Linux: Samsung Xpress SL-M2026W Laser Printer Howto

Αγόρασα πρόσφατα το παραπάνω εκτυπωτή. Φρόντισα να ρωτήσω για Linux συμβατότητα πριν, αλλά με την πρώτη προσπάθεια δεν δούλεψε. Ανακάλυψα πως την Samsung την αγόρασε η Helwelp Packard, αλλά ούτε το hp-setup βοήθησε.
Οπότε κατέβασα τους οδηγούς. Βάλτε ένα αρχείο README ρε παιδιά. Όχι για μένα αλλά για την κακομοίρα την μάνα μου. Παρόλα αυτά η διαδικασία ήταν εξαιρετικά ομαλή, πρέπει απλά να τρέξεις το πρόγραμμα εγκατάστασης από το τερματικό.

Συμπαθητικός εκτυπωτής που έχει και την ικανότητα εκτύπωσης ασύρματα απο κινητό, αλλά κατά τα άλλα τίποτα το εξαιρετικό.

6 «Μου αρέσει»

Έχω και εγώ αυτόν τον εκτυπωτή. Προσπαθώ να τον εγκαταστήσω στο κινητό
από mopria με ενεργοποιημένο το wifi και μου βγάζει λάθος την IP, ενώ αρχικά τον αναγνωρίζει,
τι κάνω λάθος μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Ο συγκεκριμενος εκτυπωτης υποστηριζει PCL6 οποτε ο Generic PCL6 οδηγος κατα πασα πιθανοτητα να δουλεψει.

Οσο για το Scanner δεν ξερω αν υποστηριζεται απο το (lib)sane. Βεβαια εφοσον βρηκες τους drivers και τους εβαλες αυτο ειναι λιγο ασκοπο αλλα αν θες να ριξεις μια ματια ετσι απλα για επιβεβαιωση συνδεσε τον σε ενα laptop με μια διανομη με προσφατο CUPS και libsane και δοκιμασε να εκτυπωσεις και να σκαναρεις με το xsane και το simple-scan.

Προς @GNUTechie και λοιπούς Λινουξάδες

Χίλια συγνώμη σας μπέρδεψα.
Η ερώτηση μου αφορά την επικοινωνία του κινητού προς τον εκτυπωτή.
Ο scaner μου δουλεύει κανονικά μέσω virtual box & windows xp αρκετές μέρεςχαρις και στη δική σας βέβαια βοήθεια και παρέλειψα να ενημερώσω.
κανονικά δουλεύει και ο εκτυπωτής μου στο Linux εδώ και πολύ καιρό.-
Ευχαριστώ και πάλι

Επείδη η ερώτηση υπάρχει σε δύο νήματα, για δυο διαφορετικές μάρκες εκτυπωτή, για ποιο μοντέλο ρωτάμε ακριβώς; Ο εκτυπωτής αυτού εδώ του νήματος δεν έχει ενσωματωμένο σαρωτή. Όσο για την εκτύπωση μέσω κινητού, δεν έχω κινητό να το δοκιμάσω.

1 «Μου αρέσει»

Όχι δεν έχει ενσωματωμένο σαρωτή,
πρόκειται για αυτόν που αναφέρεις παραπάνω.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου, καλό βράδυ.

Sorry Εγω μπερδευτικα νομιζω οταν διαβαζα τα specs για τον Samsung νομιζα οτι ειχε και scanner.
Ηταν λιγο αργα. Παρολα αυτα ο Samsung Xpress SL-M2026W οντως ειναι συμβατος με PCL6 οποτε δεν χρειαζεται συγκεκριμενος Driver. Για το Google Cloud Print θα χρειαστει το google-cloud-print-connector (αυτο ειναι το ονομα του πακετου στο Debian αλλα ισως ειναι λιγο διαφορετικο σε αλλες διανομες) γα να συνδεσεις το CUPS με το Google Cloud Print.

1 «Μου αρέσει»

Η samsung έχει συμβατότητα με το linux. Έχω το πολυμηχάνημα M2070 που έχει drivers για linux. ( εγκαθίστανται από τερματικό) Σε debian δεν χρειάζεται τίποτα άλλο και για τον εκτυπωτή αλλά και το σκανερ. Σε ubuntu (και mint φαντάζομαι) ο εκτυπωτής δουλεύει μετά την εγκατάσταση και επιλογή του από τους εκτυπωτές. Το σκάνερ θέλει λίγο δουλειά γιατί το πρόγραμμα οδήγησης το εγκαθιστά σε άλλο κατάλογο από ότι θέλει το ubuntu. Λίγο ψάξιμο στο google και θα βρεθεί λύση

Όντως οι εκτυπωτές δουλεύουν out-of-the-box, αλλά μπορεί να υπάρχει θέμα με το ενσωματωμένο scanner. Σε τέτοιες περιπτώσεις, “ευαγγέλιο” εδώ:
https://www.bchemnet.com/suldr/

2 «Μου αρέσει»

και εδώ https://askubuntu.com/questions/969238/samsung-m2070w-scanner-no-longer-working-in-17-10 Δουλεύει και σε 19.10