Linux Mint 21 "Vanessa" δεν bootαρουν μετα την εγκατασταση

Καλημέρα,
είμαι νέος χρήστης linux. Ξεκίνησα να σετάρω ένα παλιό λάπτοπ του 2010.

  1. Ακολούθησα τα βήματα εγκατάστασης από usb (rufus και αρχείο .iso). Όλα καλά μέχρι εδώ.
  2. Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης στο σημείο που ζητάει επανεκκίνηση και αφαίρεση του usb δεν βρίσκει λειτουργικό εγκατεστημένο και με πετάει ξανά σε περιβάλλον bios.
  3. Δοκίμασα άλλες 2 φορές την εγκατάσταση αλλά το πρόβλημα παραμένει.
  4. Υπάρχει κάποιο βήμα που παραβλέπω ή κάνω λάθος ?

Καλώς όρισες @kostom !!!
Δεν γνωρίζω αν απαιτείται για την εγκατάσταση του linux mint, πάντως στις πιο πολλές διανομές πρέπει στο bios να κάνεις disable το secure boot.
Και επίσης επειδή είναι παλιά συσκευή δεν πρέπει να έχει UEFI. Αυτά εμπειρικά και μόνο με επιφύλαξη για το δεύτερο.
Μην ανησυχείς όμως θα λάβεις απαντήσεις και από πιο σχετικούς χρήστες, με πιο έγκυρες πληροφορίες.
Επίσης θα ήταν χρήσιμο να παραθέσεις ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής.

kατά την εγκατάσταση στο σημείο που ζητάσει που να εγκαταθεί ο grub διάλεξες τον σωστό δίσκο; με το ίδιο το live usb χρήσιμο θα ήταν να μας δείξεις τις κατατμήσεις του δισκου με το gparted το εχει μεσα στο live.

https://gr.dynabook.com/discontinued-products/satellite-a500-1gh/

Αυτός είναι ο ασθενής…

secure boot δεν έχει, είναι μηχάνημα 10ετίας

Αυτό ακριβώς… Μπαίνεις στο live, τρέχεις gparted, και μας δείχνεις οπωσδήποτε τις κατατμήσεις του δίσκου.

Αν δεν μπορείς να μας δώσεις screenshot, τότε (πάλι από το live) ανοίγεις terminal και δώσε

sudo fdisk -l

κάνε επικόλληση εδώ στο αποτέλεσμα

Επίσης

lsblκ

και κάνε εδώ επικόλληση το αποτέλεσμα.

2 «Μου αρέσει»
mint@mint:~$ sudo lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
loop0    7:0    0   2.2G  1 loop /rofs
sda      8:0    0 465.8G  0 disk 
├─sda1   8:1    0     1M  0 part 
├─sda2   8:2    0   513M  0 part 
└─sda3   8:3    0 465.3G  0 part 
sdb      8:16   1    15G  0 disk 
└─sdb1   8:17   1    15G  0 part /cdrom
sr0     11:0    1  1024M  0 rom

Βλέποντας οδηγίες από βίντεο σχετικά με τα partition μάλλον επικρατεί ένα μπάχαλο στα δικά μου…
Θα προσπαθήσω να φτιάξω τα partition σύμφωνα με τον φίλο —> [How to Install Linux Mint 21 Cinnamon with Manual Partitions | Install Linux Mint 21 Vanessa | Mint - YouTube]

Δυστυχώς δεν έτρεξαν πάλι

Προσπαθείς να κάνεις manual partitioning το δίσκου και προφανώς μπλέκεις τα μπούτια σου και δεν ακολουθείς σωστά τις οδηγίες…

Προτείνω format (από gparted), σβήστα όλα. Και στην επόμενη απόπειρα εγκατάστασης επίλεξε “automatic” όταν σε ρωτάει πού να εγκαταστήσει. Μην κάνεις “χεράτα” τις κατατμήσεις. Άστο για όταν μάθεις 5 πράγματα.

3 «Μου αρέσει»

εχω κανει απειρες φορες εγκατασταση του mint-cinnamon μιας και ειναι το αγαπημενο μου. Πριν 1 μηνα εργαζομουν με την εκδοση 2.03 μεχρι που διαπιστωσα δυσλειτουργιες . Εγκατεστησα νεοτερη εκδοση 2.1 Ομως και σ αυτο απο την αρχη διαπιστωσα καποια προβληματακια .

Φίλε @kostom συνεχίζεις και το κάνεις χεράτα… Δεν υπάρχει partition με mount point “/” το οποίο είναι απαραίτητο για να μπουτάρει το mint. Για ποιο λόγο φτιάχνεις partition με mount point “/target” ?

αν θελεις να κάνεις με το χέρι τα διαμερίσματα αυτά τα κάνεις στον οδηγο εγκασταστασης OXI me to gparted στο live.εκει-στον οδηγο- θα βάλεις το καφε διαμερισματάκι για swap και ενα όποιο θές εσυ για σημειο επαφης “/”
εφοσον βλέπω σκληρο 500gb ασε 100gb για το λειτουργικό και τα υπόλοιπα κάντα FAT32 για αρχεία. τουλάχιστον εγώ ετσι θα έκανα.

Εδώ και κάποια χρόνια το Mint δεν χρειάζεται swap partition. Δημιουργεί σχετικό file εντός του “/” αυτόματα. Μην τον μπερδεύεις με swap, εδώ δυσκολεύεται να δημιουργήσει ένα “/”.

Επιμένω, ξεκίνα εγκατάσταση και επίλεξε “erase disk and install mint”, αυτόματα δηλαδή.

1 «Μου αρέσει»

κανε την εγκατασταση οπως σου προτεινει ο @linuxovios δηλαδη στο αυτοματο.
δεν εχεις κατατμηση με σημειο προσαρτησης “/” οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να μπουταρει με τιποτα…

Ευχαριστώ καταρχήν για τις οδηγίες σας ( είτε καταφέρω να το λύσω είτε οχι :sunglasses:)
Η εικόνα που ανέβασα την δευτερη φορα απο το gparted είναι το αποτέλεσμα που βγαίνει μετα την αυτόματη εγκατασταση.

Συγγνώμη, από που μπουτάρεις το live environment? Από στικάκι να υποθέσω?

Και επιλέγεις εγκατάσταση στον δίσκο σου (εσωτερικός SDA) και η αυτόματη εγκατάσταση σου δημιουργεί /target partition???

wtf?

1 «Μου αρέσει»

Και για πιο λόγο πρέπει σώνει και καλά να γίνει απ’ τον οδηγό? Μια χαρά μπορεί να γίνει χρήση του gparted. Πριν μερικές εβδομάδες έκανα έτσι εγκατάσταση του mint. Απλά χρειάζεται να οριστούν κατά την εγκατάσταση τα σημεία προσάρτησης για τα διαμερίσματα.

1 «Μου αρέσει»

Βασικά φίλε μου δεν ξέρω αν το έλυσες, αλλά απ’ οτι καταλαβαίνω ο διαμερισμός του δίσκου σου είναι GPT. Μπορείς να βεβαιωθείς ανοίγοντας το terminal στο live περιβάλλον και δίνοντας την εντολή: sudo parted -l

Σ’ αυτή την περίπτωση (GPT) μπορείς να επιχειρήσεις χειροκίνητο partitioning, και συγκεκριμένα να δημιουργήσεις:

α) ένα ext4 partition για το mint με το εξής mount point: /
β) Προαιρετικό: ένα swap partition χωρητικότητας όση και η ραμ σου
γ) Ένα ΕFI partition (fat32) που να είναι mounted στο /boot/efi και να έχει flags: boot, esp
δ) Ενα partition για τα αρχεία (προτείνω ext4 ή ntfs, όχι το fat32 που προτάθηκε)

Εκει που σε ρωτάει που να στείλει τον boot loader επέλεξε /dev/sda και όχι συγκεκριμένο partition.

Τώρα αν ο διαμερισμός είναι MBR είναι πανεύκολο το partitioning, θέλεις ένα ext4 με mount point: / για να «κάτσει» το mint και ένα partition για τα αρχεία (το swap κι εδώ προαιρετικό καθοτι linux mint). Τον boot loader μια απ’ τα ίδια => /dev/sda.

Εφ’ όσον βεβαιωθείς για τον διαμερισμό του δίσκου ‘κάψε’ το flashάκι απ’ την αρχή με το Rufus που χρησιμοποιείς (έχει επιλογή για gpt και για mbr, είναι σημαντικό να έχεις τον σωστό διαμερισμό επιλεγμένο καθώς μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα κατά την εγκατάσταση. Διαφορετικά δοκίμασε να ‘κάψεις’ το flashάκι με το etcher. ).

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα,
το πρόβλημά μου λύθηκε κατόπιν αγοράς νέου σκληρού δίσκου και πλέον το λαπτοπάκι τρέχει κανονικά τα linux.

Ευχαριστώ όλους για τις οδηγίες-συμβουλές σας.

4 «Μου αρέσει»