KDE NEON και download folder.

Δοκιμαζω το KDE NEON και οταν βαζω τον download folder σε δισκο ntfs ,σε uget (τα αρχεια δεν κατεβαινουν ,δεν βρισκουν τον φακελο, οταν τα κατεβαζω στον φακελο download του συστηματος καταβαινουν κανονικα. και firefox (κατεβαινουν παντα στον download φακελο).
Υπαρχει λυση για αυτο;
Εχω κανει mount τους ntfs δισκους με το disks.

  1. Στις ρυθμίσεις του plasma υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις τι θα γίνεται με κάθε δίσκο και partition (αυτόματα mount ή όχι) καθώς και με εξωτερικούς δίσκους και φλασάκια… Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα ρύθμιζες απο κει;

  2. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στο πρόβλημα σου αλλά αν θυμάμαι καλά το disks, αν δεν βάλεις εσύ το χεράκι σου στις ρυθμίσεις, by default τα κάνει mount στο /mnt και όχι στο /media. Μήπως έχει συμβεί κάποιο μπέρδεμα με τα paths?

1 «Μου αρέσει»

Επίσης, μήπως εγκατέστησες το uget σαν snap το οποίο είναι περιορισμένο και δεν μπορεί να αποθηκεύσει σε external drive/partition?
Δοκίμασε την εντολή :

sudo snap connect uget:removable-media
1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω φιλε, να ´σαι καλα.

1 «Μου αρέσει»

Το θεμα ειναι τωρα πως θα γινεται το automount καθε φορα στην επανεκκινηση;
Χανονται τα bookmarks απο τον dolphin

Ενταξει το βρηκα :+1: :+1: :+1:

  1. Μπορείς να κάνεις automount τους δίσκους που θες στις ρυθμίσεις του plasma. Την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν στα
    System Settings => Removable Storage => Removable Media

    Δες εδώ και μια εικόνα που βρήκα στο dedoimedo.com

  2. Αν θες μπορείς να το κάνεις με το disks όπως στην κάτω εικόνα. Πατάς το εικονίδιο των ρυθμίσεων με τα γρανάζια => Edit Mount Options.
    Βάζεις πρώτα στο Identify As το LABEL και μετά το mount point που θες. Αν και είναι ευνόητο Files είναι η ονομασία του δικού μου partition.

  3. Τέλος διορθώνεις τα bookmarks με το σωστό path ή φτιάχνεις καινούρια

ΥΓ. Εχω μια απορία. Μάρκαρες το ποστ μου ως λύση αλλά δεν διευκρίνισες τι ακριβώς έκανες και λύθηκε το πρόβλημα σου. Άλλαξες το mount point σε /media απο /mnt ? Έβγαλες απλώς το automount απο disks?

edit: Τώρα είδα οτι το βρήκες μόνος σου στο edit του ποστ. Αλλά ας μείνουν κι αυτά για μελλοντικούς χρήστες με το ίδιο πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

“Στις ρυθμίσεις του plasma υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις τι θα γίνεται με κάθε δίσκο και partition (αυτόματα mount ή όχι) καθώς και με εξωτερικούς δίσκους και φλασάκια… Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα ρύθμιζες απο κει;”

αυτο εκανα.

Ωραία.

Μετά απο επανεκκίνηση γίνονται αυτόματα mount οι δίσκοι;
Κι αν ναι σε ποιo mount point; (όταν πας στον δίσκο ποιο είναι το path που βλέπεις στον dolphin?)
Μετά απο επανεκκίνηση δουλεύει σωστά το uget?

Ρωτάω για να σιγουρευτώ αν έχουμε μόνιμη επίλυση του προβλήματος.

Ολα ειναι ενταξει.

Το uget δουλεύει τώρα; ΝΑΙ
Μετά απο επανεκκίνηση γίνονται αυτόματα mount οι δίσκοι; ΝΑΙ
Κι αν ναι σε ποιo mount point; (όταν πας στον δίσκο ποιο είναι το path που βλέπεις στον dolphin?)

Μετά απο επανεκκίνηση δουλεύει το uget? ΝΑΙ

1 «Μου αρέσει»

Άρα για να καταλήξουμε στο ποιο ήταν το πρόβλημα, γιατί είναι όλα κάπως συγκεχυμένα, και καλό είναι να έχουμε τις σωστές πληροφορίες για το πρόβλημα και την λύση.

Το δικό μου συμπέρασμα ήταν αυτό που υπέθεσα στην αρχή, έκανες automount με το disks τους δίσκους και αυτό τους έβαλε να γίνονται mount στο /mnt, όπως συνήθως κάνει by default αν δεν γίνουν edit τα mount options απο τον χρήστη, με συνέπεια να δημιουργείται δυσλειτουργία στο κατέβασμα αρχείων απο τον uget που λογικά έψαχνε να στείλνει στο /media όπου πλέον δεν γινόταν mount τίποτα.

Τώρα για την λύση: Χειρίστηκες απλώς την κατάσταση μέσω των ρυθμίσεων του plasma, χωρίς να αλλάξεις κάτι στο disks? Σ’ αυτή την περίπτωση η λογική εξήγηση είναι οτι το plasma, αντίθετα με το disks, βάζει by default το mount point στο /media οπότε και λύθηκε το πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Σωστα.
Εκανα πρωτα unmount απο το disk και μετα μέσω των ρυθμίσεων του plasma

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.