Linux mint cinnamon 19.3. could not update Ice Authority file...

Linux mint cinnamon 19.3. μυνημα could not update Ice Authority file… διορθώνεται και πως??? Help please

Σε ένα τερματικό

sudo chown $USER:$USER .ICEauthority
sudo chmod 0644 .ICEauthority

Βγάζει το ίδιο μήνυμα…

Τη #λύση# την πάτησα κατά λάθος. Επικοινω από κινητό συγνώμη.

Δοκίμασε να δώσεις τις εντολές που σου έδωσε ο @Asfodelus με μια μικρή διαφοροποίηση, αντί για $USER:$USER το αλλάζεις με το δικό σου “user name” π.χ. agril

sudo chown agril:agril .ICEauthority
sudo chmod 0644 .ICEauthority

Εναλλακτικά σβήσε το αρχείο κατά προτίμηση μέσα από άλλο λογαριασμό χρήστη η με live usb

Η πρόταση του @stefra δεν ειχε αποτέλεσμα.
Εχω live usb mint cinn. 20.2 αλλα χρειαζομαι βοήθεια… δεν ξερω πως γίνεται.

Αν έδωσες την εντολή όπως στην έγραψα και το όνομα χρήστη στον υπολογιστή σου είναι αυτό που χρησιμοποιείς στο forum τότε είναι λάθος (agril αντί agrili) γιατί στο έδωσα λάθος εγώ, αν είναι έτσι τα πράγματα η έχεις άλλο, τότε διόρθωσε το και ξαναπροσπάθησε.

Το αρχείο που ψάχνεις να βρεις πρέπει να είναι ένα κρυφό ( .ICEauthority) αρχείο στον φάκελο του χρήστη σου ( /home/agrili ).
Η πλήρης τοποθεσία είναι /home/agrili/.ICEauthority

Στο δικό μου σύστημα mint 20.1 cinnamon τέτοιο αρχείο δεν υπάρχει αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα…

ΟΚ ΟΚ Άλλο ειναι το ονομα χρήστη. Θα προσπαθήσω να διαγράψω το αρχειο συμφωνα με τη πρόταση του @Asfodelus. Ευχαριστώ Πάντως αμφότερους…

Εγκατέστησα εξ αρχής το mint 20.2 και το πρόβλημα “λύθηκε”…

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.