kitty - ένα τερματικό που τρέχει σε GPU

Ο kitty είναι ένας terminal emulator που λειτουργεί χρησιμοποιώντας την GPU (κάρτα γραφικών) του συστήματος αντί για το CPU (επεξεργαστή) με αποτέλεσμα την ταχύτερη εκτέλεση εντολών και εξοικονόμηση υπολογιστικών πόρων.

Πέραν της ταχύτητας εντολών βέβαια που γίνεται αντιληπτή κυρίως για βαρύτερες υπολογιστικές διεργασίες και scripts, προσφέρει μεταξύ άλλων και layouts (grid, horizontal, vertical, stack) στα οποία μπορεί ο χρήστης να ανοίγει π.χ. side by side δυο ή περισσότερα τερματικά στο ίδιο παράθυρο διευκολύνοτας την παραγωγικότητα εξοικονομώντας χώρο.

Βασιζόμενος φυσικά στην GPU προσφέρει εγγενώς τη δυνατότητα προεπισκόπησης εικόνων με χρήση ενός terminal file manager όπως ο ranger. Για την παραμετροποίησή του χρησιμοποιείται ένα configuration file στο οποίο χρειάζεται να εγγράψετε τις όποιες διαθέσιμες επιλογές και οι οποίες είναι ιδιαιίτερα απλές και κατανοητές (συμβουλευτείτε το official site).

Από την λίγη χρήση που έχω κάνει με εξέπληξε θετικά με τη σταθερότητα, την ταχύτητά του καθώς και με την ευκολία σύνταξης του configuration file.

6 «Μου αρέσει»

Πιο ενδιαφέρον, ο kitty είναι γραμμένος (το interface) και επεκτάσιμος σε Python. Κι ένα ωραίο άρθρο που δείχνει κάποιες από τις δυνατότητες του στο Mastering kitty terminal.

2 «Μου αρέσει»