Live usb στο τρέχον σύστημα

Έχει κάνει το τρέχον λειτουργικό του κανείς με κάποιο τρόπο live usb? Αν ναι πως γίνετε?

Περιέγραψε πιο αναλυτικά το πρόβλημα σου γιατί προσωπικά δεν κατάλαβα.

θες να κρατησεις το τρεχων συστημα σου σε μορφη iso στο mx; αυτο λες; αν ναι, τοτε πηγαινε menu → mx Snapshot

thanks man είσαι αρχηγός

να ρωτησω ομως γιατι το θες; ρωταω πχ γιατι για backup ισως να πρεπει να σκεφτεις άλλη επιλογη, καθοτι αν δεν κανω λαθος δεν ειναι πληρες backup (δε θυμαμαι τωρα γιατι, θελει λιγο ψαξιμο)
Αν το θες για να το εγκαταστησεις σε άλλον υπολογιστη, τοτε ο άλλος υπολογιστης ειναι για να τον χρησιμοποιεις εσυ ή καποιος άλλος; αν ειναι για καποιον άλλο μαλλον δε θα θες να εχει τις προσωπικες σου ρυθμισεις πχ κωδικους κλπ. Λυσεις υπαρχουν αλλά παλι δεν τις θυμαμαι, θελει λιγο ψαξιμο.
Αν παλι το θες για να τρεχεις το τρεχων συστημα σου σε live , δηλαδη να φτιαξεις live usb με το συγκεκριμενο iso, τοτε ok, απλα να πω οτι μετα μπορεις να του κανεις αλλαγες και με το mx remaster cc, πχ updates, ή μπορεις επισης να παρεις ενα default iso και μετα να του κανεις remaster και να το φτιαξεις οπως το τρεχων συστημα σου.
Ελπιζω να μην μπερδεψα…

Μια χαρά απάντησες το θελα για να κάνω μια ίδια εγκατάσταση σε άλλο pc λίγο πιο δυνατό έστω και από usb 3 . Είναι τρέλα… εξάλλου όταν φτιάχνεις το snapsot σου δίνει επιλογείς τι να πάρει . Μια χαρά .Αν και νομίζω ότι δεν επέλεξα εκεί που σου δίνει και την δυνατότητα να κρατάει και τις αλλαγές που κάνεις στο usb όταν θες να έχεις το προσωπικό σου λειτουργικό μαζί σου .

επομενως εχει βελτιωθει απο την τελευταια φορα που το χρησιμοποιησα πριν λιγα χρονια. Ωραια. Συνηθως παιζω με το remaster εγω.

θα το ψάξω και θα σου πω…

Βασικά το ίδιο φαίνεται από τις εντολές που είδα στο τερματικό
off topic : υπάρχει πουθενά στο forum κανένα chat box??

Άλλη μια ερώτηση .
Έκανα το snapshot έφτιαξα το usb ,τώρα πως μπορώ να του δώσω την δυνατότητα να κρατάει και τις ρυθμίσεις .Πχ το pass για το wireless η κάποια αλλαγή wallpaper . Ενημερώνω ότι το username και το password μου τα έχει κρατήσει το τρέχων wallpaper το έχει κρατήσει προγράμματα όλα οκ μόνο αν κάνω κάποια καινούρια εγκατάσταση δεν την κρατάει η κάποια αλλαγη στο λειτουργικό.

διαβασε προσεκτικα την ενοτητα Live Persistence
δεν το εχω δοκιμασει αλλα πρεπει να δουλευει στο ΜΧ με τον ιδιο τροπο οπως και στο AntiΧ

Live persistence lets you save changes to the root file system and changes to the home file system across reboots. When you select persistence (usually from the “F5 Persist” menu), the persistence files will get set up for you automatically the first time persistence is enabled.

https://antixlinux.com/the-most-extensive-live-usb-on-the-planet/

αν καταλαβαινω καλα λες οτι εχει κρατησει το live usb τις ρυθμισεις αλλά αυτες δεν περνανε στην εγκατασταση; αν ναι περιμενε λιγο και θα κανω edit σε αυτο το ποστ

edit
στην παρακατω φωτο φαινοντε δυο installer, ο ενας απο τους δυο εχει ρυθμισεις σαν και αυτες και ο άλλος οχι. Εχω καιρο να κανω εγκατασταση και να χρησιμοποιησω την εφαρμογη mx snapshot, αλλά πιθανολογω οτι ηταν θεμα ρυθμισεων στην δημιουργια του snapshot. Μαλλον δεν διατηρησες τις ρυθμισεις στο /home υποθετω…
2020-01-11_15-48

όντως αν πάω καi δώσω την επιλογή dostore είμαι οκ …αλλά όπως πάντα τώρα δεν παίζει η amd κάρτα και είμαι με failsafe …όχι ότι με χαλάει απλά πρέπει να επιλέγω άλλο ένα setting

κατσε περιμενε… μιλαμε οντως για εγκατασταση σε άλλον υπολογιστη του snapshot που τραβηξες ή οτι δεν διατηρει το live usb καινουργιες εγκαταστασεις προγραμματων κλπ;
αν ειναι το δευτερο, τοτε εχεις δυο επιλογες γενικα. Ειτε δημιουργεις αρχικα live usb με persistence οπως ειπε ο @Souiters, ειτε για να διατηρησει κατι καινουργιο που εγκατεστησες αλλά να παραμεινει κιολας live usb χωρις persistence, πας με τη μεθοδο του remaster με το εργαλειο mx remaster cc. Υποθετω ομως οτι εχεις κανει live usb χωρις persistence. Ή λες για κατι άλλο και δεν καταλαβα; Αν μπορεις προσπαθα λιγο περισσοτερο να διευκρινησεις τι εχεις κανει μεχρι τωρα και τι θες να κανεις μετα κλπ, γιατι καπου χαθηκα (και βιαζομαι και λιγο τωρα γιατι πρεπει να κανω μια δουλιτσα πριν νυχτωσει)

1 «Μου αρέσει»

το έβαλα σε persistence λίγο πριν μου το αναφέρεται και είναι οκ γιαυτό και έδωσα solution .Ευχαριστώ πάντως

1 «Μου αρέσει»

Σε arch linux γίνεται ???

κανεις???