Linux: Φετιχισμός ή σέκτα ;

Είναι κάποιες ερωτήσεις, που μόλις τις δεις θέλεις, δεν υπάρχει γυρισμός. Πρέπει να δοθεί μια απάντηση

Τι είναι το Linux ?

  • Φετιχισμός (Fetish)
  • Σέκτα (Cult)
  • Και τα δύο

0 ψηφοφόροι

Δικαιολογήστε την ψήφο σας

Σέκτα δεν είναι γιατί μπαίνει καθένας,άσε που έχει και πολλές αιρέσεις. Φετιχισμός είναι, γιατί θα μπορούσες να μείνεις στα windows που ξέρεις από μικρός αλλά οοοοχι θέλεις και μια δόση linux.

2 «Μου αρέσει»

Σέκτα (cult) δεν είναι για τον λόγο που είπε ο likos. Ούτε φετιχισμός είναι, τουλάχιστον όχι για πολλούς. Φετιχισμός είναι το Mac.
Θέλω επιλογή αποκρυφισμός (occult) αλλιώς δεν ψηφίζω.

5 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι το linux για τον καθένα είναι και κάτι διαφορετικό. Από μόδα μέχρι “τρόπος ζωής” και όλα τα ενδιάμεσα και ίσως και να αλλάζει και στο ίδιο το άτομο τι είναι, στην πορεία της ζωής του.

Αν έπρεπε να διαλέξω μια ΜΟΝΟ λέξη για μένα, θάλεγα -κυρίως- escape.
(μέσω δημιουργίας, μαζοχισμού, έρευνας, ελευθερίας κλπ.)

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω η απάντηση που έδωσες με κάλυψε και εμένα απόλυτα!!!

2 «Μου αρέσει»

Σύμφωνα με το Βικιλεξικό

Troubleshooting & reverse engineering.
Για μένα αυτό το λειτουργικό είναι όπως το ρητό που λέει:

όσο ζω μαθαίνω.

Και συμπληρώνω πως όσο μαθαίνω ορίζω. Και όσο ορίζω είμαι.

1 «Μου αρέσει»

Από την άλλη άμα μάθεις se GNU/Linux σε MS Windows είσαι Counter Productive.

Εξαρτάται από το πως το αποκαλείς. Περίπου.

Linux: Φετίχ (ίσως)
GNU/Linux: Σέκτα

1 «Μου αρέσει»

Ανάλογα σε τι έχεις μάθει. Πχ περιβάλλοντα όπως το mate,xfce κτλπ μοιάζουν με τον explorer και ουσιαστικά σε windows χρησιμοποιώ τις ίδιες εφαρμογές, οπότε η παραγωγικότητα είναι η ίδια. Τώρα σε κάτι unity και gnome3 (όπως και του macOS) που ψάχνω να βρω που είναι τα παράθυρα, και παλεύω να βάλω το ένα δίπλα στο άλλο, σίγουρα είμαι αντιπαραγωγικός.

1 «Μου αρέσει»

Φετιχισμός είναι γιατί πάντα πρέπει να πειραματιζεσαι με τα linux και πάντα πάνω στον πειραματισμό θα κάνεις κάτι που θα σε “δέρνει” μέχρι να το επιδιορθώσεις. Σέχτα δεν είναι ακριβώς, αλλά πρέπει να είναι ως ένα βαθμό. Δεν μπορεί ο καθένας να είναι τόσο άρρωστος ώστε να κολλάει με την παραπάνω διαδικασία φετιχισμού που περιγράφω. Πάντα θα υπάρχουμε οι άρρωστοι και η πλεμπα δεν πα να υπάρχουν μονο τα λινουξ.

Με 2,17% ποστοστό στο user market share στα operating systems, και φετιχισμό το λες και σέκτα. Κυρίως όμως ναρκωτικό… σαν το DMT, που μπαίνεις και βλέπεις το σύμπαν να ευθυγραμίζεται. Πάντως το σίγουρο είναι ότι μετά, δεν τα ξαναβλέπεις ίδια τα πράγματα…

Ιδεολογία είναι. Περιλαμβάνει στοιχεία που συνάδουν με τον τρόπο ζωής ή την κοινωνική στάση. Αν θα είμαστε τυφλά καταναλωτικοί και εξαρτώμενοι από εταιρείες ως προς την κάλυψη των αναγκών μας ή αν θα χαράξουμε και μονοπάτια δικής μας συμμετοχής και πρωτοβουλίας, κοινωνικής συνεργασίας, προσανατολισμού γνώσεων.
Είναι και παράδειγμα για κοινωνική έρευνα με την επιτυχία που είχε και το προσανατολισμό που διατηρεί.

3 «Μου αρέσει»

Χρειαζόταν και 4η επιλογή, τίποτα απ’τα δύο.

Φετιχισμός είναι να θέλεις systemd στο Λίνουξ. Σέχτα είναι να προσπαθείς να τους αποτρέψεις :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Στην φαντασία μας θα μπορούσε να είναι πολλά όχι μόνο φετιχισμός ή σέκτα. Έχει χυθεί αρκετό ψηφιακό μελάνι με φιλολογικές και φιλοσοφικές ερμηνείες για την προώθηση του. Στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτα άλλο από έναν πυρήνα και διαφορά εργαλεία που αν τα ταιριάξεις με τους κανόνες που διέπονται ανά διανομή έχουμε ένα λειτουργικό σύστημα.
Το θεωρώ εκπαιδευτικό και ψυχαγωγικό.

1 «Μου αρέσει»