Lenovo legion Y530-15ICH best linux os setup compatibility from scratch

Καλημέρες,
Έχω ένα lenovo legion Y530-15ICH laptop με
CPU Intel Core i7
& onboard GPU1 intel UHD graphics 630
& onboard GPU2 nvidia geforce GTX 1050 4095MB

Η ουσία του προβλήματός μου είναι ότι όταν το πρωτοπήρα κια ξεκίνησα να του βάζω linux
ενώ σχεδόν όλες οι εγκαταστάσεις σε κάτι στραβώνανε
η μία που μπήκε και έπαιζε καλά (xubuntu) δεν μου ξύπναγε απο όταν έπεφτε σε sleep,
και έμενε εντελώς “¨παγωμένο”…

Απο τότε δεν έχω ξανα ασχοληθεί και έλεγα μπας και κάποιος άλλος εχει ποιο πρόσφατα δοκιμάσει κάποιο distro που να εγκαθίσταται χωρίς αναλογα προβλήματα.

Πολλοί μου είπαν ότι η 1050 φταίει λόγω driver, αλλά δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω…

1 «Μου αρέσει»

Εάν το πρόβλημα είναι κυρίως η κάρτα γραφικών σε κάποια από τις εγκαταστάσεις του Linux, τότε το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι το Pop!_OS, το οποίο είναι βασισμένο στο Ubuntu και έχει ειδικό αρχείο iso με τους drivers της Nvidia.

Όσο για το sleep, απ’ όσο ξέρω μπορεί να φάει κολλήματα όταν χρησιμοποιείται η επιλογή για hibernation, ενώ χρησιμοποιώντας το suspend δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

2 «Μου αρέσει»

Διευκρίνισε πότε έκανες τις δοκιμές σου.
Έχεις δοκιμάσει με πρόσφατες διανομές; Π.χ. linux mint 19.3 + update ?
To πρόβλημα με τα “gaming laptops” είναι κυρίως οι διπλές κάρτες γραφικών και λιγότερο με το υπόλοιπο “proprietary hardware”. Συνήθως χρειάζονται λίγοι μήνες για να γίνουν reverse engineering οι proprietary drivers από τα windows και να μπορέσουν να παίξουν απροβλημάτιστα στο Linux. Εξαρτάται και από το πόσο δημοφιλές είναι το laptop, για να ασχοληθεί η κοινότητα.
Το Pop!_OS είναι μια καλή πρώτη δοκιμή που μπορείς να κάνεις.

1 «Μου αρέσει»

Σχετικα με το sleep. Τσεκαρε τελευταια kernel logs που δεν ανοιξε με τα απο sleep. Αν εχεις systemd τοτε journalctl -k -b -1 και στειλτω εδω αν δεν βρεις κατι. Αλλά πρόσεχε καλο θα ηταν να κανεις reboot μεσω reisub οταν κολλαει (για να σιγουρευτεις οτι εχουν γινει flush στο δισκο τα log files) με 2 sec καθυστερηση μεταξυ καθε κουμπιου. Επίσης διαβασε αυτό και δοκιμασε διαφορετικες παραμετρους sleep. Σε περιπτωση που επιλεξεις Suspend-to-disk θα πρεπει ολη η ram σου να χωραει στη swap. Για αυτο συνηθως προτεινεται swap=ram*1.5

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @5589e5 στην παρέα μας :hugs:

Καλημερα σας, καλως σας βρηκα

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ ολους για τις μεχρι τωρα απαντησεις , πρεπςι να βρω λιγο χρονο να κατσω να ασχοληθω παλι , να σας ενημερωσω και τι παιζει μετα …

1 «Μου αρέσει»

Η 1050 “παίζει” μια χαρά σε lenovo ideapad 330-17ich με kde neon. Τους drivers τους εγκατέστησα μέσα απ την διανομή κατά τα προβλεπόμενα

Στο ίδιο λάπτοπ έβαλα ubuntu 18.04. H εγκατάσταση προχώρησε κανονικά ακολουθώντας τα βήματα που αναφέρονται εδώ.

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @Hberg στην παρέα μας :hugs:

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα.

Οι δοκιμές έγιναν πριν 12-14 μήνες, απο τότε δεν ζορίστηκα αλλά ούτε είχα και τον ελευθερο χρόνο να το ψάξω περαιτέρω

@Hberg Καλησπέρα

Δοκίμασα κάμποσες φορές με τον οδηγό που έδωσες παλαιότερα
Μήπως θυμάσαι αν είχες κι εσύ θέμα με τους ανεμιστήρες του laptop?
Δουλεύουν ασταμάτητα στο 100% μάλλον, ενώ στα windows αυτό συμβαίνει μόνο στην εκκίνηση ή κάποιες φορές σε κάποιες εφαρμογές.

Δοκίμασα και pop αλλά εκεί έχω κλασικό άλλο θέμα που βγαίνει στις ubuntu σε εμένα,
δεν δουλεύει το wifi μόλις γίνει install (ενώ στις live δοκιμές παίζει κανονικα)

(τα steps Step 21 & Step 22 που είναι και στο link που έδωσες, δεν μου δούλεψαν στη pop)

ευχαριστώ

2 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες @Stam στο φόρουμ!!!

Καλησπέρα, σορρυ για την καθυστέρηση :sweat_smile:

Θέμα είχα με τα γραφικά του επεξεργαστή, όπου σε κάποιες περιπτώσεις “ανέβαζαν” πολύ τη χρήση της cpu (κάπως αδικαιολόγητα). Σε συγκεκριμένες διεργασίες όμως. Οπότε δούλευαν και συνεχώς οι ανεμιστήρες. Αλλά εσύ νομίζω εννοείς ότι αυτό συμβαίνει από τη στιγμή που θα ανοίξεις το λαπτοπ. Σωστά;; Χωρίς δηλαδή να κάνεις κάτι απαιτητικό;;

Επίσης, ποιό μοντέλο έχεις (cpu κτλ…);