Linux και εύρεση εργασίας

Είπα να ξεκινήσω αυτό το νήμα, σκοπός του οποίου είναι να λύσουμε απορίες και διευκολύνουμε αυτούς που ψάχνουν δουλεια στο χώρο του IT και συγκεκριμένα να σχετίζεται με Linux. Μιλώντας προσωπικά, θυμάμαι τον εαυτό μου όταν σπούδαζα (ΤΕΙ Αυτοματισμού Θεσ/νικης) και με έκραζε η μάνα μου που αντι να διαβάζω “έπαιζα” με το Linux. Σήμερα, βγάζω το ψωμί μου χάρις το Λίνουξ. Ξεκίνησα στην SUSE και πλέον βρίσκομαι στην RedHat. Είναι απίστευτο τι μπορεί να κάνει κανείς με ένα virtual machine από το σπίτι του.

Όσοι ασχολείστε με κάτι σχετικό, μπορείτε να πείτε την ιστορία σας, και όσοι θέλετε να ρωτήσετε κάτι feel free to :slight_smile:

12 «Μου αρέσει»

Κοίταξε αυτή την περίοδο είμαι άνεργος, αφού τελείωσε η σύμβαση μου. Ναι ψάχνω για δουλειά ξέροντας ο,τι θα με ξαναφωνάξουν. Ασχολούμαι όλη την ώρα με τον υπολογιστή όμως. Σαν τι δουλειά θα μπορούσα να έχω με βάση αυτά που λες?

Εχει διαφορα πράγματα που μπορείς να κανεις:

  • Linux System Administrator είναι το πιο κλασσικό
  • SRE ή DevOps ή Automation Engineer είναι ο μοντέρνος όρους του παραπάνω με περισσότερο κώδικα/αυτοματισμούς
  • Support σε καποια εταιρεία, όπου σε πρίζουν οι πελάτες
  • QA, δηλαδη να δοκιμάζεις και να τεστάρεις το πρόγραμμα πριν το δώσεις στον πελάτη
  • Developer, δεν χρειαζεται να γραψω κατι εδω.
  • Product Documentation οπου γράφεις τα manuals που διαβαζουν οι πελάτες
  • Packagers, RPM/Debian based
  • Scrum-master, Product Owner σε μια scrum ομάδα

Αυτά είναι χοντρικά οι θέσεις που παίζουν. Από και και πέρα έχουμε τις τεχνολογίες/τμήματα που ανοίγουν τετοιες θεσεις:

  • Linux (κλασσικό distro)
  • Public Cloud (Amazon AWS, Google GKE, Microsoft Azure ειναι τα πιο γνωστα)
  • On Premise Cloud για deployment σε Openstack (αν και εχει ψιλο-πεθάνει πλέον αυτό)
  • Virtualization τεχνολογίες όπως πχ VMWare
  • Storage τεχνολογίες (πχ Ceph)
  • HA τεχνολογίες
  • Container τεχνολογίες

Γενικά η πιο απλή και εισαγωγική δουλειά στον κλάδο είναι το QA, γιατί είναι πιο χαλαρά τα πράγματα και καθώς τεστάρεις μαθαίνεις πως δουλεύουν διάφορες τεχνολογίες. Οποτε βλέπεις και μαθαίνεις πολλά και μετά διαλέγεις τι σ’αρεσει να εξειδικευτείς και να μάθεις περισσότερα γύρω από αυτό (αλλά σε βάθος).

Θυμάμαι πριν 2 χρόνια με είχαν καλέσει τα παιδιά από το Technopolitan και τους έλεγα: Να μάθετε Kubernetes, θα το ζητάνε στο μέλλον. Σήμερα, σε οποιο site για προβλέψεις του 2020 κι αν μπεις, ζητάνε kubernetes σαν τρελοί, με αποτέλεσμα να προσλαβάνουν οποιονδήποτε, γιατί είναι απελπισμένοι να βρουν άτομα που γνωρίζουν πως δουλεύει.

Αν ήταν να ψάξω σήμερα δουλειά θα κοίταζα προς kubernetes μεριά, και συγκεκριμένα στο πώς μπορεί κάποιος να μετατρέψει τις υπηρεσίες που παρέχει σε microservices και να τα διαχειρίζεται απο το k8s. Οι technical consultants βγάζουν τρελά λεφτά…

9 «Μου αρέσει»

Με βάση τις ανάγκες της εταιρείας μου και αν δεν είχα γνώση, σίγουρα θα έψαχνα κάποιον για:

  • Asterisk τηλεφωνικά κέντρα
  • Web Server (Apache κυρίως)
  • CRM (VTiger αλλα εχω περάσει και απο SugarCRM)
  • Βάσεις Δεδομένων - κυρίως MariaDB αλλα και PostgreSQL
  • Firewall (και PFSense αλλα και εμπορικά)
  • PHP

Αυτα με κάποια εξειδίκευση πιστεύω οτι αποφέρουν χρήματα. Φυσικά εννοούνται τα βασικά του linux. Σε χρήματα σίγουρα είναι πολύ πάνω απο το μέσο όρο. Πχ κάποιος που ασχολείται με τηλεφωνικά asterisk προφανώς και θα χρεώνει αρκετά ανα ώρα ρύθμισης. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να στήσεις ενα τηλεφωνικό κατα παραγγελία. Πχ 10 εσωτερικά με εγγραφές με doorbell και τα σχετικά τάδε τιμή.

Γενικά 2-3 πρώτες γνωριμίες, ετοιμότητα σε ότι ζητηθεί και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

1 «Μου αρέσει»