LMDE - γενικές απορίες

Αντί προλόγου να πω πως στην πενταετή διαδρομή μου στο λίνουξ έκανα τα πράγματα κάπως ανάποδα: Δεν με έψησε καθόλου το Mint ως αρχάριο χρήστη παρ’οτι και τότε όλοι αυτό πρότειναν στους νέους χρήστες. Τελικά κατέληξα πρόσφατα να βάλω το Mint στο σύστημα μου, παρ’οτι έχω πλέον μια σχετική εμπειρία, γιατί στο Manjaro KDE που ήμουν κοντά 3 χρόνια έσπασε ελαφρώς το σύστημα (κάτι που λογικά οφείλεται στα depencies). Δευτερευόντως και η δουλειά που είχα κάνει στο Plasma (theming, εξωτερικά scripts κτλ) πάει στράφη στις τελευταίες εκδόσεις καθώς όλα γ@@@ στο ‘flickering’.

Συνεπώς ήθελα κάτι σταθερό που στο τέλος της ημέρας απλά να δουλεύει και να μην χρειαστεί να αλλάζω διανομές κάθε τόσο (αν θέλω να παίξω με μια διανομή έχω δεύτερο σύστημα, εδώ θέλω να bootάρω και απλά να δουλεύει χωρίς πολλά-πολλά).

Με έψησε φυσικά το LMDE περισσότερο απο την έκδοση Ubuntu ως προοπτική αλλά ψιλιασμένος καθώς ήμουν έβαλα το δεύτερο διότι υπέθεσα οτι η ανάπτυξη του πρώτου ως προτζεκτ θα έρχεται σε δεύτερη μοίρα και θα έχει ενδεχομένως τα θέματα του.

Εσάς, σύμφωνα με την εμπειρία σας, πια είναι η γνώμη σας;
Αξίζει κάποιος να βάλει το LMDE; Είναι όσο σταθερό είναι και το Mint που βασίζεται στο Ubuntu? Ποια κατά την γνώμη σας είναι τα υπέρ και ποια τα κατά; Θα επιθυμούσατε κάποια στιγμή το Mint να αποτινάξει απο πάνω του το Ubuntu και να βασιστεί εξ’ ολοκλήρου στο Debian ή αυτό θα αποτελούσε πλήγμα στην «ταυτότητα» του ως λειτουργικού για τους αρχάριους και τους απλούς οικιακούς χρήστες;

Το LMDE παρα του ότι η ομάδα ανάπτυξης λέει πως τα έχει στην ίδια θέση η αίσθηση μου είναι πως όχι και περισσότερο το έχουν σαν ένα Backup πλάνο, γιατί ειδικά στο παρελθόν η Cannonical είχε πολλές αβεβαιότητες (βλέπε Mir κλπ) για μια παράγωγη διανομή. Ο Clem διαφωνεί με την παραπάνω άποψη.

Σε ένα απλό χρήστη δεν έχει να προσφέρει κάτι μόνο πόνο, όπως πχ στην εγκατάσταση της Nvidia. Αλλά εσύ δεν είσαι πλέον απλός χρήστης. Οπότε οι συνήθεις συμβουλές δε μετράνε.

Τώρα σε λίγες μέρες βγαίνει το Mint 21.1 οπότε για 2 χρόνια δε θα χρειαστεί επανεγκατάσταση. Η μετάβαση στο 21.2 είναι απλή, αλλά κάποια στιγμή θα βγει το 22.0 και εκεί η μετάβαση θα είναι μια διαδικασία. Το LMDE αντίθετα είναι semi-rolling και δε θα χρειαστείς επανεγκατάσταση για πολύ καιρό.

ΥΓ: Δες επίσης και το Pop OS είναι κατά τη γνώμη μου πάντα το νέο Mint.

2 «Μου αρέσει»

Κι εγώ το ίδιο ψιλιάστικα φίλε Asrodelus γι αυτό και έβαλα το Ubuntu Edition, παρ’οτι θα προτιμούσα κάτι σε Debian. Οτι το έχουν σαν back up πλάνο (το λένε άλλωστε και οι ίδιοι στην επίσημη σελίδα τους) και λογικά η ανάπτυξη του θα περνάει σε δεύτερη μοίρα.

Όσον αφορά την NVIDIA, ξέρω ακριβώς σε τι αναφέρεσαι. Επειδή έχω ασχοληθεί με παλιό hardware ως χόμπι (ακόμα έχω κομμάτια των 00’s καβάτζα) σε σύνθεση με παλιά NVIDIA που έστησα για την πλάκα μου παλαιότερα είπα τον δεσπότη Παναγιώτη για να μπορέσω να βάλω λίνουξ (τελικά τα είχα καταφέρει). Πλέον κάπου πήρε το μάτι μου οτι η NVIDIA ανοίγει τον κώδικα αλλά ως λινουξάς παραμένω επιφυλακτικός απέναντι στις NVIDIA, αν χρειαστώ κάποια στιγμή GPU (διότι είμαι με ενσωματωμένα γραφικά στο βασικό μου σύστημα) AMD θα πάω να πάρω χωρίς δεύτερη σκέψη.

2 έτη μη ενασχόλησης με επανεγκαταστάσεις και μεγάλες αναβαθμίσεις (σε νεότερη έκδοση Ubuntu, που είναι πράγματι μια διαδικασία να ξαναφέρεις το desktop στην κατάσταση που ήταν + αντιμετώπιση των όποιων προβλημάτων προκύψουν) είναι θεωρώ ενα καλό διάστημα: έχω κάνει χρήστης windows που σημαίνει οτι σε διάστημα δυο χρόνων είχα κάνει ήδη δυο φορμάτ :laughing:

Το Pop OS το ακούω συνέχεια τα τελευταία 2 χρόνια, έχω ακούσει την άποψη οτι είναι το νέο Mint αλλά θα ήθελα να το δουλέψω λίγο στο backup σύστημα σε κάποια φάση για κάνα δίμηνο για να το διαπιστώσω ιδίοις όμμασι. Με αποθαρρύνει λίγο το οτι έρχεται με Gnome (δεν είμαι φίλος γενικά)… Έχω δει όμως σε live reviews άλλων οτι κάνει πολύ καλή δουλειά με τα υβριδικά γραφικά, καλύτερη ακόμα και απο τα παράθυρα θα πω εγώ σύμφωνα με αυτά που είδα, τα οποία υβριδικά γραφικά ήταν ανοιχτή πληγή για τις περισσότερες, αν όχι όλες, διανομές λίνουξ μέχρι πρότινος και μεγάλο μανίκι για τον χρήστη.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα.
Καλά Χριστούγεννα εύχομαι και γω.
Σαν νέος σχετικά χρήστης του Linux, περίπου 2 χρόνια, πιστεύω ότι το Pop_!0s είναι φιλικό προς τον αρχάριο χρήστη, αφού ενεργοποιηθούν τα “πληκτρα” σμίκρυνσης, μεγένθυσης των παραθύρων.
Δεν γνωρίζω το mint, ούτε το LMDE …μάλλον είναι αυτό που λέμε βίοι παράλληλοι.
Το pop_!os έχει το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό ότι έχει μία εμπορική εταιρεία από πίσω του, την system 76 η οποία κατασκευάζει υπολογιστές.
Και σκοπός τους είναι να αναπτύξουν ένα νέο περιβάλλον εργασίας με την ονομασία Cosmic αντί του GNOME.
Εύχομαι να το καταφέρουν. Η δουλειά που κάνουν μέχρι στιγμής είναι πολύ προσεγμένη από ότι ακούω από έμπειρους χρήστες.
Όσον αφορά το LMDE πολύ θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις από χρήστες που το έχουν δουλέψει

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Το lmde δεν είναι μόνο το backup plan - αν δεν κάνω λάθος, εκεί πρωτοβάζουν καινούριες εκδόσεις του cinnamon κτλ και μετά στο mint. Οπότε είναι ολίγον τι το testing playground τους.
Στο σπίτι είχα pop_os έως προ ενός μήνα. Ήταν καλαίσθητο, δούλευε, δεν χρησιμοποίησα ποτέ τα tiling features του παρά μόνο τα στοκ του gnome. Το μόνο του “μειονέκτημα” ήταν ότι είναι ολίγον πίσω, μιας και βασίζεται σε πακέτα που δεν κάνει develop το ίδιο (ubuntu, gnome). Κάποιους αυτό δεν τους πειράζει - κάποιους όμως τους πειράζει. Επίσης, σε ένα version upgrade μου έσπασε εντελώς και τράβηξα των δεινών μου τον τάραχο να το συνεφέρω.
Με λίγα λόγια: εγώ προσωπικά θα σου συνιστούσα lmde. Με μία μόνο μικρή επιφύλαξη, που δεν αφορά στο υποκείμενο distro (debian ή ubuntu), αλλά στο cinnamon. Το cinnamon το υπερλατρεύω, είναι καταπληκτικό, φανδαστρουμφικό, ανυπέρβλητο, αλλά τους τελευταίους μήνες μου πριόνισε με λίμα για τα νύχια έως εσχάτων τα νεύρα με το ξεκλείδωμα του lock screen. Πάρα πολλά προβλήματα και κλειδώματα για 10 λεπτά, που καταλαβαίνω ότι οφείλονται σε λάθος σειρά εκτέλεσης κάποιων services. Με δάγκωσε άσχημα σε μία αρχαία arch εγκατάσταση που είχα στη δουλειά, αλλά και σε μία ολόφρεσκη lmde στο σπίτι. Δεν το έψαξα αναλυτικά (και ντρέπομαι γι αυτό, αλλά είμαι σε μία μακρόχρονη φάση επαγγελματικά που τρέχω και δεν φτάνω και έχω εξουθενωθεί), αλλά εύκολα άκρη δεν βρήκα.
(τελικά κατέληξα και στο σπίτι και στη δουλειά με manjaro kde - για αλλαγή βρε αδερφέ! Την αντίστροφη πορεία από σένα!)
Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας τι θα επιλέξεις και πες μας αν έχεις προβλήματα με το cinnamon.

Σε καταλαβαίνω λιγάκι @tsapi … Και που να φανταστώ όταν έπινα τη φραπεδιά σαν πιτσιρικάς με τους κολλητούς και ονειρευόμασταν πώς θα είναι το 2020, ότι θα έλεγα κάτι τέτοιο.
Διευκρίνιση, αναφέρομαι στη γενιά τού “ρόδα τσάντα και κοπάνα”.
Ευτυχώς που υπάρχει και το Linux για να δίνει μια νότα εξερεύνησης από το μέλλον.,:slightly_smiling_face:

2 «Μου αρέσει»

Tsapi, έχω επιλέξει ήδη το Ubuntu Edition και μέχρι στιγμής δεν συνάντησα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα. Απλά τώρα που πήρα τον αέρα της διανομής και έχω και το .config directory έτοιμο, είπα να δω αν αξίζει να βάλω το debian edition και να πορευτώ μ’ αυτό.

Για το Manjaro KDE, πίστευα πως θα κάτσει στο βασικό μου σύστημα ‘για πάντα’ αλλά τελικά έκανα λάθος. Σε κάποια φάση εμφανίστηκαν τα προβλήματα που έγραψα παραπάνω και στο Majnaro και στο KDE. Όπως και να χει, η εμπειρία των πρώτων 2,5+ χρόνων ήταν εξαιρετική. Κανένα πρόβλημα μετά απο αναβαθμίσεις, πανεύκολη μετάβαση σε άλλες εκδόσεις πυρήνα, πληθώρα διαθέσιμου software τόσο μέσω του package manager, όσο και μέσω yay (με το οποίο μπορείς να εγκαταστήσεις κυριολεκτικά ο,τι υπάρχει διαθέσιμο στο λίνουξ αλλά θέλει λίγη προσοχή).

υγ. Ως χρήστης του λίνουξ έχω περάσει εδώ και 2-3 χρόνια στο στάδιο που δεν είμαι πια «distrohopper» και θέλω να βρω διανομή να αράξω :smiley: Μια στο τόσο μπορεί να με πιάσει η περιέργεια να παίξω με μια διανομή αλλά θα την τεστάρω στο δεύτερο σύστημα ή απο το live περιβάλλον.

2 «Μου αρέσει»

το μονο κακο του LMDE ειναι οτι ερχεται με cinnamon που γενικα δεν ειναι και πολυ σταθερο σαν γραφικο. αλλα μπορεις να ριξεις επανω οτι γραφικο θελεις, αφου ειναι απο debian που δεν εχει καποια “προτιμηση” σε συγκεκριμενο γραφικο

το LMDE ειναι εξαιρετικα σταθερο μιας που ειναι κατα βαση debian, το ιδιο ευχρηστο με το ubuntu μιντ με τα ιδια ακριβως προγραμματα, με μονη διαφορα οτι για propietary media codecs εχει επιλογη στο μενου για περασμα μετα την εγκατασταση

εγω εχω LMDE με χειροκινητο XFCE (αυτο το εχω κανει εγω. δεν το κανει το LMDE απο μονο του) και πραγματικα το εχω λατρεψει. πολυ πιο γρηγορο, ελαφρυ και σταθερο απο το ubuntu mint. και επειδη ειναι σε debian, μπορεις να το ξεσκισεις στις μοντες

το config, οταν δεν πας σε διανομη που να ειναι στην ιδια κατηγορια (π.χ. debian - LMDE), καλυτερα να μην το μεταφερεις. το ubuntu πλεον κανει τα δικα του. και το ακολουθει το ubuntu mint. το LMDE λειτουργει οπως το debian, δεν ακολουθει το ubuntu

1 «Μου αρέσει»

Σωστός για το config, δεν θα το μετέφερα αυτούσιο ούτως ή άλλως για τον λόγο που αναφέρεις, αλλά θα μετέφερα σίγουρα αποσπασματικά μεγάλο μέρος του και σίγουρα τα αρχεία που αφορούν στις ρυθμίσεις και στο customization προγραμμάτων, τα οποία δεν υπάρχουν μόνο στο config, αλλά για τα περισσότερα προγράμματα υπάρχουν κυρίως εκεί. Αυτή η διαδικασία μου έχει γλιτώσει πολύ χρόνο κάθε φορά που πηγαίνω σε καινούρια διανομή. Γιατί να κάτσω να φέρω στα μέτρα μου το krita πχ ή τον vivaldi απο την αρχή; Μια απ’ τα ίδια και για τα προγράμματα και τα applets του μιντ. Στο Plasma μπορείς άνετα να μεταφέρεις αυτούσια και κάποια αρχεία που αφορούν στο γραφικό περιβάλλον χωρίς να σπάσει τίποτα, αλλά στο Cinnamon δεν υπάρχει λόγος να μπεις στην διαδικασία, δεν έχει καμιά ατέλειωτη παραμετροποίηση που δεν μπορεί να κάνει σε λίγα λεπτά ένας εξοικειωμένος στο λίνουξ χρήστης, ούτε τόσο χαοτικό μενού ρυθμίσεων που αλλάζουν και τα πράγματα κάθε τόσο, συν τοις άλλοις.

Κατά τα άλλα έχω μια απορία: Γιατί LMDE Cinnamon με XFCE και όχι pure Debian installation και επιλογή του ποντικοπεριβάλλοντος;

@Vasily-3 το LMDE το ειδα αρχικα γιατι ηθελα μια λιγο πιο φρεσκια απο debian, διανομη για το λαπτοπ μου, και εχω βαρεθει τις διανομες βασισμενες στο ουμπουντου που εχει βρωμισει ο τοπος. ηθελα κατι σε πραγματικο λινουΚΣ, οχι αλλο ενα ουμπουντου που μονο λινουΚΣ δεν ειναι πλεον

ηθελα να δω το LMDE για να δω ποσο κοντα ειναι στο debian. ειδα οτι ειναι απιστευτα κοντα στο debian. βασικα ΕΙΝΑΙ debian με mint κουστουμακι και πιο φρεσκο απο το debian. και ετσι το κρατησα και το εχω κανονικα εγκατεστημενο στο λαπτοπ. εχω και debian στο desktop μου.

Άλλη ερώτηση (και συγνώμη αν σε έχω ταράξει στις ερωτήσεις :sweat_smile: ) γιατί θεωρείς οτι το ubuntu δεν είναι λίνουξ πια και αν οι λόγοι για τους οποίους το πιστεύεις συντρέχουν και για τα ubuntu forks ή μόνο για την διανομή της Canonical ;;;

Πάντως κι εγώ θα προτιμούσα όλες αυτές οι διανομές που βασίζονται στο ubuntu να βασιζόντουσαν απευθείας στο debian

Στον υπολογιστή μου (οκτώ χρόνων παλαιός) έχω αποκλειστικά LMDE εδώ και 23 μήνες! Όλα δουλεύουν άψογα σε βαθμό… ανίας! Δεν εννοώ ότι είμαι γκουρού σ’ αυτά, αλλά ότι τα όποια ολίγα προβλήματα όταν λύνονται… τα ξεχνώ, δεν επαναλαμβάνονται! Κάτι Debian, Arch και Qubes-OS που έχω σε αντίστοιχους σκληρούς δίσκου, πάνε 12 μήνες και βάλε που δεν τα έχω ενημερώσει…! Στην αρχή με πείραξε που το LMDE δεν είναι συμβατό με τα ΡΡΑ’s, αλλά συνήθησα στην έλλειψή τους και βρίσκω πλέον άλλους τρόπους… Δεν υποτιμώ τα Arch και Debian (το Qubes-OS είναι ένα άλλο ζήτημα!), αλλά νομίζω ότι εθίστηκα στην σταθερότητα του LMDE…!

2 «Μου αρέσει»

Εξαήμερος νεκρανάσταση, αλλά…

…το cinnamon δεν είναι σταθερό? Εγώ γενικά το χρησιμοποιώ από δω κι από κει εδώ και πολλά χρόνια και έχω την ακριβώς αντίθετη εμπειρία. Αν εξαιρέσουμε τη λαλακία που μου έκανε εσχάτως (με το ξεκλείωμα του lock screen), ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Απεναντίας ήταν σταθερό και καλογυαλισμένο σε βαθμό βαρεμάρας! Για μένα ήταν ο ορισμός του desktop environment με το οποίο δεν ασχολείσαι καθόλου και ποτέ και (αναγκάζεσαι να) ασχολείσαι μόνο με τη δουλειά σου (ω κατάντια) !

Χρόνια πολλά - καλές γιορτές !

1 «Μου αρέσει»

Το Cinnamon, τo Mate, το Pantheon και το Gnome είναι τα γραφικά περιβάλλοντα που είχα ασχοληθεί λιγότερο και με κάποια σχεδόν καθόλου (ήμουν για χρόνια με plasma, πριν είχα deepin, πιο πριν ήμουν στα χαμένα και distrohopper δοκιμάζοντας πράγματα). Δεν ξέρω πόσο σταθερό υπήρξε ανα τα χρόνια αλλά τώρα που το χρησιμοποιώ μου φαίνεται μια χαρά. Θέλω βέβαια τον χρόνο μου μαζί του για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αλλά σε γενικές γραμμές μου ταιριάζει και είμαι χαρούμενος μ’ αυτό :slight_smile: .

Το XFCE το συμπαθώ αλλά δεν θα το επέλεγα για καθημερινή χρήση. Για μενα είναι μια ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ των lightweight και των elegant desktops, χωρίς να είναι τόσο ελαφρύ όσο κάποια της πρώτης κατηγορίας, ούτε τόσο κόμψο και πλούσιο σε δυνατότητες όσο κάποια της δεύτερης.

Update: H ευλογία όσων πορευόμαστε με τα linux είναι οτι έχουμε επιλογές: Σε απογοήτευσε η αγαπημένη σου διανομή γιατί μετά απο μια αναβάθμιση έκανε επιλογές που θεωρείς ακατανόητες; Πηγαίνεις σε άλλη. Το ίδιο ισχύει και για τα γραφικά περιβάλλοντα. Σκεφτείτε οτι το 2025 (σε δύο χρόνια απο τώρα δηλαδή) οι χρήστες των Windows δεν θα έχουν άλλη επιλογή απο τα Windows 11.

το Μιντ cinnamon το χρησιμοποιουσα για πολλα χρονια και ηταν το αγαπημενο μου. Ομως τα τελευταια χρονια βρισκω ασταθειες και αλλα προβληματα. Ημουν ετοιμος να το εγκαταλλειψω αλλα προς το παρον το διατηρω για να ελεγξω την ver 21.1. Προσανατολιζομαι προς το MX- KDE ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ αρκετα καλο με ελαχιστοτατα προβληματα.

3 «Μου αρέσει»

Το είχα τσεκάρει το MX-KDE πριν κάποιους μήνες, χρησιμοποιούσε αρκετά παλαιότερη έκδοση plasma, το οποίο δεν το λέω για κακό, ίσα-ίσα που το plasma ήταν πιο σταθερό τότε και κούμπωναν καλύτερα εξωτερικά scripts, plasmoids, themes.

1 «Μου αρέσει»

δυστυχως οπως εχω γραψει το πλασμα οδευει κι αυτο προς καποια μικροπροβληματα αλλα για μενα ειναι το αγαπημενο περιβαλλον

1 «Μου αρέσει»

Οι δυνατότητες του plasma απεριόριστες, αλλά πλέον παρά πολλά θέματα (ιδίως τα blurry), plasmoids και kwin scripts δεν δουλεύουν σωστά στις τελευταίες εκδόσεις. Τα δυνατά του σημεία δηλαδή και αυτά που σου επιτρέπουν να το κάνεις κομπολόι και να το φέρεις εντελώς στα μέτρα σου.
Και άντε πες οτι κάνεις συμβιβασμούς και το τρέχεις όπως έρχεται με κάποιο customization απο το μενού των ρυθμίσεων. Τι γίνεται με τα bugs που πλέον εμφανίζονται όλο και συχνότερα; Πριν το εγκαταλείψω τύχαινε αρκετά συχνά να μπουτάρω σε μια άδεια επιφάνεια εργασίας :S και δεν ήταν θέμα μιας διανομής (το τέσταρα και με ΝΕΟΝ, τα ίδια ακριβώς προβλήματα). Ο δε ksysguard που άνοιγα ανυποψίαστος προκαλούσε κατακόρυφη άνοδο του CPU Usage και τρελό lag, έβαλα htop και ησύχασα… Πολλά γενικώς τα προβλήματα, δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί κάπως η κατάσταση στο μεταξύ.

1 «Μου αρέσει»

ενας απο τους λογους που προτιμω debiab / LMDE ειναι αυτος. τα ΡΡΑ παντα καταληγουν να σπασουν, λογω διαφορετικης συχνοτητας ενημερωσεων απο τη βασικη διανομη, που σπαει τα dependencies. εμενα ειλικρινα ποτε δεν με ελλειψαν τα ΡΡΑ, flatpaks, snaps, κλπ

σε εμενα παλι, σε 2 διαφορετικα μηψανηματα και στον εξομοιωτη το cinnamon με εσπασε τα νευρα απο τα ηλιθια bugs που εβγαζε συνεχεια. αργουσε ακομα και να νιωσει τα κλικ του ποντικιου, κρασαριζε καθε τρεις και λιγο, επειδη “μπατζουριζει” υπερβολικα σε εμφανιση, το εβρισκα χοντοκομμενο και ακομψο

το ακριβως αντιθετο απο το xfce που το εχω ξεσκισει και στις μοντες (μοντες, οχι αστεια), και δεν νιωθει. παναλαφρο, ταχυτατο, κομψο ακομα και απο default, σταθεροτατο χωρις προβληματα σε κανενα απο τα 3 συστηματα μου. και οπως το εχω κανει σαν macOS δειχνει ΠΟΛΥ πιο κομψο απο το cinnamon

1 «Μου αρέσει»

ενα ελλατωμα του οτι για εναν τελειως αρχαριο λιγο δυσκολο στην λειτουργια του. Οσο ομως το δουλευεις καταγοητευεσαι . το εχω παραλληλα με mint cinnamon