Laptop με CPU Intel Centrino duo δεν εκκινει το στικακι με linux ειτε ειναι 64bit ειτε 32bit

Καλησπερα στους καλους φιλους του φορουμ!Ενας πολυ καλος φιλος μου χαρισε ενα αρκετα παλιο λαπτοπ με CPU Intel Centrino Duo.To laptop αυτο δεν εχει σκληρο δισκο οποτε εβαλα σε ενα στικακι την εκδοση 64bit του puppy linux.To grub menu εκκινουσε κανονικα ωστοσο οταν επελεγα να ξεκινησει το puppy linux εβγαινε το εξης μηνυμα σφαλματος:This kernel supports x86-64 architecture your processor seems to have i686 architecture.Με μια προχειρη αναζητηση στο νετ βρηκα οτι αυτη η cpu ειναι 64bit τουλαχιστον ετσι ειδα.Αυτο που βεβαια εκανα ηταν να καψω στο στικακι και την 32bit
εκδοση ωστοσο δυστυχως σε αυτη την περιπτωση ουτε το grub menu εκκινει.Τι μπορει να εχω κανει λαθος?.Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
Υστερογραφο:εχω κανει md5 checksum και ολα ειναι ενταξει.

Καλησπέρα @Cheburashka

Με μία αναζήτηση στο distrowatch βρήκα αυτό

https://distrowatch.com/search.php?architecture=i686

Δηλαδή οι διανομές που υποστηρίζουν αυτόν τον τύπο αρχιτεκτονικής.

Στη δουλειά μου έχουμε υπολογιστές άνω της δεκαετίας με 1giga ram ακόμα και με 512ram .Κατέβασα το linux Mint 32bit και δουλεύουν όλα .

Μού έχει τύχει σε παλιό μηχάνημα να έχω πρόβλημα με τούς PAE πυρήνες (χωρίς αυτό να προκύπτει από τιις υποτιθέμενες δυνατότητες τού επεξεργαστή). Δοκίμασε μια με non-PAE προτείνω BunsenLabs https://www.bunsenlabs.org/installation.html το cd-iso έχει no PAE

EDIT: τώρα είδα ότι λες ότι δεν εκκινεί ο grub. Άρα είναι άλλο το πρόβλημα εδώ. Ποια διανομή δοκίμασες.

Eυχαριστω ολους τους φιλους για το ενδιαφερον.Απο το λινκ που μου εδωσες θα δοκιμασω το Slackel του καθηγητη Δημητρη Τζεμου πανω στο οποιο ημουν χρηστης στο παρελθον και θα σας πω νεα το συντομοτερο δυνατο.Να ειστε ολοι καλα.

2 «Μου αρέσει»

Λοιπόν έχω ευχάριστα νέα.Καταφερα και βρηκα μια εκδοση του puppy linux βασισμένη στο nint.Προκειται για το mintpup linux.Θα ψάξω καλύτερα να βρω μια άλλη διανομή πιο φιλική προς το χρήστη.Η απάντηση του @JohnGavr έλυσε το θέμα μου.Αυριο θα μαρκάρω το θέμα ως λυμένο καθώς και την απάντηση του καλού φίλου που αποτέλεσε την λύση.

3 «Μου αρέσει»

To centrino duo ειναι core2duo για λαπτοπς και ειναι 64bit.
Hταν μια εκδοση που ηταν σουπερ-οικονομικη σε μπαταρια με wifi.
Δε νομιζω να υπαρχει διπλο processor σε 32bit.
Τα συστηματα 32bit δουλευουν αριστα σε 64bit μηχανημα, το αντιστροφο ειναι αδυνατο.
Το κερνελ του puppy ειναι … χαζοσκυλο. :slight_smile:
Βαλε antix να βρεις την υγεια σου σε οτιδηποτε παλαιο, 32 και 64.

3 «Μου αρέσει»

Λοιπον εχω επιπλεον ευχαριστα νεα για το θεμα.Κατεβασα το Ubuntel του @sv1sjp και το εκαψα σε στικακι και εκκινησε στο λαπτοπ για το οποιο γινεται λογος στο νημα.Δοκιμασα και περιηγηση στο
youtube και μαλιστα επαιζε τα βιντεο θαυμασια ακομα και σε πληρη οθονη βεβαιως βεβαιως με μηδεν κολληματα.:heart_eyes:
Θα ανοιξω ξεχωριστο νημα για να ρωτησω πραγματα που θελω για το πως μπορω να εγκαταστησω αυτην την διανομη αφου το λαπτοπ δεν εχει σκληρο.Το λαπτοπ εχει υποδοχη ομως για καρτα SD.Ta λεμε στο νημα που θα ανοιξω.

3 «Μου αρέσει»