Kodi-rpi-bluetooth

Τα φώτα σας.
Φίλος μου παραχώρησε προχθές για δοκιμή το rpi3 b. Οπως έγραψα και σε άλλο thread, ψήνομαι για το rpi4. Οπότε ευκαιρία για test.

Του φόρεσα debian buster light σε εξωτερικό hdd με δική του τροφοδοσία.
Επιπλέον εγκατέστησα tvheadend και samba. Εφτιαξα τα shares, δικαιώματα, users, όλα καλά. Από το journal δεν παίρνω κανένα πρόβλημα.
Είναι headless.

Οι clients στο σπίτι (pc’s + laptops) τρέχουν kodi matrix. Το hts παίζει θαυμάσια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το πρόβλημα. Ηχος στα bluetooth ηχεία.

Το kodi συνδέεται με smb στο rpi για να κάνει music streaming. Ο ήχος πάει με pulse σε Α2DP sink για να βγει στο JBL bluetooth.
Οταν στριμάρω tv μέσω του tvheadend, ο ήχος είναι άψογος χωρίς κολήματα.

Αντιθέτως όταν στριμάρω μουσική, μέσω Kodi πάντα, από το samba share… είναι άστα να πάνε. Ολο κολήματα, διακοπές,
Στις ρυθμίσεις audio του Kodi δοκίμασα τα πάντα. Τζίφος.
Εννοείται ότι στο ufw του rpi η πόρτα του cifs είναι ανοιχτή.

Επειδή με έσκασε και λύση δεν βρήκα, δοκίμασα να στριμάρω μουσική μέσω parole και vnc. Κανένα πρόβλημα. Ε που να με βράσω.

Αρα εστιάζω ότι το πρόβλημα είναι σε ρύθμιση του kodi ειδικά για bluetooth έξοδο.
Γκούγκλαρα ότι μου κατέβαινε στην κούτρα. Τίποτα.

Επειδή με έχει σκάσει και είμαι και ψιλοάσχετος με kodi, μήπως έχει κάποιος καμμιά ιδέα που να στραφώ για λύση;
Επικουρικά, το πρόβλημα δεν υφίσταται όταν ο ήχος πάει σε καλωδιομένα ηχεία.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

τι ειδους αρχεια ειναι η μουσικη; μηπως ειναι κατι που δεν υποστηριζει καλα το kodi;

Με πολύ πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα το παρακάτω, το οποίο δεν έχει άμεση σχέση αλλά υποδηλώνει ένα πρόβλημα του Kodi+rpi+bluetooth.
https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=330479
Μπορεί να σου δώσει καμια ιδέα, αν δεν το έχεις ήδη δει.

@raik
mp3 αρχεία είναι. Ψωμί & βούτυρο.

@Maras
Δεν χρησιμοποιώ το rpi bluetooth.
Οι kodi clients (στα pc’s+laptops) κάνουν αυτή τη δουλειά.
Το rpi είναι samba server.
Το πρόβλημα δημιουργείται μόνο όταν οι Kodi clients στριμάρουν από samba shares. Ενώ όπως έγραψα άλλοι players όπως parole & vlc δουλεύουν άψογα.
Σε ευχαριστώ πάντως για το link.

ΥΓ μόλις τσεκάρισα και ios + android. Δουλεύουν τέλεια. Θα σκάσω :sweat:

1 «Μου αρέσει»

Ναι το κατάλαβα από το πρώτο σου post, γι’ αυτό σου είπα δεν έχει άμεση σχέση.

To samba σε raspberry είναι προβληματικό και συχνά ανεβάζει το CPU load στα ύψη. Αυτές τις μέρες δοκιμάζω το dietpi και δεν το χρησιμοποιεί για αυτό τον λόγο. Ότι ποιο γρήγορο και εύκολο έχω δει (θα γράψω κάποιο αρθράκι τις επόμενες μέρες) και έχει πολλά σχετικά apps. Δες το ίσως βολέψει. Χρησιμοποίησε την 32bit έκδοση

1 «Μου αρέσει»

@Asfodelus
Με απασφάλισες !!!
Και δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω.

Μετά την αναφορά σου στο rpi+samba, παρακολούθησα τα processes που τρέχουν. Πράγμα που κακώς-κάκιστα δεν είχα κάνει.
Παρατήρησα ότι κάθε φορά που είχα sound lagging, η smbd έκανε τη cpu να έχει spikes. Αυτό με ιντριγκάρισε. Το μυαλό μου πήγε στον δίσκο.

Εκανα clone τον pata-hdd σε άλλον sata-hdd δίσκο (και αυτός σε hub με δική του τροφοδοσία) και Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ. Ολα δουλεύουν όπως πρέπει. Κανένα πρόβλημα με τον ήχο πλέον.

Αρα, στην περίπτωσή μου το πρόβλημα ήταν δίσκος. Το γιατί δεν το έχω ψάξει. Ισως κάποια στιγμή το κοιτάξω αν και δεν με πολυενδιαφέρει.

BTW, η samba δεν μου δείχνει κάποιο πρόβλημα στο rpi. H cpu ζήτημα να απασχολεί 2-3% όταν η smbd γίνεται attention whore.
Βέβαια για να λες ότι rpi & samba δεν τα πάνε καλά κάτι θα ξέρεις. Ισως αν δω κάτι τις μέρες που θα το έχω για δοκιμή, να παίξω λίγο με throughput. Βλέποντας και κάνοντας.

Και πάλι σε ευχαριστώ για την αφύπνιση :smiley:

4 «Μου αρέσει»