Κυριότερα προβλήματα Linux στο desktop

Για όποιον δεν έχει τύχει να τη δει ποτέ, η ακόλουθη σελίδα παρουσιάζει διάφορα προβλήματα και θέματα που πιθανώς αποτρέπουν το Linux από το αποκτήσει μεγαλύτερη desktop χρήση. Κάποια είναι λογικά και σημαντικά, κάποια όχι και τόσο. Βέβαια αν και είναι “έκδοση 2023”, κάνοντας ένα diff με παλαιότερη έκδοση, δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τσεκάρετε εκτενώς.

https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

1 «Μου αρέσει»

Η αποψη μου ειναι οτι εφοσον ειναι ενα αναρχο λογισμικο αρκετα πραγματα αποτρεπουν εναν απλο χρηστη. Τα περισσοτερα που γραφει στη σελιδα εχουν να κανουν με το gaming και το UX. Γενικα θα λυνονται αλλα θα προστιθενται με τον καιρο διαφορα. Αλλα περαν αυτου βολευει το linux ως εχει.

Αρχικα δεν εχει τους ιους των windows γιατι πρωτον ειναι πιο ασφαλες και δευτερον ειναι πιο λιγο το κοινο ωστε να ασχοληθει καποιος χακερ.

Οι developers που κανουν καλη δουλεια πληρωνονται παρα πολυ καλα απο χορηγιες ενω οι developers που κανουν κατι απλο μπορουν να το παρουσιασουν καποια στιγμη στο βιογραφικο τους. Αν αλλαζε κατι προφανως οι πρωτοι χαμενοι θα ηταν οι devs. (Φαντασου τωρα η microsoft που ειναι platinum member σε τοσα opensource project να μην ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να στηριξει τους devs… )

Η χρηση του σε server ειναι τετοιου μεγεθους που υπαρχουν απλοι σερβερ με δωρεαν αδειες η επαγγελματικοι server με συμβολαια στην canonical και την redhat( οποτε εφοσον και η canonical και η redhat εχουν αξιολογα κερδη στηριζουν την αναπτυξη και του desktop απο το οποιο δεν εχουν κανενα κερδος)

Λογω της μικρης βασης χρηστων, ενα προβλημα για να λυθει απο καποιον τεχνικο linux εχει πολλαπλασια εξοδα απο το να ηταν windows. Οποτε και αυτο βολευει τους τεχνικους linux.

Ενα αλλο ειναι το ελιτιστικο που εχουν καποιοι στο linux… Αν και ειμαι κατα… και αυτο βολευει καποιους.

Οτι βολευει τον καθενα. Αν αλλαζε παρα πολυ η desktop βαση του linux καποιοι και κυριως devs θα χανανε τον υπνο τους

η λιστα κυκλοφορει εδω και μια 10ετια τουλαχιστον.
αυτα που λεει εχουν βαση ειδικα για χρηστες που παιζουν παιχνιδια αλλα οπως λεει κι ο φιλος πιο πανω, οτι τον βολευει τον καθενα.
δεν ειναι θεμα επιπεδου παναθηναικος vs ολυμπιακος

1 «Μου αρέσει»

Ισως θα επρεπε να επικαιροποιησει τα bugs που βλεπει και να βαλει με πρασινο οσα εχουν διορθωθει/αλλαξει/εχουν εναλλακτικες & workarounds τουλαχιστον να μπορουμε να δουμε την πορεια του λειτουργικου αντι για bugs απο το 2009 που δεν ξερουμε κατα ποσο διορθωνονται η αν εχουν διορθωθει.

Επισεις ειδα οτι μερικα απο τα “κακα” του GNU/Linux συμφωνα με τον συνακτη ειναι πολυ γενικα και του τυπου “γιατι δουλευει ετσι ενω θα επρεπε να δουλευει οπως και στα αλλα λειτουργικα”. Δεν υπαρχει η παραδοχη οτι το GNU/Linux ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΑΛΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ :slight_smile: Ειναι πολυ απλο. Δεν θα δουλεψουν ολα οπως τα θελει ο μεσος καταναλωτης των Windows ή του MacOS.

Ναι υπαρχουν θεματα με τον XServer με το CUPS με το rendering των γραμματοσειρων με με με. Και δεδομενων περισσοτερων πορων (και προγραμματιστων και χρηστων αντι για καταναλωτων) σιγα σιγα πολλα απο αυτα απο τα οποια παραπονιουνται οι περισσοτεροι θα διορθωθουν. Για τους drivers δεν γινεται κατι εφοσον ολες οι εταιριες θελουν να τους κρυψουν πισω απο κλειστες αδειες και δεν αφηνουν κανεναν να δουν τον κωδικα του firmware ή/και του ιδιου του driver.

Οταν αυτα αλλαξουν θα αλλαξει και το GNU/Linux :slight_smile: Οτι αλλο και να πουμε ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες.

3 «Μου αρέσει»