Linux Masterclass (Video Tutorials στα Ελληνικά)

To Linux Masterclass είναι ένας μεγάλος οδηγός για το Linux σε μορφή βίντεο στο YouTube του . (Θα) χωρίζεται σε 4 κεφάλαια: Basics, Beginner, Intermediate, Advanced.

16 «Μου αρέσει»

Ολα καλα ολα ωραια… αυτο το Dual-boot δεν μπορουσαμε να το αφησουμε απ´εξω; Μονο μπουρδουκλοματα μπορει να δημιουργησει.

3 «Μου αρέσει»

@Asfodelus, σήμερα είδα το βιντεάκι σου. Καλή αρχή και καλή δύναμη! Θα είναι εξαιρετικά χρήσιμος ο οδηγός σου! Έχεις κάνει και πολύ καλή κατανομή του περιεχομένου σε ενότητες.
“Εεεεε” δεν άκουσα εγώ. Μάλλον δεν ήταν τόσα, που να είναι δυσάρεστα. Έχεις ζωντανό λόγο, οπότε ο ακροατής δε βαριέται. Έχεις και καθαρή άρθρωση, βασικό στοιχείο κι αυτό.
Προσωπικά θα άφηνα μέσα στο περιεχόμενο το dual boot, γιατί είναι μια basic επιλογή. Έχει κάποια μπουρδουκλώματα, πράγματι, όμως μπορεί να ενθαρρύνει πολλούς να κάνουν τη μετάβαση στο linux. Για μένα, τουλάχιστον, η ύπαρξη αυτής της επιλογής ήταν το βασικό πλεονέκτημα για τη μετάβασή μου.
Αρνητικά; Χμμμ, εκείνο το “funboy” θα το έκανα σκέτο “fun”, γιατί είμαστε και κάποιες γυναίκες στα πέριξ, ε; :slightly_smiling_face:
Keep walking

1 «Μου αρέσει»

Και εδω μια απο τα ιδια με τα “εεε”. Ειναι για να καλυπτεται η διαφορα ταχυτητας μεταξυ εγκεφαλου και στοματος :)

1 «Μου αρέσει»

Δεν το είδα ακόμα έφτασα στο 22-ο δευτερόλεπτο αλλά είπε την φράση κλειδί για μένα πράγμα που το θεωρώ πολύ θετικό. Απευθύνεται και σε αυτούς που δεν ξέρουν πολλά από Η/Υ.

Θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό ένας τέτοιου είδους οδηγός να μην θεωρεί δεδομένη καμμία απολύτως γνώση windows. Δεν λέω να αποφεύγεται κάθε αναφορά όπου τυχαίνει να υπάρχει διασταύρωση αλλά γενικά γίνεται το λάθος να θεωρούνται δεδομένα τα windows και να μπαίνει στην λογική τής μετάβασης από το ένα στο άλλο.

Θα δω και το υπόλοιπο πριν πω περισσότερα.

Χρησιμο, συμπυκνομενο…σε ευχαριστουμε @Asfodelus !

Μηπως να γινει μια ξεχωριστη κατηγορια " Σχολειο" ? οπως ειχε αναφερει ο @lucinos σε καποιο νημα στην αρχη του forum, και που συμφωνω κι εγω με αυτη την ιδεα του σχολειου, και εκει μεσα να μαζευοντε ολα αυτα τα video’s-tutorial ?

1 «Μου αρέσει»