Livepatch πρόβλημα

Έχει κανένα θέμα το livepatch σε Ubuntu. Σε δύο υπολογιστές που έχω δεν γίνεται πράσινο και μου βγάζει αυτό

Ενώ δούλευε πολύ και στους δύο μια χαρά.

https://wiki.ubuntu.com/kernel/livepatch#commonissues for further information. Canonical Livepatch has experienced an internal error.

Το βρήκα παιδιά sudo ua attach. Και ένα μεγάλο κλειδί που είχε στο λογαριασμό μου. Όλα καλά και πάλι είναι on

Με μια επανεκκίνηση πάλι κόκκινο δεν είναι live οπότε δεν έγινε τίποτα.

Αυτό συνέβη γιατί έκανες μόνο το μισά από όσα αναφέρει εδώ
Με απλά λόγια
Ενεργοποιείς το livepatch

sudo ua attach τομεγαλοκλειδιπουεχεις

και το ενεργοποιείς μόνιμα δίνοντας

sudo ua enable livepatch

ούτως ώστε να δουλεύει και μετά απο επανεκκίνηση

Δεν έκανα την εντολη την τελευταία. Θα το κάνω το βράδυ για να το λες θα δουλέψει. Ευχαριστώ θα ενημερώσω

Έβαλα και την εντολη που μου είπες. Με το που το κλείσω η κάνω επανεκκίνηση το pc πάλι το ίδιο σφάλμα μου βγάζει. Μήπως πρέπει να το διαγράψω και να το κάνω τρέξω πάλι από την αρχή;

Λοιπόν
Βάσει αυτής της απάντησης κάνε τα εξής:

  1. Κάνε disable το livepatch
sudo canonical-livepatch disable
  1. Αφαίρεσε το livepatch
sudo snap remove canonical-livepatch
  1. Τρέξε τις ακόλουθες εντολές στο τερματικό
sudo rm /etc/machine-id
sudo systemd-machine-id-setup
  1. Επανεγκατέστησε το Livepatch
sudo snap install canonical-livepatch
  1. Πάρε το κλειδί σου από https://auth.livepatch.canonical.com/ και ενεργοποίησε το με τον τρόπο που περιγράφω εδώ

Τα έκανα όπως μου τα είπες έγινε εγκατάσταση από την αρχή έγινε πράσινο πάλι με το έγινε η επανεκκίνηση το ίδιο σφάλμα. Εννοείται πέρασα και την εντολη που μου έγραψες πριν για την επανεκκίνηση. Δεν ξέρω αδελφέ μην σε βασανίζω μήπως φτιάξει μόνο του

Δεν τίθεται θέμα βασανισμού, ο καθένας βοηθάει όσο μπορεί, εθελοντικά. Αν δε θέλει κάποιος να βοηθήσει απλώς δε βοηθάει :wink:

Δοκίμασε αυτό

  • sudo canonical-livepatch disable
  • sudo canonical-livepatch enable τοκλειδισου
  • sudo systemctl restart snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα αδελφέ ευχαριστώ και πάλι. Πάντως ότι μου είπες με εντολές το ενεργοποιεί κανονικά απλά το χάνει στο άνοιξε κλείσε για κάποιο λόγο και ας έχω βάλει την εντολη για μονιμο. Θα σου πω μετά. :+1:

Η πλάκα είναι ότι το κάνει και στο laptop δηλαδή σε δύο pc που έχω στο σπίτι εννοείται χωρίς να έχω σκαλίσει τίποτα

Και πάλι το ίδιο. Οι εντολές περνάνε μια χαρά γίνεται πράσινο και μόνος κάνεις επανεκκίνηση η σβησεις και ανάψεις το pc βγάνει OFF και κόκκινο.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ήταν πάντα ενεργό.

Δώσε το αποτέλεσμα της εντολής

systemctl status snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service

αμέσως μετά την επανεκκίνηση

snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service - Service for snap application canonical-livepatch.canonical-livepatchd
     Loaded: loaded (/etc/systemd/system/snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service; enabled; vendor preset: enabled)
     Active: active (running) since Sat 2021-11-20 21:40:59 EET; 1h 59min left
   Main PID: 970 (canonical-livep)
      Tasks: 11 (limit: 9061)
     Memory: 23.7M
     CGroup: /system.slice/snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service
             └─970 /snap/canonical-livepatch/119/canonical-livepatchd

Νοε 20 21:41:01 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Failed to refresh patch information: livepatch check failed: POST request to "https://livepatch.canonical.com>
Νοε 20 21:41:01 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: No patch payload available.
Νοε 20 21:41:01 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Task "refresh" returned an error: livepatch check failed: POST request to "https://livepatch.canonical.com/v1>
Νοε 20 19:41:30 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Client information is recent, not refreshing.
Νοε 20 19:41:30 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Processing machine status.
Νοε 20 19:41:30 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Error in livepatch check state: check-failed.
Νοε 20 19:41:30 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Sending status update the livepatch server.
Νοε 20 19:41:31 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: No updates available at this time.
Νοε 20 19:41:31 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: No patch payload available.
Νοε 20 19:41:31 lampros-desktop canonical-livepatch[970]: Task "refresh" completed succesfully after 1 retries.
~
~
~
~
lines 1-19/19 (END)

Μήπως να κάνω καμιά επαναφορα από time Shift μερικές μέρες πριν έχω backup

Με την εντολή

sudo canonical-livepatch refresh

επανέρχεται;

lampros@lampros-desktop:~$ sudo canonical-livepatch refresh
[sudo] password for lampros: 
checking for patches
nothing to apply
kernel: 5.11.0-40.44~20.04.2-generic
patch state: ✓ no livepatches needed for this kernel yet

Αυτό μου δίνει στην εντολή δεν επανέρχεται

systemctl status snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service Με αυτή την εντολη απευθείας συγχρονίζει. Το μόνο πρόβλημα είναι η επανεκκίνηση. Μήπως φταίει η σύνδεση μου δεν ξέρω αλλά το κάνει και με καλώδιο ethernet στον άλλο υπολογιστή. Όχι μόνο στο wifi

Δοκίμασε

systemctl enable snap.canonical-livepatch.canonical-livepatchd.service

Και άλλοι φαίνεται να έχουν το ίδιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες, δες παρακάτω :

  1. 20.04 - Canonical Livepatch has experienced an internal error, on start up - Ask Ubuntu
  2. security - Ubuntu 20.04.03 Livepatch issue - Ask Ubuntu
  3. Canonical Livepatch problem - Ask Ubuntu

Απ’ ότι φαίνεται είναι πρόβλημα της Canonical, θα σου πρότεινα να παρακολουθείς και αυτά τα νήματα για κάποια λύση και επίσης να κάνεις καθημερινά update το σύστημα σου.

2 «Μου αρέσει»

Έγινε αδελφέ ευχαριστώ
Θα κάνω. Τουλάχιστον λογικά θα το φτιάξουν κάποια στιγμή. Ευχαριστώ πολύ καλή Κυριακή

1 «Μου αρέσει»