Κουτιά υπολογιστών

Καλησπέρα. Κάνα καλό κουτί ξέρετε;.
Αναφέρομαι στο υλικό του κουτιού. Να είναι καλή ποιότητα. Αλήθεια υπάρχει τέτοιο κριτήριο; ότι είναι από πιο γερή λαμαρίνα ας πούμε που δεν δονείται πολύ και δεν κάνει θόρυβο. Στέκει ο συλλογισμός ή είμαι άκυρος;
Η μήπως υπάρχουν καλά και εξειδικευμένα πλαστικά; (Αλλά με το πλαστικό πως θα απάγεται η θερμότητα; Βλακεία ε; Αλλά από την άλλη αυτά που έχουν παράθυρο; Πλαστικά δεν είναι; Τέλος πάντων)

Ένα άλλο που βλέπω στα Χαρακτηριστικά (στις διάφορες σελίδες) είναι ότι άλλα γράφουν πχ:
usb 3.0, usb 3.1, usb c.

Τι γίνεται με αυτά; Έχω μπερδέψει το usb c με το 3.1! Αλλά άσχετο δεν είναι; Το c νομίζω αναφέρεται στη υποδοχή κι ότι είναι αυτή που έχουν τα νέα κινητά ας πούμε. Εξηγείστε λίγο αν θέλετε.

Επειδή βλέπω ότι κάποια λίγα έχουν λέει usb 3.2 και όχι ένα. Πρέπει να τα προτμούμε;

1 «Μου αρέσει»

Γειά σου φίλε Poor.

Φαίνεται ότι έχεις μπερδευτεί λιγάκι. Γενικά “καλό” κουτί είναι αυτό που θα καλύπτει καλύτερα τις δικές σου ανάγκες. Θα σου πρότειναι πρώτα να επιλέξεις αν θες μεγάλο ή μικρό κουτί. Προσωπικά (καθώς έχω χώρο στο γραφείο μου), επιλέγω ATX διαστάσεων, ώστε να υπάρχει καλή κυκλοφορία του αέρα στο κουτί.

Το υλικό του κουτιού δεν νομίζω να επηρεάζει τις θερμοκρασίες καθώς η απαγωγή της θερμότητας από τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών γίνεται μέσω ψύκτρας. Συνήθως τα μεταλλικά κουτιά είναι πιο ακριβά από τα πλαστικά ( μεταλλικό κουτί βρίσκεις με 40 ευρώ ). Επίσης το παράθυρο σε αρκετά κουτιά δεν είναι απο πλαστικό, αλλά από tempered glass.

Καλό είναι να πάρεις κουτί που έχει ήδη usb 3.0 ή 3.1 στο μπροστινό πάνελ. Τα νούμερα 3.0, 3.1 κτλ. δείχνουν πόσο “γρήγορα” θα μπορείς να μεταφέρεις τα αρχεία σου από και προς την συσκευή που έχεις συνδέσει, αρκεί η συσκευή να το υποστηρίζει, δηλαδή αν έχω θύρα usb3.0 και βάλω ένα στικάκι usb2.0, προφανώς θα δουλεύω με τις ταχύτητες του 2.0. Η λέξη type-c / type-b / type-A δείχνει το “σχήμα” της θύρας. Type-A είναι το σχήμα της θύρας στην οποία κατά πάσα πιθανότητα κουμπώνεις το πληκτολόγιο/ποντίκι του υπολογιστή σου και πιθανώς έχεις και στικάκια συμβατά με αυτή την θύρα. Τα type-c είναι αυτό που έχουν τα “καινούρια” τηλέφωνα. Αν είδες κουτί που γράφει ότι έχει μπροστά θύρα type-c, τότε μάλλον είναι usb3.1 .

2 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ για την απάντηση. Αν μπορείς κάτι ακόμα.
Ας πούμε ότι έχεις στικάκι για 3.2. Τα πιο καινούργια δεν είναι αυτά; Δεν θα έπρεπε να υπάρχει υποδοχή 3.2 γιατί κάτι λιγότερο θα καθυστερεί τη μετάδοση δεδομένων; Επίσης, από την μητρική δεν εξαρτάται; Έχει να κάνει το πως φτιάξανε τη θύρα στο κουτί;

Το type c λογικά ναι. θα είναι τρία κόμμα κάτι. Όμως αυτά τα κουτιά που λένε 3.1 δεν περιορίζουν το 3.2; Δεν αχρηστεύουν το στικάκι 3.2 που μπορεί να έχεις;

Για παράδειγμα σε αυτην τη σύγκριση. Το πρώτο που είναι και πιο φτηνό, μισή τιμή σχεδόν και λέει ότι έχει 3.2. Και type c κιόλας. Το άλλο;

Αν δεν είχες καθόλου πρόβλημα με την τιμή, καθόλου όμως. Θεωρητικά. Ποιο θα έπαιρνες;

Οι καλες θυρες βρισκονται παντα πανω στη μητρικη. Μπροστα βγαινουν προεκτασεις και θα πρεπει να υποστηριζει και η μητρικη τα πρωτοκολα, αλλιως θα εχεις μπροστα θυρες που δεν θα δουλευουν καν. Τωρα για το αν θα παει χαμενο το στικακι… συνηθως αυτοι που χρειαζονται τελευταια τεχνολογια το ψαχνουν πολυ. Εγω θα επαιρνα κουτι με ενσωματωμενο αναγνωστη sd καρτας. Τα usb ετσι κι αλλιως θα υπαρχουν στη μητρικη προσβασιμα απο πισω

Εγω προσωπικά θα συμβιβαζόμουν με usb 3.1 θύρα ή type-c.
Αν έχεις 3.2 θύρα τότε για να την εκμεταλλευτείς στο 100% θα πρέπει να έχεις και αντίστοιχη συσκευή.

Σχετικά με την δεύτερη ερώτηση που έκανες,

Αν δεν είχες καθόλου πρόβλημα με την τιμή, καθόλου όμως. Θεωρητικά. Ποιο θα έπαιρνες;

Θα προσπαθούσα να βρώ παραπάνω διαφορές. Θα προτιμούσα κάποιο που έχει καλύτερο airflow ή παραπάνω προεγκατεστημένους ανεμιστήρες. Επίσης, επειδή έχω 3 σκληρούς, θα ήθελα κάποιο που να έχει τις κατάλληλες θέσεις. Η εμφάνιση επίσης μετράει. Αν είσαι ανάμεσα σε δύο κουτιά, προσπάθησε να βρεις στο ίντερνετ reviews και μπες στο site του κατασκευαστή για να βρείς παραπάνω λεπτομέρειες. Τέλος, να έχεις υπόψιν σου ότι υπάρχει περίπτωση το κουτί με τα μισά λεφτά να έχει ανύπαρκτη ηχομώνοση.

Τα μόνα που είδα με card reader δεν μου φαίνονται υψηλών προδιαγραφών κατασκευές.

Η μητρική που έχω υποστηρίζει 3.2. Στη σύγκριση των κουτιών που έβαλα, θα καλύπτουν και τα δύο το 3.2 της μητρικής; Ή μόνο αυτό που το γράφει; (το φτηνό).

Θα διαθέσω μέχρι και 400 ευρώ (και παραπάνω αν χρειαστεί). Απλά θέλω να καλύψω ότι πιο καινούργιο παίζει σε πρωτόκολλα usb, ζητήματα θορύβου, fan controller, Led controller (αν γίνεται, αλλιώς ας λείπει αν υπάρχει κάνα πολύ καλο κουτί που καλύπτει τα προηγούμενα), RGB φωτάκια έτσι για την ομορφιά κι αν παίζει card reader έχει καλώς.

Πες Όμως για τη σύγκριση που έβαλα. Τι παίζει;

Καλύτερα να βάλεις λινκ για τα κουτιά στα οποία αναφέρεσαι.

Ωχ! Νόμιζα ότι το είχα βάλει :face_with_hand_over_mouth:

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=24300731%2C20249763

Το ένα γράφει 3.2. Το άλλο όχι (και είναι και πιο ακριβό)

Απ΄ ;o,τι βλέπω το ακριβό δεν γράφει καν type c όμως στη φωτογραφία τη βλέπω τη σχετική υποδοχούλα.

Το ακριβο, αν ψαξεις στο ιντερνετ εχει review απο το 2017… το usb 3.2 βγηκε το 2019. Οποτε το φθηνο, απλα βγηκε μετα το 2019…

Που σημαίνει ότι αν αγοράσω αύριο ένα στικάκι που είναι ότι πιο τελευταίο σε τεχνολογία θα είναι 3.2 σωστά;
Αυτό αν το βάλω στο ακριβό κουτί θα μειώνει απόδοση; θα το τρέχει σαν 3.1 ;

θεωρητικα ναι. 20gbit παντως σε στικακι δεν νομιζω. Αυτες οι ταχυτητες φτιαχνονται σαν αντιπαραβολη στη thunderbolt. Συνδεση οθονων, εξωτερικων γραφικων, das και αλλων περιφερειακων και μαλιστα σε chain.

Αλλα αν μεινουμε στο ερωτημα, στην τεχνολογια δεν εχει σχεση η τιμη αλλα τι ειναι πιο νεο. Βεβαια το κουτι οτι και να κανεις στο τελος ειναι ενα κουτι. Αλλα αν θες οτι πιο νεο σε τεχνολογια παρε κατι με usb 3.2 παροτι δεν νομιζω να το χρειαστεις ποτε, η οταν θα σου ειναι χρησιμο θα αλλαζεις κουτι

Άρα καταλήγουμε σε αυτό. Έχει και card reader. Θα ψάξω τώρα μπας και βρω κάτι που να έχει και fan controler.
To full tower να το ξεχάσω; Η μητρική είναι ATX και χωράει μεν σε midi, αλλ΄έλεγα να πάρω full tower γιατί είχα τη λογική΄ότι λόγω μεγάλου χώρου θα υπάρχει μικρότερη “πυκνότητα” για τη θερμότητα. ότι παγώνει πιο γρήγορα. Το είχα πει κάπου και μου το επιβεβαίωσαν.

Είναι εντελώς θεωρητικό λες; Και στο επίπεδο της πραγματικότητας είναι υπερβολή σαν λογική;
Ή αξίζει να πάρεις full tower; (Μόνο γι αυτό το λόγο. Όχι αν θες να βάλεις μία μεγαλύτερη μητρική στο μέλλον)

Παλιοτερα ειχε λογο το μεγαλο κουτι. Πολλα dvd πολλοι δισκοι 3.5 κτλ. Τωρα που ολα ειναι πανω στη μητρικη δεν υπαρχει αυτος ο λογος. Τα καλωδια εχουν μικρυνει σε παχος και ο αερας οσος και να ειναι ο ογκος του κουτιου, κυκλοφορει μια χαρα. Ο μονος λογος για μεγαλο κουτι ειναι μεγαλες καρτες γραφικων, επεξεργαστης με overclock που απαιτει μεγαλη ψυκτρα και δεν θα χωραει σε μικρο κουτι και τελος καποια υδροψυξη. Αν σκεφτεσαι κατι απο τα παραπανω κοιτα για μεγαλο κουτι. Αλλιως δεν χρειαζεται

Για το usb αν κοιταξεις τα πρωτοκολα ακομη δεν εχει κατσει η μπιλια στο 3.2. Νομιζω οταν θα πιασει τα 40gbit θα σταθεροποιηθει, ωστε να χτυπαει ανετα το thunderbolt

2 «Μου αρέσει»

Χρήσιμη απάντηση ρε φίλε. Αυτήν ακριβώς την πληροφορία ήθελα. Μου λύνει τα χέρια αφού μπορώ να κοιτάξω και σε midi tower. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με τα καλώδια.
Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ έχω ένα τεράστιο, μιλάμε για πολύ μεγάλο, LianLi Server tower, έβαλα δικό μου front USB της Akasa με κοντά 25€ και δουλεύει πιο γρήγορα από της Front.

Πανέμορφο πιάνει πολύ χώρο όμως.

Φώτο αύριο

1 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρουσα κουβέντα για κουτιά.
Ψάχνοντας κι εγώ για ένα κουτί νομίζω πως έχω καταλήξει στο Be Quiet Pure Base 500.
Το… “παράπονό” μου είναι πως σε πολλά απουσιάζει μια εξωτερική θέση 5,25 για dvd-writer.

Είναι μια καλή πρόταση αυτό που έκανε ο @SomniusX, αν και τα μπροστινά πάνελ με usb 3.1 ή type-c κοστιζουν 30+ ευρώ. Δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο που να έχει usb 3.2.

Γενικότερα έριξα μια σύντομη ματιά σε κουτιά κάτω των 100-120 ευρώ, και δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο με usb3.2. Αν θες οπωσδήποτε να υπάρχει αυτή η δυνατότητα, μάλλον είναι μονόδρομος αυτό που βρήκες στα 150 ευρώ. Φαίνεται να είναι καλό.

1 «Μου αρέσει»

Σε γενικές γραμμές, οι θέσεις 5.25" έχουν αρχίσει εδώ και λίγα χρόνια να καταργούνται. Πιάνουν πολύ χώρο και πλέον είναι ελάχιστοι αυτοί που τις χρησιμοποιούν.
Ακόμα και αν κάποιος χρειάζεται μια φορά στο τόσο ένα DVD-drive, μπορεί απλά να συνδέει ένα εξωτερικό με USB.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ. Κι εγώ δεν βλέπω άλλο.

Να πω ότι ξεκόλλησα κι από το fan controller. Δεν μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά από τη μητρική;