Linux desktop χρήστες 10% στην Ελλάδα;

Απρίλιος 2022 statcounter

Desktop operating system

Είναι δυνατόν;

1 «Μου αρέσει»

Οπως λεει και πιο μεσα

Stats are based on aggregate data collected by Statcounter on a sample exceeding 10 billion pageviews per month collected from across the Statcounter network of more than 2 million websites. Stats are updated and made available every day, however are subject to quality assurance testing and revision for 45 days from publication.

Στηριζετε σε 2.000.000 site τα οποια προφανως εχουν καποιον tracker. Αν ξεραμε τα σαιτ αυτα ισως να καταλαβαιναμε τι γινεται. Ειναι πολυ λιγα τα σαιτ και φανταζομαι οτι ελληνες που μπαινουν σε καποια απο αυτα ειναι πιο εξειδικευμενοι… τα 10 δις pageviews ειναι ελαχιστα τουλαχιστον σε αυτα που μας αναλογουν σαν πλυθισμο

Edit. Στην ινδια εχει 22% macos που δεν παιζει με τιποτα και στην αλβανια εχει 4.5% unknown os

Φανταζομαι οτι θα ειναι εκπληκτοι με τα αποτελεσματα και σε αλλες χωρες πλην αμερικης και μεγαλων ευρωπαικων

To Linux ναι έχει αυξημένα ποσοστά στην Ελλάδα, όπως και το Firefox. Το ακριβές ποσοστό όμως είναι άγνωστο. Αυτά τα νούμερα είναι χρήσιμα μόνο σαν ενδείξεις και σαν τάσεις.

ΥΓ: Στην Τουρκία τα ποσοστά ανέβηκαν απο 4.42% τον Φεβρουάριο σε 9.26% τον Μάρτιο. Αυτή η αύξηση δεν είναι εξηγήσιμη παρά μόνο αν έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο που μετράει το statcounter το οποίο για να μην παρεξηγηθώ είναι αξιόπιστο.

Πέρα από τους αριθμούς, πιστεύω πως όντως είναι αρκετοί στην Ελλάδα που χρησιμοποιούν Linux. Ίσως και να είναι έτσι επειδή επειδή (για παράδειγμα) πολλά σχολεία έχουν στους υπολογιστές τους Linux, ή κάτι τέτοιο.

Απο τη wikipedia

• For smartphones and other pocket-sized devices, Android leads with 73% market share, and Apple’s iOS has 27%.
  • For desktop and laptop computers, Windows is the most used at 75%, followed by Apple’s macOS at 16%, and Linux-based operating systems, including Google’s Chrome OS at 5%
  • With tablets, Apple’s iOS has 55% and Android has 45%.

Μετα τον covid αρχισε η τηλεεργασια και η τηλεεκπαιδευση. Λογω δικων μου γνωσεων αρκετοι με παιρναν τηλεφωνο επειδη βρηκαν μια “σουπερ προσφορα” πληρη υπολογιστη με οθονη στα 100€… Οπως καταλαβαινεται γεμισε η αγορα με core2duo με 4g ram και αν… Αυτο σημαινει οτι καποιος επρεπε να βαλει εκει ενα λειτουργικο που θα μπορει να σταθει. Ε τι αλλο θα μπει σε τετοιο συστημα ωστε να υποστηριζονται ολες οι τεχνολογιες web? Linux. Και καπως ετσι εχουμε ανεβασει το μεσο ορο μας. Θυμαμαι που μου εφερε ενας φιλος ενα λαπτοπ που το πηρε προσφορα … Ειχε 512Mb ram και επεξεργαστη pentium M… Για να δουλευει απο το σπιτι… Ποσα τετοια πουληθηκαν αυτα τα δυο χρονια… Τι να βαλεις στον pentium M… Ουτε linux δεν παιρνει και με το ζορι θα ανοιξει καρτελες βιντεοκλησεων… Τεσπα, οπως εχω πει πολλες φορες και εδω το linux δεν πρεπει να ειναι ο φτωχος συγγενης. Εγω τρεχω elementary os σε amd ryzen 2700 με 64G Ram και ανετα εχω 2 - 3 virtual machines και υπηρεσιες να τρεχουν απροβληματιστα

1 «Μου αρέσει»

Λογικότατο είναι - σιγά μην αγοράζουμε καινούργιο κομπιούτερ σε κάθε αναβάθμιση των windows. core2duo με 4GB μνήμης είναι ψόφια για τα windows αλλά τρέχουν ικανοποητικά με ελαφρύ DE και με οποιαδήποτε διανομή.

4 «Μου αρέσει»