Καρέκλα Γραφείου

Οι ώρες που περνάω πλέων στον υπολογιστή έχουν αυξηθεί και θα ήθελα να αγοράσω μια ανατομική καρέκλα.
Έχει κανείς ιδέα από τι χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω; ή ακόμα καλύτερα αν έχει κάποιος να μου πει εντυπώσεις. Σε 2-3 μαγαζιά που πήγα, για λίγο που έκατσα είτε ήταν με 100 είτε με 500€ δεν είδα διαφορά σε αυτά τα 5’ που τις δοκίμασα. Φαντάζομαι ένα κόστος κοντά στα 500€ θα είμαι εντάξει, αξίζουν όμως;

1 «Μου αρέσει»

στα 5’ χρήσης είναι όλες “ίδιες”. οι όποιες διαφορές γίνονται αντιληπτές ανά τον χρόνο χρήσης. δεν είχα ποτέ των 500e γιατί πάντα γυμναζόμουν, όμως οι κάτω των 100 ήταν σχεδόν πάντα άχρηστες. τα τελευταία χρόνια που δεν, οι πόνοι είναι αρκετοί και σίγουρα θα χρειαζόταν. όμως η καλύτερη “καρέκλα” παραμένει πάντα η κίνηση (ξεμούδιασμα, ελαφρά -τουλ- γυμναστική), χωρίς όμως ν’ απαξιώνω την επένδυση αγοράς. αν μπορώ να σου δώσω tips, είναι πως αν ζεις σε θερμό γενικό κλίμα (ή μικροκλίμα χώρου σου) οι τύπου δερμάτινες (με δερματίνη και γενικά χωρίς αεριζόμενα υφάσματα), απλά γίνονται επιπλέον κουραστικές, σε βαθμό που προκαλούν και δερματικούς ερεθισμούς (ειδικά αν δουλεύεις σπίτι με σορτσάκι-φανελάκι πχ), οπότε συμβουλεύω να είναι καλά αεριζόμενη ΚΑΙ με αξιόλογη υποστήριξη μέσης.

σε κάθε περίπτωση, αναλόγως την επιλογή σου (και σε βάθος χρόνου), αν θες ενημέρωσέ μας.
καλή αγορά!

ps. η σύζυξ βολεύτηκε την ikea LANGFJALL, που όσες (λίγες κ για λίγο) φορές χρησιμοποίησα δεν φάνηκε κακή (για το κόστος της).

1 «Μου αρέσει»

Σου γράφω ως “παθόν” (έχω πρόβλημα στην μέση και στον αυχένα) και ως χρήστης που κάθεται 6-10 ώρες σε μία καρέκλα τα τελευταία 20+ χρόνια.

  1. Αν είσαι σχετικά νεαρής ηλικίας (40 και κάτω) και σε καλή φυσική κατάσταση (δεν είσαι υπέρβαρος, περπατάς και άσκησε έστω και λίγο) και σε “κασόνια” να κάθεσαι για 5 λεπτά δεν θα καταλάβεις διαφορά… την διαφορά θα την καταλάβεις μετά από μερικά χρόνια.
  2. Ότι καρέκλα και να πάρεις, ακόμα και η NASA να σου την κατασκευάσει (σαν τα καθίσματα που φτιάχνει για τους αστροναύτες), αν κάθε 1 με 2 ώρες δεν “ξεκολλάς” έστω και λίγο από την καρέκλα και δεν κάνεις μερικές ασκήσεις την μέρα, σε μερικά χρόνια θα έχεις πρόβλημα. Το σώμα του ανθρώπου εξελίχτηκε εδώ και αιώνες να κάνει άλλα πράματα… όχι να είναι βιδωμένο σε μία καρέκλα για 4+ συνεχόμενες ώρες!

Όσο για την καρέκλα από εμπειρία θα σου πρότεινα να δεις αυτή: Dromeas | Διευθυντικά | Reflex D Στο γραφείο που είμαι έχουμε 30 τέτοιες καρέκλες εδώ και περίπου 3 χρόνια. Οι μισές από αυτές χρησιμοποιόταν από developers (τώρα λόγο Covid δουλεύουν από το σπίτι) και από μένα, οι οποίοι καθόντουσαν πολλές συνεχόμενες ώρες λόγο της δουλεία τους. Κατά γενική ομολογία αλλά και από προσωπική εμπειρία είμαστε πάρα πολλή ευχαριστημένοι:

  1. Για την ποιότητα κατασκευής (τόσο καιρό έχει χαλάσει μόνο ένας βραχίονας σε μία καρέκλα το οποίο μας το αντικαταστήσανε)
  2. Για την πολλή καλή ποιότητα των υλικών (λόγο της δικτυωτής πλάτης παίρνεις αέρα και δεν ιδρώνεις το καλοκαίρι)
  3. Για τις πολλές επιλογές στις ρυθμίσεις. Ειδικά για μένα που είμαι στο 1.87 η Ρύθμιση βραχιόνων κατά ύψος με έχει βολέψει αφάνταστα.

Το μόνο που θα ήθελα να ήταν λίγο πιο σκληρή/σφικτή η κίνηση της πλάτης.

Δεν είναι φτηνή καρέκλα (περίπου 288€) αλλά δεν κάνει και 500€! Γενικά, ότι πάρεις να έχει προσκέφαλο και αν είσαι πάνω από 1.85 ή έχεις σχετικά ψιλό γραφείο, να έχει Ρύθμιση βραχιόνων.

3 «Μου αρέσει»

Παρε μια χαλια για να μην καθεσαι πολυ, κανει κακο στον προστατη :grin:

Στα σοβαρα τωρα (χωρις πλακα) θα ελεγα να εξετασεις την εναλλακτικη του να αραζεις στο κρεβατι ή καναπε ή αιωρα ή κατι παρομοιο και να χρησιμοποιεις ενα γραφειάκι κρεβατιου σαν αυτο → https://www.vonhaus.com/vh_en/bamboo-tablet-laptop-table

Σημεινω επισης οτι βρισκω πολυ καλο το θεμα που ανοιξες, καθοτι ειναι καλο να ανταλλαζουμε αποψεις και για τετοια θεματα…

@ ManVal Η καρέκλα του δρομέα φαίνεται πάρα πολύ καλή, θα την κοιτάξω πολύ σοβαρά. Επί ευκαιρίας θα αλλάξω και το γραφείο (θέλω ένα απλό με 4 πόδια) μιας που είδα ότι έχει πολύ καλές τιμές.

@ raik Δυστυχώς έχω μάθει να δουλεύω με 2 οθόνες και τις περισσότερες φορές έχω και το laptop ανοιχτό να κάνει άλλες δουλειές. Επίσης συχνά κρατώ χειρόγραφες σημειώσεις πάνω σε pdf με pen-tablet, οπότε γίνεται χαμούλης.

A ναι, τωρα θυμηθηκα. Ακαδημαϊκη ερευνα ειπαμε ε; Τοτε το μονο που εχω να σου προτεινω ειναι το zotero (δοκιμασε το) και κουραγιο :slight_smile:

Αν διαθέτεις το χρήμα, ένα standing desk είναι φοβερό. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω, γιατί δεν έχω :slight_smile: Ξέρει κανείς αν υπάρχουν στην Ελλάδα;

1 «Μου αρέσει»

Το συγκεκριμένο δεν το βρήκα αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση στον συνήθη ύποπτο, βρήκα αυτό (εξαντλημένο προς το παρόν) :

και τους παρακάτω σκελετούς :

Υπάρχουν… λεφτά να 'χεις:
https://www.dromeas.gr/προϊοντα/γραφεια/ηλεκτρικά-ρυθμιζόμενα/1497-alma-h/
https://www.sato.gr/el/epipla-grafeiou/hletrika_ruthmizomena_grafeia
Δεν ξέρω όμως αν βολεύει. Άσε που θες και ειδική καρέκλα.

@ [raik] Δουλεύω και zotero και mendeley, γιατί χωρίς αυτά η βιβλιογραφία γίνεται πραγματικός κόπος ειδικά σε latex. Αν και το mendeley είναι της elsevier και πολλοί έχουν διάφορες ενστάσεις, εμένα ο ενσωματωμένος reader με annotation με βολεύει πολύ.

@ Asfodelus , στο μάτι έβαλα αυτό Αλμα. Το θέλω με απλά πόδια, γιατί αυτό που έχω έχει ράφι στα πόδια (ουσιαστικά για να το κρατάει σταθερό) και δεν μπορώ να τεντώθώ.

1 «Μου αρέσει»

Μια που μιλάμε για εργονομία, εδώ είστε :

1 «Μου αρέσει»

Μία καρέκλα για την οποία διάβασα πολύ καλά λόγια σε μία ομήγυρη κομπιουτεράδων από πολλούς συμμετέχοντες είναι αυτή.
Δεν τη λες φτηνή αλλά δεν είναι και καμιά υπερπανάκριβη.
Σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω κι εγώ, μιας και η παλιά μου τα χει φτύσει.
Αν / μόλς την πάρω, θα ενημερώσω με εντυπώσεις κτλ.

Χωρίς να έχω κάποια εμπειρία ή κάποιο επιχείρημα να το τεκμηριώσω, αυτές οι τύπου “gaming” μου φαίνονται εφετζίδικες παρά πρακτικές. Σαν τη μόδα με το rgb στα πάντα πλέον.

Ενδιαφέρων, και έχει και πολλές καλές κριτικές έχει στο Skroutz. Αλλά με ανησυχεί η πλάτη… το καλοκαίρι θα πρέπει να έχεις καλό κλιματισμό γιατί αλλιώς θα ιδρώνεις εύκολα.
Επίσης το γκρι μοντέλο είναι λίγο “επικίνδυνο” στην βρωμιά… και δεν ξέρω πως καθαρίζονται αυτά τα υφάσματα.

Εγώ γενικώς είμαι του κλιματισμού και φαντάζομαι ότι ακριβώς γι αυτόν το λόγο δεν θυμάμαι ποτέ τέτοια θέματα με ιδρώτες κτλ και με την τωρινή μου καρέκλα (που είναι “δέρμα”).

Λογικός ο “φόβος” για βρώμισμα του υφάσματος. Σκέφτομαι όμως ότι το γκρι λογικά είναι ένα χρώμα που “σηκώνει” βρώμισμα, μιας και η βρωμιά της καθημερινότητας σε γκρι αποχρώσεις κυκλοφορεί. :slight_smile: Βέβαια αυτό το λέω υποθετικά - το καλύτερο είναι να μας έλεγε γνώμη κάποιος που έχει συναντήσει το πρόβλημα αυτό.

Τελικά, αντί την Dromeas | Διευθυντικά | Reflex D αγόρασα την Gaming S8 Grey Mesh με Προσκέφαλο και Μηχανισμό Synchro από την εταιρεία ΘΕΣΙΣ, αφού πήγα πρώτα από την έκθεση τους και την δοκίμασα.

Ο λόγος που επέλεξα την S8 ήταν λόγο ύψους. Είμαι 1.87 στο ύψος και ήθελα το προσκέφαλο όταν κάθομαι σε εντελώς κάθετη θέση να ακουμπάει στο κεφάλι μου. Όπως μπορείτε να δείτε στην παρακάτω φωτογραφία

  • Η δεξιά καρέκλα είναι η Reflex D στο γραφείο μου. Το προσκέφαλο ή η πλάτη της καρέκλας δεν μπορεί να ανέβει πιο πάνω με αποτέλεσμα το προσκέφαλο να ακουμπάει στο σβέρκο, που δεν είναι καλό. Επίσης δεν μπορώ να την φέρω σε εντελώς κάθετη θέση… έχει πάντα μια μικρή κλήση προς τα πίσω.
  • Η αριστερή καρέκλα είναι η S8 στο σπίτι μου. Το προσκέφαλο και η πλάτη της καρέκλας είναι ρυθμιζόμενα στο ύψος και μπορείς και την προσαρμόζεις καλύτερα. Υπάρχει και άλλο περιθώριο ανύψωσης οπότε μπορεί να καλύψει και κάποιον μέχρι το 1.92. Επίσης η κάθετη θέση της είναι εντελώς κάθετη (αλλά μπορείς να την ρυθμίσεις με το μηχανισμό synchro). Ο μηχανισμός synchro δεν έχει δυνατότητα να τον σκληρύνεις ή να μαλακώσεις ώστε ανάλογα να ασκείς περισσότερο ή λιγότερο πίεση όταν γέρνεις προς τα πίσω, αλλά η αυτόματα ρύθμιση που έχει (ανάλογα το βάρος αυτού που κάθετε) με ικανοποιεί πάρα πολλή.

Γενικά… πριν επιλέξετε καρέκλα να την δοκιμάσετε.

4 «Μου αρέσει»

Μια gamer την έχω 6 μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος (να σκεφτείς πως έχω και μια ντουζίνα κήλες)

1 «Μου αρέσει»

Επανέρχομαι μετά από (παρά τρίχα) ένα χρόνο! Μεσολάβησε καινούργια δουλειά και μετακόμιση στο “μεγάλο χωριό”.
Δοκιμάζονται εν τέλη διάφορες μάρκες και μοντέλα, παρατήρησα ότι οι ακριβές επιλογές δεν είναι πάντα οι καλύτερες, καθώς ο σωματότυπος και οι στάση που καθόμαστε στο γραφείο επηρεάζει κατά πολύ και το τύπο καρέκλας. Εγώ κατέληξα στο Smart D της Δρομέας, στο οποίο αισθάνθηκα κατευθείαν άνετα με το που έκατσα. Οπότε συμβουλεύω όσους ψάχνουν να μην πάρουν με βάση τα χαρακτηριστικά, αλλά την δοκιμάσουν πρώτα