Κατανομή της εγκατάστασης στους δύο δίσκους

Γεια σας και χαρά σας.
Σε νέα εγκατάσταση Linux Mint 19.2 σε desktop διαθέτων 1HDD 2TB & 1SSD 120GB.
Ποιά partition δημιουργούνται στον HDD και ποιά στον SSD ;;;
ή γενικότερα πως γίνεται η κατανομή της εγκατάστασης στους δύο δίσκους ;;;

Ευχαριστώ.

Εξ ορισμού τα διαμερίσματα (partitions) αν δεν επιλεχθεί χειροκίνητη εγκατάσταση, δημιουργούνται στο δίσκο που επιλέγεται αρχικά.

Αν επιλεχθεί ο SSD θα δημιουργηθεί το /

edit: και φυσικά το swap partition εκτός και αν υπάρχει επιλογή για swap file

Στην περίπτωση “χειροκίνητης” εγκατάστασης, επιλέγω το /boot και το /root στον SSD,
και μόνο το /home στον HDD;;;

Μπορείς να το φτιάξεις με άπειρους τρόπους.

Σημαντική λεπτομέρεια: ο υπολογιστής έχει windows;

Θα έλεγα απλά κάνε εγκατάσταση μόνο στον SSD χωρίς να μπλέξεις καθόλου με λεπτομέρειες και κάνε μόνιμη προσάρτηση πχ σε /storage τον HDD.

Αν δεν προσαρτήσεις μόνιμα τον hdd μπορείς όποτε θες να τον προσαρτάς προσωρινά με απλό κλικ όπως τα στικάκια αλλά είναι λίγο σπαστικό γιατί όποτε ξεκινάς τον υπολογιστή δεν θα είναι προσαρτημένος ο hdd.

Μπορείς επίσης όποτε θες αργότερα να φτιάξεις την μόνιμη προσάρτηση αλλά δεν είναι εντελώς τετριμένη η διαδικασία (πρέπει να φτιάξεις το fstab).

Το πιο απλό είναι να επιλέξεις χειροκίνητη εγκατάσταση και να μην ασχοληθείς με τις λεπτομέρειες που δεν σε ενδιαφέρουν αλλά να ορίσεις τον hdd στην μόνιμη προσάρτηση που θες πχ /storage και θα γίνει μόνο του.

Θα πρέπει και να διαμορφώσεις τον hdd σε κατατμήσεις (partitions). Μπορείς να φτιάξεις μόνο μια κατάτμηση ext4 ή μπορείς να φτιάξεις περισσότερες κατατμήσεις. Επίσης έχει κάποια σημασία ο πίνακας κατατμήσεων αν θα είναι dos ή gpt. Αυτά έχουν ιδιαίτερη σημασία αν αργότερα θα θες να έχεις και δεύτερο λειτουργικό (ή και όσα θες)

Μπορείς αλλά θα έλεγα όχι γιατί είναι κρίμα να βάλεις 120G μόνο το σύστημα.

1 «Μου αρέσει»

Ο υπολογιστής ΔΕΝ έχει windows. Μόνο Linux.

μια χαρά :slight_smile:

Αυτό είχα καταλάβει και με βάση αυτό απάντησα αλλά ήθελα να είναι πιο ξεκάθαρο.

Η άλλη περίπτωση είναι σε υπολογιστή που τρέχει μόνο linux mint 19.1 σε έναν HDD 2TB και
θέλω να προσθέσω έναν SSD 120GB, και να μεταφέρω το λειτουργικό στον SSD.

Είναι προτιμώτερο να πάω σε νέα εγκατάσταση ;;;

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις τα πάντα αλλά εγώ θα έλεγα απλά κάνε καινούργια εγκατάσταση, βάλε όλο το καινούργιο λειοτουργικό στον SSD (φτιάξε το BIOS να βλέπει τον ssd και τον bootloader βάλε τον στον ssd, δηλαδή απλά κάνε μια εγκατάσταση σαν να μην υπάρχει ο HDD και κάνε απλά προσάρτηση τον HDD όπως είπα παραπάνω. Σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεσαι καν να κάνεις φορματ τον παλιό δίσκο απλά τον προσαρτάς στην εγκατάσταση σε \όνομα_που_θέλω μπορείς να κάνεις όσες προσαρτήσεις θες αν έχεις πολλές κατατμήσεις. Με αυτόν τον τρόπο δεν πειράζεις καν τον παλιό και τον έχεις στην διάθεσή σου σαν αποθηκευτικό χώρο.

Ακόμα αν είχε πολλούς χρήστες καλό είναι να τούς φτιάξεις πάλι με την ίδια σειρά ώστε να έχουν το ίδιο uid.

2 «Μου αρέσει»

ΟΚ ευχαριστώ.
Ολο το περιεχόμενο του HDD υπάρχει σε backup. Οπότε κοτσάρω ton SSD και τον HDD και προχωράω σε καθαρή εγκατάσταση. Φαντάζομαι ότι τα 120GB του SSD, να μου επιτρέπουν να έχω στον HDD μόνο το /home.

1 «Μου αρέσει»

Όπως είπα τα 120G είναι πολλά. Εννοείται αρκούν και περισσεύουν και μάλιστα για αυτό είπα παραπάνω ότι είναι καλύτερα να βάλεις και το /home στον SSD αλλιώς σπαταλάς τον SSD μόνο για το σύστημα. Για αυτό έλεγα κράτα και το /home στον SSD και βάλε τον HDD αλλού πχ /storage αλλά όπως θες.

4 «Μου αρέσει»

OK ευχαριστώ για το χρόνο σας.

2 «Μου αρέσει»

Μετά από αρκετές προσπάθειες, η εγκατάσταση δεν έγινε. Ούτε στον SSD (μόνο του χωρίς τον HDD).
Με τον HDD μόνο του, ολοκληρώθηκε κανονικά.

Είναι λίγο δύσκολο από το φόρουμ να καταλάβουμε τι πήγε στραβά. Εκτός από το να βρεις υποθετικά κάποιον να βοηθήσει από κοντά, μπορείς πάντα να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις άλλη διανομή στον SSD, (είναι πολύ πιθανό μια άλλη διανομή απλά να δουλέψει) Το καλό είναι ότι μπορείς εύκολα να πειραματίζεσαι χωρίς να πειράξεις τον hdd. Καλό θα ήταν να πειραματιστείς εγκαταστήσεις μια διανομή στον ssd για να εκμεταλλευτείς την ταχύτητά του.

Σημείωση: Εκτός από το Mint οι άλλες κύριες επιλογές για εύκολη εγκατάσταση είναι: Ubuntu, Manjaro, Fedora, Sparky.

Απενεργοποιώντας στο BIOS το Fast Boot και UEFI Boot,
η εγκατάσταση στον SSD (μόνο του) έγινε κανονικά.

1 «Μου αρέσει»

Όλα εντάξει εν τέλει με την εγκατάσταση.
Δημιούργησα 1 partition / στον SSD μεγέθους 80GB
που συμπεριλαμβάνει και τον Bootloader.
Το υπόλοιπο του SSD έμεινε αχρησιμοποίητο.
Δημιούργησα 1 partition /home στον HDD (2TB)
και όλα λειτουργούν άψογα.
Η διαφορά στο χρόνο εκκίνησης του υπολογιστή
είναι εμφανέστατη.

1 «Μου αρέσει»