεί αφού όταν κάνω login η εξωτερική αναλαμβάνει από εκεί και πέρα.

1 «Μου αρέσει»

Το lightdm δεν χρησιμοποιεί και το Gnome; Στο Mint μπορεί να ρυθμιστεί να ακολουθεί το mouse.

Δεν έχουν πειράξει καθόλου τον κώδικα του lightdm, από όσο γνωρίζω, μόνο το εργαλείο ρύθμισης είναι ιδιοταγές, άρα μήπως είναι απλά θέμα ρύθμισης;

Όχι, χρησιμοποεί το GDM… Το οποίο δεν τελειώνει την δουλειά του απλά με την διαχείρηση του login, αλλά συνεχίζει και δουλεύει σε όλο τον κύκλο ζωής του desktop session