Κολλήματα τύπου stuttering

Μήπως βγήκε ενδιάμεσα κάποιο update του gsconnect που διόρθωσε το πρόβλημα?

Βασικά με πάει κάπως σαν τραμπάλα, τώρα το ξαναέβγαλε το πρόβλημα, είτε είναι ανοιχτό το gsconnect είτε όχι… Οπότε μάλλον συμπτωματική ήταν η προηγούμενη σύνδεσή του με το φαινόμενο. Έχουμε λοιπόν δεύτερη φορά καθαρή εγκατάσταση και βγαίνει αυτό το πρόβλημα. Χωρίς να έχει αλλάξει καθόλου η έκδοση του Gnome, χωρίς να έχει μπει κάποιο καινούριο πακέτο, τίποτα. Δηλαδή όλα είναι όπως ήταν όταν δούλευε καλά για τόσους μήνες, και τώρα δεν είναι. Νιώθω ότι σχιζοφρενιάζω :stuck_out_tongue:
Ίσως δοκιμάσω Debian…

Αν και… εφόσον συμβαίνει το πρόβλημα σε ολοκάθαρη εγκατάσταση μιας διανομής η οποία δούλευε για μήνες… φοβάμαι ότι πρέπει τελικά να είναι θέμα hardware :frowning:

μηπως να εριχνες μια ματια αν ειναι ο δισκος ok;

To SMART τον βγάζει ΟΚ. Έκανα έλεγχο και στη μνήμη, κι αυτός ΟΚ. Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να πάει στραβά από hardware είναι η CPU…

Απλά δοκίμασε άλλο γραφικό περιβάλλον. Δεν είναι πρόβλημα hardware.

1 «Μου αρέσει»

Θα συνεχισω να υποστηριζω οτι ειναι θεμα γραφικου περιβαλλοντος.

Δοκιμασε XFCE ή KDE.

1 «Μου αρέσει»

Εγκατάστησα το 18.04 LTS το πρωί και μέχρι τώρα δεν έχει εμφανιστεί καθόλου το πρόβλημα. Θα δώσω άλλη μία ημέρα για να είμαι σίγουρος αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται πως η τύχη είναι με το μέρος μου.

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν χρήστης KDE για πολλά χρόνια και από πέρσι που μεταπήδησα στο GNOME έχω μείνει ενθουσιασμένος και θα το άλλαζα μόνο αν έβλεπα ότι είναι η τελευταία λύση. Προς το παρόν δεν φαίνεται να χρειάζεται, ευτυχώς!

Θα ενημερώσω το τόπικ για τυχόν εξελίξεις, σας ευχαριστώ όλους και πάλι για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια!

1 «Μου αρέσει»

για παραγωγικο μηχανημα μονο εκδοσεις LTS.
οι ενδιαμεσες εκδοσεις ειναι μονο για δοκιμες.
Καταστασεις Beta, Unstable,Testing κλπ
Αντι να δουλευει το λειτουργικο για σενα δουλευεις εσυ για το λειτουργικο.

3 «Μου αρέσει»

Υπερβολές!

Στην τελική, έχεις έναν lts kernel στημένο για καβάτζα και αν κάτι στραβώσει με τον τελευταίο ματωμένης γωνίας πυρήνα, μπουτάρεις την αρχαιωδία… :rofl:

4 «Μου αρέσει»

Χαχα, καταπληκτικό! Ποτέ δεν το σκέφτηκα μεταφρασμένο το bleeding edge! :D

LTS και ξερό ψωμί (λέει ένας archlinux-άκιας που τρέχει 5.6…)

2 «Μου αρέσει»