Linux σε macbook

ηθελα να ρωτησω πως μπορει κανεις να βαλει μια διανομη linux σε υπολογιστη macbook. ακολουθειται η ιδια διαδικασια με εναν συνηθισμενο υπολογιστη;
επειδη δεν γνωριζω καθολου απο mac γινεται ως συνηθως απο live-usb ?

Οπωσδήποτε ναι, Το έχω δει. Επίσης κάπου είδα και στο εδώ φόρουμ κάποιον να λέει ότι έβαλε σε μακ. Επίσης θυμάμαι που το είχαν κάνει στο jupiter broadcasting.

Απλά είπα να απαντήσω γρήγορα. Περίμενε κάποιον για περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες, πχ για το jupiter broadcasting θυμάμαι ότι μετά από πολλές αποτυχίες (ubuntu κ.α.) τελικά δούλεψε το Antergos.

ρίξε μια μάτια εδώ

και εδώ

και εδω

https://wiki.archlinux.org/index.php/IMac_Aluminum

1 «Μου αρέσει»

Είχα ένα δανεικό MacBook πριν 3 χρόνια και του είχα βάλει Mint, ακολουθώντας κάποιον οδηγό χωρίς να συναντήσω κανένα σοβαρό πρόβλημα, αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα κάνει.

Στην συνέχεια αγόρασα ASAP ένα laptop, γιατί παραήταν αδύνατο το μηχάνημα. Το συγκεκριμένο είχε σταματήσει να το υποστηρίζει η Apple και δεν μπορούσε να πάρει καν ένα καινούργιο Firefox. Το Mint έδωσε ζωή σε μια μηχανή που η Apple πούλησε πανάκριβα και μετά γλυκάθηκε και ξανα ήθελε άλλα τόσα. Ποτέ Mac.

1 «Μου αρέσει»

Ο @Nikos_Tsaklidis έβαλε mint 19.3 σε mac. Έχει ανεβάσει φωτογραφίες με το desktop του εδω: Δείξε άφοβα το Desktop σου

2 «Μου αρέσει»

to μηχανημα ειναι φιλου που ξαφνικα μια μερα δεν μπαινει στο λειτουργικο βγαζει μια μαυρη οθονη . μπορω να κανω boot απο usb? γιατι διαβασα λιγο στο διαδικτυο και με τον συνδιασμο πληκτρων που λεει δεν γινεται. προσπαθει να φορτωσει το λειτουργικο και μετα μαυρη οθονη.

τι εχω καταφερει μεχρι τωρα. πατωνας alt στην εκκινηση με live usb μπηκα και εκανα εγκατασταση το mint 19.3 xfce.αλλα υπαρχει ενα θεμα με το ασυρματο δικτυο. ενω στο live usb μπορεσα να βαλω το ασυρματο να παιξει και εκανα κανονικα την εγκατασταση μετα την επανεκινηση δεν βλεπει ασυρματα δικτυα.

Ισως να θέλει να ενεργοποιήσεις κανα module στον kernel. Δες ποια ασύρματη κάρτα δικτύου έχεις και ποιο module χρειάζεται. Στο παλιο μου macbook air, οταν του εβαλα πριν καμια δεκαετια ubuntu νομιζω ειχα παρομοιο πρόβλημα. Αν θυμαμαι καλα ηθελε να περασω εναν driver (broadcom νομιζω, bcm-κατι) και να κανω blacklist καποιους αλλους. Μετα μου δούλεψε. Πιστεύω με ένα Google search του μοντέλου του macbook σου και και τις λεξεις “linux” “wifi” “driver” θα βρεις κατι για το δικο σου.

3 «Μου αρέσει»

εγινε κι αυτο. ηθελε τα πακετα libc-dev-bin και libc6-dev .τα κατεβασα στο αλλο μου λαπτοπ και τωρα γραφω απο αυτο. ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

5 «Μου αρέσει»