Κυκλοφορία antiX-19.3 (Manolis Glezos)

Βγήκε η νέα έκδοση του Antix 19.3 με κωδικό όνομα “Μανώλης Γλέζος

image

Είναι μια διανομή βασισμένη στην σταθερή(stable) εκδοση Debian κατάλληλη για μικρούς υπολογιστές. Χρησιμοποιεί ελαφριές επιφάνειες εργασίας όπως το IceWM ή το Fluxbox, και χρησιμοποιεί το SysV σαν σύστημα εκκίνησης και από αυτή την έκδοση και το runit.

Ίσως να είναι η διανομή που ψάχνεις για να αναστήσεις αυτόν τον παλιό υπολογιστή.

Για τις διαφορετικές εκδόσεις που κυκλοφορούν δείτε την σχετική ανακοίνωση

14 «Μου αρέσει»

ψάχνοντας να συγκρίνω με sparky & bunsenlabs, μία παρουσίαση (απόλαυση του ήχου καταγραφής της)

3 «Μου αρέσει»

πολυ καλη διανομη. αν και ενας αρχάριος χρήστης θα τα βρεί πιστευω δύσκολα στην επιφάνεια εργασίας και στα μενου.αυτό πιστευω είναι το αδύνατο σημείο της.

2 «Μου αρέσει»

Οι επιλογές που κάνει το Antix είναι ακόμα πιο ακραία κατάλληλες για αρχαίους υπολογιστές σε σχέση με τα sparky/bunsenlabs. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά με αντίστοιχες επιλογές (νομίζω το 2015) είχα απροσδόκητα καλό αποτέλεσμα σε P3.

1 «Μου αρέσει»

to sparky ειναι κορυφη στο debian. to antix για τον μεσο χρηστη ειναι δυσκολο αν και εχει πολυ καλη αποδοση. θελει λιγη δουλεια μετα την εγκατασταση. η εγκατασταση του sparky ειναι παιχνιδακι. στο αντιξ ενας αρχαριος χρηστης θα δυσκολευτει.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ. Στην εγκατασταση ειναι λιγο μπέρδεμα. Και εχει λιγες λειτουργιες.