Linux πρόβλημα με wifi

Παιδιά δεν έχω ίντερνετ μέσω wifi. Για να κατεβάσω πακέτα θέλω ίντερνετ. Δυστυχώς η μέθοδος του φίλου Κώστα δε δούλεψε γιατί θέλει λέει να κάνω edit τον connman.

Τι κάνω τώρα?

  1. Αν έχεις internet στο κινητό σου, μπορείς να κατεβάσεις τα πακέτα εκεί, να τα μεταφέρεις στον υπολογιστή και από εκεί να κάνεις την εγκατάσταση χειροκίνητα. Θα χρειαστείς σίγουρα το broadcom-wl αλλά θα πρέπει να βρεις ποιες εξαρτήσεις έχει, γιατί οι αντίστοιχες του Arch δεν υπάρχουν στο παραπάνω αποθετήριο*.

  2. Αν έχεις έτοιμο ή μπορείς να φτιάξεις ένα live USB όπου ξέρεις σίγουρα ότι δουλεύει το ασύρματο, μπορείς να εκκινήσεις από αυτό, να μπεις με chroot στο εγκατεστημένο σύστημα και να κάνεις τις αλλαγές εκεί.

  3. Μπορείς να προσπαθήσεις να θυμηθείς τι άλλαξες από την ημέρα που λες ότι είχες ασύρματο, με αποτέλεσμα να μην έχεις.


*Να θυμάσαι πάντα ότι, όταν επιλέγουμε διανομή, επιλέγουμε και την όποια υποδομή διαθέτει αυτή (οργάνωση, κοινότητα, διαθέσιμη τεκμηρίωση, εύρος χρήσης κλπ.). Όσο καλή και αν φαίνεται η διανομή, δεν είναι βέβαιο ότι είναι καλά και τα υπόλοιπα.

2 «Μου αρέσει»

Βρήκα ένα άθικτο ethernet καλώδιο και πήγα δίπλα το pc. Συνδέθηκα και κατεβάζω τα πακέτα που λέτε…
Μέχρι στιγμής το broadcom δε δούλεψε…

Κάνε πρώτα ένα update και μετά κανε ότι είναι να κάνεις.

1 «Μου αρέσει»

Τα έκανα αυτά είναι βασικά. Update και πριν και μετα και sudo reboot.
Έβαλα και το broadcom-wl αλλά και το broadcom-wl-dkms.

Και μηδέν εις το πηλίκο; Δώσε μας μια εικόνα.

1 «Μου αρέσει»

Πατάω στις συνδέσεις αλλά δεν εφμανίζει επιλογή wifi.
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι. Το wifi supplicant και τα άλλα τα έχω. Είμαι της γνώμης πως δεν είναι πρόβλήμα της διανομής αλλά και ποιό είναι το πρόβλημα. Όπως είπα το ίδιο είχα και στο EndeavourOS. Άρα κάτι άλλο φταίει.

Άνοιξα το pc και βρήκα έναν πυκνωτή κόκκινο. Να κάηκε τίποτα ?

Με lsusb φαίνεται η συσκευή; Αν ναι τότε δεν έχει θέμα. Έχεις κάνει δοκιμή με άλλη διανομή και δε δούλεψε; Αν δουλεύει με άλλη διανομή είναι φως φανάρι ότι κάτι πάει στραβά με τη διανομή.

1 «Μου αρέσει»

Σωστά αλλά δεν θα το διατύπωνα έτσι, αν δεν δουλεύει κάτι τέτοιο (ενώ δουλεύει αλλού) 99% απλά λείπει κάποιο πακέτο.

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν το ίδιο έπαθα με το endeavourOS. Η διανομή μια χαρά είναι γιατί για μήνες δούλευε και σε άλλους ακόμα δουλεύει το wifi. Θα δω αν ο πυκνωτής που βρήκα σχετίζεται αλλά πάλι δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω ξανά όλες τις διαδικασίες μήπως λείπει κάποιο πακέτο.

Σε αυτο εδω το screenshot… φαινεται μονο η ενσωματωμενη ethernet καρτα οχι το USB Wifi (το TP-Link δηλαδη). Που για μενα σημαινει οτι δεν το βλεπει καθολου σαν συσκευη. Κανε μια παλικαρια αν δεν εχεις βγαλει το Artix ηδη και στειλε μας ενα screenshot απο το:

lsusb

Επισεις αν γινεται, γραψε το εξης σε ενα τερματικο οταν δεις οτι το TP-Link δεν δουλευει:

ls /sys/class/net/

και στειλε μας και παλι ενα screenshot. Το παραπανω θα μας δειξει αν υπαρχει interface για το wifi. Αν δεν υπαρχει τοτε ο network-manager δεν θα δει το TP-Link και δεν θα μπορεσεις να συνδεθεις.

Δυστηχως το troubleshooting για αυτου του ειδους τα προβληματα εχει πολλα βηματα και πρεπει να ειναι εξαιρετικα σχολαστικο για να δεις ακριβως τι γινεται… αλλιως απλα μαντευουμε.

4 «Μου αρέσει»

Τώρα είμαι wired οπότε:

rhtoras-custom:[rhtoras]:~$ lsusb
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 004: ID 0cf3:9271 Qualcomm Atheros Communications AR9271 802.11n
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 003: ID 0000:3821  SiliconWin mouse
Bus 001 Device 002: ID 258a:001a Gaming KB  Gaming KB 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

και

eth0  lo

To θέμα και το περίεργο είναι πως όταν το συνδέω δεν ανάβει πράσινο φωτάκι όπως συμβαίνει με το mint και όπως συνέβαινε και εδώ παλιά…

Κατεβάζω και manjaro να ελέγξω αν είναι θέμα των artix και endeavourOS.

Τελικά το wifi ούτε σε Manjaro δούλεψε…
Eίναι μάλλον θεμα hardware. Θα κάνω έναν έλεγχο και με mint xfce για να το σιγουρέψω 500%

Κάνε ένα έλεγχο του WiFi stick σε εντελώς άλλο υπολογιστή. Τουλάχιστον να ξέρεις αν το στικάκι δουλεύει.

1 «Μου αρέσει»

αυτα τα στικακια ειναι υπερευαισθητα να ξερεις. ενα μονο χτυπημα στην κεραια ειναι αρκετο για να χαλασουν. αν δεν παιξει και σε δευτερο υπολογιστη τοτε εφαγε τα ψωμια του.

2 «Μου αρέσει»