live usb pclinux os κολαει

προσπαθω να δοκιμασω σε live την τελευταια εκδοση του pclinux os.
μπουταρω από το στικακι βγαινουν οι επιλογες .
μου ζηταει επιλογη πληκτρολογιου και μενει κολλημενο στο σημειο της φωτο.
δοκιμασα ολες τις επιλογες που ειχε και παλι το ιδιο.
δοκιμασα με αλλο στικακι το ιδιο. δοκιμασα εγγραφη απο υπολογιστη windows με το rufus το ιδιο.
εχω δοκιμασει με την dd με το multiwriter με το balena και πάλι το ιδιο.
μου κανει εντυπωση γιατι στο εν λογω λαπτοπ εχω δοκιμασει δεκαδες διανομες με το ιδιο στικακι και με αλλο χωρις θεματα.
εχω κανει σχετικη ερωτηση στο φορουμ τους αλλα απαντηση δεν εχω παρει ως τωρα.

Μηπως ειναι θεμα του UEFI στο συγκεκριμενο μηχάνημα που μπορεί να μην υποστηρίζεται απο το PCLInuxOS; Δοκιμασε να δεις αν θα σου δουλεψει χωρις το UEFI μονο με Legacy Boot.

το δοκιμασα και αυτο. παλι κολλαει.η προηγουμενη εκδοση του μια χαρα δουλευε με uefi

Δοκιμασες ολες τις θυρες USB? Μπορει καποια να ειναι USB2.0 ή USB3.0 και να σου βγαζει διαφορα περιεργα. Επισεις δοκιμασε ενα USB Hub που εχει εξωτερικη τροφοδοσια ρευματος και οχι απo θυρα USB καθευθειαν στο laptop. Δεν ξερεις ποτε. Τα USB ειναι καμια φορα περιεργα.

Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου;
Ωραίο laptop, πως το έκανες συναρμολογούμενο;συγνώμη ακούγεται αγενές αυτό.
@MetFM ποιος αρχείο χρησιμοποιείς για το pclinux os live usb;
Με ποιο de;
KDE Desktop
MATE Desktop
XFCE Desktop
Community Releases

Ελπίζω να μη γίνομαι απελπιστικά κουραστικός.
Δοκίμασα το mate pclinux os με το ventoy https://www.ventoy.net/en/index.html σε uefi και δεν είχα πρόβλημα.
Διαδικασία:
Μετά την εγκατάσταση του ventoy στο USB stick, δημιουργούνται δύο μέρη, το Ventoy(E:) και το VTOYEFI(G:), για παράδειγμα.
Με drag and drop μεταφέρουμε το αρχείο .iso στο Ventoy(E:) από τις λήψεις.
Το πλεονέκτημα του ventoy είναι ότι το ίδιο USB μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αποθήκευση αρχείων.
Επίσης υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας live-usb με persistence.(δεν έχω ασχοληθεί, γιατί χρησιμοποιώ το Rufus για persistence).
Τέλος αποθηκεύουμε όσα αρχεία λειτουργικών συστημάτων θέλουμε, απλά με drag and drop.

pclinux_os

εχω δοκιμασει ολες τις θυρες. εχω δοκιμασει δεκαδες διανομες με τα ιδια στικ και τετοιο θεμα πρωτη φορα.
το λαπτοπ ειναι 6 ετων. απλα εχω τα καλωδια ενωμενα για να μην μπερδευονται.

Machine:
  Type: Laptop System: HP product: HP Notebook v: Type1ProductConfigId 
  serial: <superuser required> 
  Mobo: HP model: 80CC v: 99.41 serial: <superuser required> UEFI: Insyde 
  v: F.1F date: 12/01/2015 
CPU:
  Info: Quad Core model: AMD A6-6310 APU with AMD Radeon R4 Graphics 
  bits: 64 type: MCP L2 cache: 2 MiB 
  Speed: 998 MHz min/max: 1000/1800 MHz Core speeds (MHz): 1: 998 2: 998 
  3: 998 4: 998 
Graphics:
  Device-1: AMD Mullins [Radeon R4/R5 Graphics] driver: radeon v: kernel 
  Device-2: AMD Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430 / 
  Radeon 520 Mobile] 
  driver: radeon v: kernel 
  Device-3: Microdia HP Webcam type: USB driver: uvcvideo 
  Display: x11 server: X.Org 1.20.11 driver: loaded: ati,radeon 
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1366x768~60Hz 
  OpenGL: renderer: AMD KABINI (DRM 2.50.0 5.10.0-8-amd64 LLVM 11.0.1) 
  v: 4.5 Mesa 20.3.5 
Audio:
  Device-1: AMD Kabini HDMI/DP Audio driver: snd_hda_intel 
  Device-2: AMD FCH Azalia driver: snd_hda_intel 
  Sound Server: ALSA v: k5.10.0-8-amd64 
Network:
  Device-1: Broadcom BCM43142 802.11b/g/n driver: bcma-pci-bridge 
  Device-2: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet driver: r8169 
  IF: eth0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: b0:5a:da:f0:d0:dd 
Bluetooth:
  Device-1: Broadcom BCM43142A0 Bluetooth 4.0 type: USB driver: btusb 
  Report: ID: hci0 state: up running bt-v: 2.1 address: 60:6D:C7:D2:40:4E 

δεν νομιζω να ειναι θεμα του λαπτοπ.

1 «Μου αρέσει»

το xfce
pclinuxos64-xfce-2021.08.iso

δυστηχως και με το ventoy τα ιδια ακριβως.

Μάλλον δεν είναι θέμα του usb. Κατά την επιλογή πληκτρολογίου γίνεται παράλληλα ανίχνευση του συστήματος και φόρτωση και άλλων στοιχείων. Κάτι λοιπόν πάει στραβά εκεί μάλλον αλλά λόγω του ότι είναι ενεργά τα quiet,splash κατά την εκκίνηση δεν εμφανίζονται τα μηνύματα κατά το boot όπου μπορεί να υπάρχουν μηνύματα σφάλματος που εμποδίζουν την εκκίνηση. Μπορείς πατώντας το “e” στην οθόνη επιλογών εκκίνησης, να αφαιρέσεις τα quiet,splash(που πιθανότατα υπάρχουν εκεί) και μετά με F10 να κάνεις εκκίνηση με εφαρμοσμένες τις αλλαγές. Επίσης με τα ctrl+alt+F(1,2,3,4,5…), μπορείς να μεταφερθείς σε άλλα εικονικά τερματικά και σε κάποιο από αυτά ίσως εμφανίζονται τα μηνύματα boot(αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η λειτουργία). Πάντως, αφού λες ότι έχεις δοκιμάσει πολλές άλλες διανομές και δεν είχες τέτοιο πρόβλημα, το πιο πιθανό είναι το live iso του pclinuxos να έχει το πρόβλημα.

Το μενού του ventoy της πρώτης εικόνας εμφανίζεται;
Από τις community releases υπάρχει και το lxqt
http://ftp.nluug.nl/pub/os/Linux/distr/pclinuxos/pclinuxos/live-cd/community/community-pclinuxos64-lxqt-2021.02.iso με 1.5 GB.

ναι εμφανιζεται κανονικα. κανει οτι κανει με οποιοδηποτε αλλο τροπο εγγραφης

Δοκίμασες να ξανακάνεις λήψη του iso μήπως πήγε κάτι στραβά κατά τη λήψη του.

1 «Μου αρέσει»

πριν ανοιξω το θεμα εδω κατεβασα 5 φορες το iso. kαι πρωτα ρωτησα στο φορουμ τους αλλα απαντηση δεν πηρα.δοκιμασα επισης και την εκδοση kde αλλα παλι τα ιδια , θα δοκιμασω καποια στιγμη και την lxqt

λοιπον βρηκα την λυση.
φορμαρα το στικακι. εφτιαξα στο στικακι μια κατάτμηση fat32 gpt. εκανα εγγραφη την εικόνα iso και φορτωσε σωστα το live. τωρα το δοκιμαζω και γραφω την απάντηση από αυτο το live.
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.