Καλύτερη ενσωμάτωση του Steam με το Gnome με το Steam Adwaita Theme

To Steam υποστηρίζει Skins και υπάρχει ένα που το κάνει να ταιριάζει καλύτερα με τις εφαρμογές του Gnome και το Adwaita. Αν σας αρέσει καλύτερα η νέα εμφάνιση και λειτουργικότητα μπορείτε να την εγκαταστήσετε ακόμα και αν δεν τρέχετε το Gnome.

Μέτα την εγκατάσταση το Steam θα μοιάζει κάπως έτσι:

Εγκατάσταση

Η εγκατάσταση απαιτεί το κατέβασμα του από εδώ, και την τοποθέτηση των αρχείων στο σωστό κατάλογο (που διαφέρει ανάλογα με το πως το έχουμε εγκαταστήσει με flatpak ή native).

Στην συνέχεια πάμε στις ρυθμίσεις του Steam και επιλέγουμε το Adwaita Snin

Δυστυχώς, δεν υπάρχει Light Theme και άρα ούτε αυτόματη αλλαγή από dark σε light.

Αλλά δεν το εγκατέστησα έτσι. Υπάρχει μια εφαρμογή που το κατεβάζει και το βάζει στη σωστή θέση. Θεωρητικά εγκαθιστά και το θέμα και δεν πρέπει να πας στις ρυθμίσεις, αλλά για κάποιο λόγο το δεύτερο δε λειτούργησε στην περίπτωση μου. Είναι Flatpak οπότε την εγκαθιστούμε την τρέχουμε μια φορά και την αφαιρούμε να μην μπαίνει στη μέση.

flatpak install flathub io.github.Foldex.AdwSteamGtk
flatpak run io.github.Foldex.AdwSteamGtk
flatpak uninstall flathub io.github.Foldex.AdwSteamGtk

Ομολογώ πως δε γνώριζα ότι μπορείς να αλλάξεις το Steam με Skins και με μια αναζήτηση βρήκα εκατοντάδες άλλα για να κάνεις την εμφάνιση του υπολογιστή σου πιο εντυπωσιακή.

2 «Μου αρέσει»

Ζήτω η ομοιογένεια.

Θα δοκιμαστεί “σύντομα” :wink:

edit:
Έτοιμοοοοο

edit 2:
Έχει και τα settings με ανάλογο μενού!!! Φανταστικό!!!

edit 3: btw φαίνεται πολύ καλά και σε Xfce

2 «Μου αρέσει»