Κινητή Μονάδα Linux 🧐

Στην εποχή μας πολύτιμος χρόνος της καθημερινότητας δαπανάται σε μετακινήσεις με το αγαπημένο μας όχημα.
Ποιες εφαρμογές και ποια διανομή θα επιλέγατε για εγκατάσταση σε συσκευή linux (tablet-pc 64bit) στο όχημα σας;
(Α ναι και σε τι είδους όχημα αναφερόμαστε🪂)
Για παράδειγμα:
Με σκοπό
την ψυχαγωγία (μουσική, ραδιόφωνο),
τον έλεγχο των λειτουργιών του οχήματος (OBD2),
την πλοήγηση,
τη σύνδεση στο διαδίκτυο…
ή άλλων εφαρμογών που δεν μας περνούν καν από το μυαλό, π.χ. ακόμη και για χρήση ως κινητή μονάδα διαχείρισης κρίσεων;

Τα GNU/Linux μπορούν να εγκατασταθούν σε όλες τις συσκευές, το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσει κάποιος είναι εάν το επιτρέπει το hardware τις συσκευής και εάν υπάρχουν drivers από την κοινότητα του GNU/Linux που να υποστηρίζουν τις συσκευές αυτές η από τους ιδίους τους κατασκευαστές τον συσκευών. Φτιάχνουμε μια λίστα με τα χαρακτηριστικά τις συσκευής και ψάχνουμε για drivers από τους κατασκευαστές εάν είναι διαθέσιμες για εγκατάσταση σε GNU/Linux περιβάλλον. Προσωπικά χρησιμοποιώ την διανομή Debian που είναι δωρεάν, υπάρχει και η διανομή RedHat με χρέωση.

1 «Μου αρέσει»

@zoomm10 Θα αξιοποιούσες την debian για πλοήγηση στο αυτοκίνητο. Υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή, όπως στο android ακόμα και χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο;

Λοιπόν, η πλοήγηση είναι εφαρμογή και δεν έχει καμιά σχέση με τα GNU/Linux. Για την πλοήγηση χρειάζεσαι το λιγότερο σε επίπεδο hardware το GPS σε λειτουργία, να βρίσκει το στίγμα. Ψάχνεις στο εγχειρίδιο της συσκευής το μοντέλο της συσκευής του GPS και εάν υπάρχουν drivers για την συγκεκριμένο μοντέλο του GPS. Μετά πρέπει να βρεις το πρόγραμμα πλοήγηση. Καμιά εφαρμογή δεν δουλεύει εάν δεν λειτουργεί το GPS ώστε να διαβάσει τα δεδομένα από την συσκευή του GPS.

2 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω αν θα έβαζα Linux στο μέσο μετακίνησής μου.

Α ναι και σε τι είδους όχημα αναφερόμαστε🪂

Το καλύτερο μέσο που έχει δοθεί στον άνθρωπο. Μόνο πόδια :stuck_out_tongue:

Έφυγες, μετεξεταστέος :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Οπως εχω αναφερθει σε αλλο θεμα θα εβαζα fyde os. Εχει linux apps , web apps και android εφαρμογες. Απλα θα επρεπε να βρω υλικο που να υποστηριζετε αν και αν θυμαμαι καλα παιζει μια χαρα σε raspberry… βαζεις και μια touchscreen και εφυγες

2 «Μου αρέσει»

Πιστεύω πώς δεν θα του κάνει raspberry, το θέλει σε 64-bit.

Και ιδιαίτερα σε AMD αρχιτεκτονική. Γιατί στο rpi μπορούν να προστεθούν εύκολα πολλά περιφερειακά συστήματα αλλά πρέπει να πιάνουν και τα χέρια σου, ώστε να μη διαλυθεί η εγκατάσταση με το πρώτο φρενάρισμα. Ενώ ένα tablet pc παρόλο που είναι “φιξ” χρειάζεται απλά μία βάση και σύνδεση.

Συμφωνώ, Το ταμπλετ εν ανάγκη το κολλάς στο ταμπλό και με μια καλή κόλλα ταπετσαρίας.

1 «Μου αρέσει»

@Asfodelus προτιμώ τον πιο “πιασάρικο” τίτλο “κινητή μονάδα linux” ο οποίος δεν είναι καθόλου παραπλανητικός.

Έχεις απόλυτο δίκιο, το GNU/Linux και ευχαριστώ για την διόρθωση. Δεν υπόσχομαι ότι δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος, δείξε λίγο κατανόηση…

1 «Μου αρέσει»

Μην ανησυχείς, δεν τιμωρούμε όσους λένε “ΤΑ ΓΚΝΟΥ/Λίνουξ” αντί για “ΤΟ ΓΚΝΟΥ/Λίνουξ”…

…ακόμη

2 «Μου αρέσει»

Αναφορά Προβλήματος ήχου με τη “μονάδα” linux, ανοίγω διαφορετικό νήμα.:sweat_smile:

Δεν είχα προσέξει αυτό το θέμα…
Λοιπόν για πλοήγηση ή ως συσκευή διαχείρησης κρίσεων, προτείνω το foxtrotgps (μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το marble αν σε βολεύει), αλλά χρειάζεται να συνδέσεις στον υπολογιστή που λες ένα usb gps. Eγώ ένα φτηνό κινέζικο έχω μια χαρα δουλεύει…
Επίσης θα πρότεινα το gqrx ή άλλο sdr πρόγραμμα, απαραίτητα σε συνδυασμό με ένα usb dongle με τσιπάκι realtek2832u για να μπορείς αν χρειαστεί να ακούς ραδιο (fm, am) και vhf (αυτό με το vhf κανονικά είναι παράνομο αν δεν έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη). Mέχρι και τον καιρό μπορείς να πάρεις από δορυφόρο (σε συνδυασμό με άλλα προγράμματα) αν έχεις μια απλή αλλά κατάλληλη κεραία να βάλεις στο usb dongle (κάπου έχω βάλει ένα βίντεο μέσα εδώ στο φόρουμ). Λογικά μπορεί να σου χρειαστεί ως συσκευή διαχείρησης κρίσεων κάτι τέτοιο… Αν έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη και χρησιμοποιείς ασύρματο λογικά ξέρεις ήδη τι προγράμματα χρειάζεσαι…

1 «Μου αρέσει»

Απαγορεύεται να εκπέμψεις για να μην παρενοχλήσεις εάν δεν έχεις άδεια αλλά όχι να λάβεις, σεβόμενος βέβαια το απόρρητο των επικοινωνιών!

1 «Μου αρέσει»

@Maras Δεν ξέρω, αλλά έτσι είχα ακούσει. Είσαι σίγουρος;

Επίσης σχετικά με το θέμα,ξέχασα να πω οτι και το kiwix είναι πολύ ενδιαφέρον αν θέλεις να έχεις πρόσβαση σε πληροφορίες offline, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν αυτό είναι χρήσιμο σε σχέση με όχημα…

Ρίξε μια ματιά εδώ :

2 «Μου αρέσει»

Απογορευεται να εκπεμπεις χωρις αδεια σε vhf μπαντα γιατι εαν δεν ξερεις τι κανεις μπορεις να κλεισεις πολλες απαραιτητες συχνοτητες στην περιοχη σου. Αστυνομια , πυροσβεστικη, αεροδρομια κτλ (θεωρητικα ολοι αυτοι εχουν μεταφερθει σε ghz με digital τεχνολογιες) και φυσικα για να μην εχεις παρεμβολες στις συχνοτητες τηλεορασης. (και αυτο πλεον εχει λυθει). Αν απλα ακους δεν εχεις κανενα προβλημα γιατι η επικοινωνια ειναι παθητικη μονοδρομη. Ουσιαστικα εχεις απλα ενα σιδερο (κεραια) στη σωστη συχνοτητα λ που απλα ταλαντωνεται. Δεν ενοχλεις και φυσικα αν δεν εκπεμψεις δεν μπορουν να σε βρουν με τριγωνομετρια

2 «Μου αρέσει»

Μια πύλη για συλλογή δεδομένων και διαχείριση πληροφοριών σε κρίσιμες καταστάσεις είναι και η Sahana Eden
Μπορεί να εγκατασταθεί ως αρχείο iso από την turnkey linux.
Sahana Eden | TurnKey GNU/Linux.
Ή το Ushahidi.
Από την turnkey linux μπορούμε να ανακαλύψουμε επίσης πολλά έτοιμα “πακέτα” βασισμένα στην turnkey core και στην debian, “ετοιμοπαράδοτα”, :grin: για την κινητή μας μονάδα ή την επιχείρηση.

1 «Μου αρέσει»

εγώ με ποδηλατάκι ότι έχω στο android σε πλοήγηση και χάρτες (OsmAnd+ κατά βάση), αλλά μια συσκευή για μουσική on the go να το παίξω και λίγο κάγκουρας θα μου άρεσε ομολογουμένως :joy::angel:

:clap: :clap: :clap: κι όμως, ΜΠΡΑΒΟ :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»