Κόλλησε στο Emergency mode

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει Linux Mint 19 έχει κολλήσει σε emergency Mode

Φόρτωσε κανονικά, συνδέσου με τον λογαριασμό σου, και τρέξε journalctl -xb.
Από τις οθόνες που θα σου εμφανίσει τα σφάλματα θα είναι με κόκκινα.
Αντιγραφή και επικόλληση εδώ παρακαλώ.

2 «Μου αρέσει»

Υπάρχει πρόβλημα με την επικοινωνία με τον σκληρό δίσκο. Στην καλή περίπτωση πρόβλημα με το καλώδιο ή την τροφοδοσία. Στην κακή περίπτωση πρόβλημα με την μητρική. Στην μέση περίπτωση πρόβλημα στο δίσκο και θα κοίταζα τις πληροφορίες του SMART.

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ με @Asfodelus, μάλλον για δίσκο το κόβω, αλλά μπορεί να είσαι τυχερός και να έχει κουνηθεί ή ξεκουμπώσει κάποιο καλώδιο δεδομένων ή τροφοδοσίας.
Θα μπορούσε να στρώσει με κάποιο fsck αλλά το ata2.00: error { UNC } το αποκλείει, (uncorrectable).

1 «Μου αρέσει»

Mε συγχωρειτε που επεμβαινω καλε φιλε @Asfodelus .Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:εφοσον ο φιλος poy εχει το προβλημα
εχει το iso του mint καμμενο σε στικακι η οπτικο δισκο
μπορει φορτωνοντας το σε να δει τον σκληρο?
Ενοοω δηλαδη αν φορτωθει το mint απο το στικακι η τον οπτικο
δισκο θα μπορεσει ο φιλος να εχει προσβαση στον σκληρο του,
απο εκει.
Εφοσον ο σκληρος εχει προβλημα με bad blocks η sectors μπορει να τα επισκευασει με την εντολη fsck?
Με εκτιμηση και συγγνωμη που επενεβην.

1 «Μου αρέσει»

Βεβαίως και μπορεί και αυτός είναι ο τρόπος πχ να τσεκάρει τις πληροφορίες του SMART. Το fsck δεν μπορεί να λύσει προβλήματα hardware, μπορεί μόνο να επισκευάσει ή τουλάχιστον να προσπαθήσει, λάθη στην λογική δομή που προέκυψαν από αστοχία υλικού.

Τυπικά έχεις μια εφαρμογή για να βλέπει τα logs ή ένα τερματικό να τρέχει την εντολή

tail -f /var/log/syslog

καθώς κάνεις τις δοκιμές. Αν δεις μηνύματα αυτού του τύπου έχεις θέμα με το υλικό.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλε @Asfodelus απλα ηθελα να επιβεβαιωσω οτι
αυτος ο τροπος δουλευει.
Ευτυχως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα απλα στο παρελθον ειχα κανει
επαναφορα σκληρου οχι με το fsck αλλα με το test disk.
Χρησιμοποιησα τον οπτικο δισκο του Μιντ και αφου φορτοθηκε το λειτουργικο
καταφερα να κανω επαναφορα.
Ευχαριστω για την προσοχη σας να ειστε καλα.

1 «Μου αρέσει»