Κόλλημα στη φόρτωση του Live USB

Δοκιμασε με Live DVD.
Αν δεν δουλεψει καψε το στικακι με Rufus και Unetbootin.
Οταν δεις το φως δοκιμασε να μπουταρεις με την επιλογη nomodeset.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό που λέει ο @Souiters κοίτα εδώ:https://www.linuxmint.com/rel_tricia_cinnamon.php στο κάτω μέρος εκεί που λέει: Solving freezes during the boot sequence

2 «Μου αρέσει»

για ποσο παλιο μηχανημα μιλαμε; μοντελο;

Multirama PC Performer 9096. Δεν ξέρω συγκεκριμένα πόσο παλιό είναι αλλά το κατάστημα δεν το έχει πια.

δεν το ξερω αυτο το μοντελο. για την ακριβεια πρωτη φορα το ακουω.

Είναι από ένα μικρό κατάστημα ηλεκτρονικών. https://www.multirama.gr/cat/ypologistes/desktops/

Δεν βγάζουν δικούς τους υπολογιστές πια.

1 «Μου αρέσει»

ειναι πριν απο το 2010?

Ναι και ερχόταν με Windows Vista

αμα λες awards bios μπορει να ειναι και 2004 μοντελο. αμα παιξει μιντ με cinnamon θα ειναι θηριο.

Εδώ σηκώνει Windows 10 χωρίς κολλήματα. Με το mint θα είναι θηρίο; :stuck_out_tongue:

θα εχει πολυ καλα τεχνικα χαρακτηριστικα δεν εξηγηται αλλιως. αν εχεις κι αλλο στικακι η δεν βαριεσαι δοκιμασε και lubuntu ετσι να δεις αν μπει στο live.

Έχω καταφέρει Lubuntu να παίξουν σε Award BIOS με Pentium, αλλά είναι και το θέμα ότι ούτε στικάκια έχω (έχω δώσει και τα 3 με Linux περιμένω να μου τα επιστρέψουν) και επίσης με αυτόν συναντιόμαστε μια φορά την ημέρα οπότε θα πάρει 2 μέρες να δω αν λειτουργεί. 1 να μου το δώσει 1 να του το δώσω. Θα το έκανα με κάρτα μνήμης αλλά όταν δοκιμάσαμε boot με κάρτα μνήμης παρόλο που την έβλεπε το BIOS έλεγε ότι δεν υπάρχει εκκινήσιμος δίσκος. Τέλος πάντων θα του πω αυτό με το nomodeset.

αν ομως εβαζες την καρτα μνημης σε usb card reader πιθανον θα το εβλεπε σαν εκκινησιμο δισκο.

Δυστυχώς δεν κατέχουμε κάτι τέτοιο

σε τοσο παλια μηχανηματα οσο πιο παλιο το usb τοσο το καλυτερο

1 «Μου αρέσει»

παρε ενα θα ελεγα, ειναι φτηνα. Ειχα παρει καποτε ενα απο τα jumbo νομιζω με 2€ πριν μπορει και 10 χρονια και λειτουργει ακομα αψογα

1 «Μου αρέσει»

Δοκιμασε να βγεις σε κονσόλα με Ctrl-Alt-F1
Και Γράψε lspci

Και στείλε μας ενα screenshot

2 «Μου αρέσει»

Σίγουρα γίνεται να έχει το PC Linux Mint. Εγώ έχω ένα που ερχόταν με προεγκατεστημένα τα (s)vista από το μακρινό 2007 και μια χαρά τα πήρε.

Εγώ δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει στην περίπτωση σας αλλά η πρόταση μου είναι όχι Cinammon. Ο λόγος είναι πως το δοκίμασα στο PC που σου αναφέρω και δεν είδα τρομερές διάφορες σε σχέση με τα win xp (μου είχαν περάσει xp).

1 «Μου αρέσει»

Στα ελληνικά

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ έχω ένα λάπτοπ Siemens-Fujitsu 32bit.
Στο οποίο είχε επίσης τα vistα όμως εγώ πέρασα και τα 7.Επίσης κατά καιρούς πέρασα όλες σχεδόν τις διανομες του linux ξεκινωντας από το ubuntu 7.Διεγραψα τελικα βίστα,7 και 10 κι έχω μόνο τα cinnamon19.3.Αν και 32bit δουλεύει μία χαρά.Με όλα τα win ειχα πρόβλημα με το wifi που δεν ενεργοποιούνταν.

1 «Μου αρέσει»