LinuxPreparerX: Εγκατάσταση χρήσιμων προγραμμάτων μόνο με λίγα κλίκ!

Μόλις εγκατέστησες τα Ubuntu ή τα Kali Linux. Μέν έχει κάποια προεγκατεστημένα προγράμματα αλλά πρέπει να βάλεις κι άλλα προγράμματα και ενημερώσεις. Είναι πολύ χρονοβόρο όλο αυτό αλλά εγώ έφτιαξα ένα script με το όνομα: LinuxPreparerX. Αυτό εγκαθιστά πολλές χρήσιμες και καλές εφαρμογές και κάνει ενημερώσεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ανοίξετε το LinuxPreparerX_run.sh και να βαζετε τον κωδικό σας οπότε το χρειαστεί. Το script εγκαθιστά: εφαρμογές από ολα τα είδη και όλες τις τελευταίες ενημερώσεις. Όμως υπάρχει ένα αρνητικό. Θέλει καλό υπολογιστή. Amd64 κατά προτίμηση και 1 με 3GB Ram. Μπορείτε να το βρείτε εκεί:

5 «Μου αρέσει»

@ChocolateAdventurouz Καλωσορισες στο forum μας και στην παρεα μας. Ειδα το σκριπτακι σου και ειναι ενδιαφερων. Για πρωτη προσπαθεια σε ενα τετοιο συστημα ειναι πολυ καλη και ελπιζω να συνεχισεις ετσι. Βεβαια ειναι μονο για Ubuntu και Kali αλλα εχει πολλα περιθορια για εξελιξη.

Θα μπορουσες πχ να το μετατρεψεις σε ενα Web based συστημα στο ιδιο στυλ με το Ninite που ειναι κατι αντιστοιχο με το δικο σου αλλα για WIndows.

Και μεσα να βαλεις πχ… δυνατοτητες για προσθηκη αποθετηριων για διανομες με διαχειριστες πακετων (package managers δηλαδη apt-get, rpm, yast, pacman yum, dnf κλπ κλπ συμπεριλαμβανομενων και των PPAs για τα Ubuntu/Kali) με εμφανη την προελευση του καθε αποθετηριου (πχ αν ειναι RPMFusion, AUR, PPA κανονικο deb αποθετηριο κλπ)), και Flatpak πακετων και AppImage πακετων και SnapD πακετων ετσι ωστε να μπορει ο χρηστης να διαλεγει τι θελει να εγκαταστησει.

Με καποιο τροπο για τον καθε χρηστη θα πρεπει να αποθηκευονται οι επιλογες του ετσι ωστε να ειναι και σε αλλο μηχανιμα χρησιμο το εν λογω σκριπτακι, και επισεις… γιατι ξερω οτι πολλοι μαλλον θα σου το ζητησουν… να εχεις και ενα υποτυπωδες GUI για το σκριπτακι σου… Σε αυτο θα σε βοηθησει το yad ή/και το zenity.

Πολυ καλη πρωτη δουλεια προχωρα ετσι ακαθεκτος :slight_smile: οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ για την πολύ καλή κριτική. Έχω βάλει μόνο snap apt διότι είναι το μόνο που έχω μάθει. Έχω σκοπό να μάθω το dpkg. :grinning:

1 «Μου αρέσει»