Linux offline mode

Καλά αυτός ο αυτοσχέδιος δέκτης στο βίντεο ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακός !

1 «Μου αρέσει»

αν το δοκιμασεις θα δεις οτι δεν ειναι δυσκολο.
το δυσκολο ειναι να αποφυγεις το distortion, δηλαδη το «θορυβο» που λεμε

1 «Μου αρέσει»

Είναι στα άμεσα (δηλαδή μετά εξεταστικής ) πλάνα μου!

1 «Μου αρέσει»

Τότε η απάντηση είναι μια. Περιοδικά! Τα βιβλία συνήθως είχαν παλιό περιεχόμενο και (όπως τώρα) περιλαμβάνουν γενικές γνώσεις, ενώ στα περιοδικά κάθε μήνα υπήρχαν θέματα επικαιρότητας. Όσο για troubleshooting, τις περισσότερες φορές σκαλίζεις από μόνος σου, αλλιώς η λύση ήταν απλή…format (με την λαϊκή έννοια).

1 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες στο φόρουμ @Maras

1 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα @tabakisp.

2 «Μου αρέσει»

λοιπον συνεχιζω το βιολι μου, αν ειναι παραφωνο πειτε το, βαζοντας δυο βιντεο στα οποια δεν πολυκαταλαβαινω πως ακριβως υλοποιειται αυτο που δειχνει, μπας και κολλησω σε κανεναν το offline μικροβιο, γιατι… μπορεις να μαθεις χρησιμα πραματα στη διαδικασια και ακομα και αν δε μαθεις θα εισαι υποψιασμενος/η για πραματα που μπορουν να σου δωσουν μεγαλυτερο βαθμο ανεξαρτησιας, μπορουν ισως να σε απαλλαξουν απο εξοδα πχ να αγοραζεις πανακριβα data sim για να επιτηρεις πχ την αποθηκη σου και σιγουρα υπαρχουν και άλλο λογοι

αυτα τα βιντεο ταιριαζουν και στο θεμα με τον ραδιοερασιτεχνισμο αλλά επειδη δεν ειναι καθαρα ραδιοερασιτεχνικα τα εβαλα εδω. Αν οι διαχειριστες κρινουν αλλιως ας κανουν μεταφορα ή οτι νομιζουν

2 «Μου αρέσει»

παίξε μπάλα, μην ανησυχείς :slight_smile:

Στήνω κάτι παρόμοιο για την εθελοντική ομάδα έκτακτης ανάγκης και πυροπροστασίας
της περιοχής που μένω.
Θα σηκώσω offline δίκτυο γιατί το μητροπολιτικό το έχουν ξηλώσει
και το 1ο λινκ βλέπει Πάτρα, είμαι Κεφαλλονιά.
Είναι ακόμα στην σχεδίαση μόλις καταλήξουμε και αποφασίσουμε και μόλις χαλαρώσω και λίγο γιατί φεύγω πρωί γυρνάω βράδυ, θα ανεβάσω βήματα καθώς και θέματα να συζητήσουμε
γιατί δεν ξέρω ακόμα ούτε τι λογισμικό θα χρησιμοποιήσω.
Θα ψηφιοποιήσω ότι βάση παίζει στην ομάδα και θα αναβαθμίσω και τα τερματικά με τα XP.
Έχω συγκινηθεί ψοφάω για τέτοια :stuck_out_tongue:

3 «Μου αρέσει»

σουπερ σουπερ σουπερ
τα mesh nets οντως φαινεται να ειναι σημαντικα. πλιζ αν εχεις την καλωσυνη, το μεγαλειο ψυχης κλπ, θελω τα ντοκουμεντα οταν το κανεις, να μαθουμε και εμεις οι αμπαλοι πως γινεται ενα τετοιο πραμα.
μερικες φορες μπαινω στην ακροαση, με το tv dongle που ανεφερα παραπανω, στις ραδιοερασιτεχνικες ζωνες και εχω ακουσει μερικες φορες (μεσω ενος επαναληπτη που βρισκομαι στην εμβελεια του) εναν δυνατο ραδιοερασιτεχνη που ειναι στην κεφαλλονια που λεγεται βαγγελης (πρεπει να ειναι καπως γηραιος). Αυτος ισως σας βοηθησει στο εγχειρημα. καλη επιτυχια ευχομαι

2 «Μου αρέσει»

με εκπλήσει που δεν λέγεται Γεράσιμος :stuck_out_tongue:

Όταν δωθεί το οκ από την θεωρία και πάμε στην πράξη θα κάνω νήμα με ό,τι αποκτώ καθημερινά:
γνώση, εικόνες, βίντεο, μελέτες, εφαρμογές κτλ.

1 «Μου αρέσει»

Σε τι αποοσταση μπορει να απλωθει ενα mesh network? και τι περιοχη μπορει να καληψει;

αν δεν κανω λαθος, και αναλογως και τη διαμορφωση του εδαφους, απο node σε node μπορει να ειναι καποια χιλιομετρα* σιγουρα, και απο εκει και περα εξαρταται ποσους nodes (κομβους) εχει το mesh net. θεωρητικα δηλαδη, μπορει να καλυψει σχεδον τα παντα :blush:

*εκτος και αν οι κομβοι συνδεοντε μεταξυ τους με ρουτερ wifi hotspots οπου η εμβελεια ειναι μικροτερη

1 «Μου αρέσει»

Στην Ελλάδα έχουμε μια από τις μεγαλύτερες κοινότητες που ασχολούνται με αυτά τα θέματα. Ίσως να κάνατε μια βόλτα και να διαβάσετε για αυτά στο φόρουμ.

awmn.gr

2 «Μου αρέσει»

εγω νομιζα οτι το awmn ειχε σβησει εδω και αρκετα χρονια. καλη φαση, θενκς

1 «Μου αρέσει»