Καλώς σας ξαναβρήκα

Μετά από μια διακοπή αρκετών χρόνων η ζωή τα έφερε έτσι να ξανασχοληθώ με το GNU Linux από κέφι.
Παρότι ασχολήθηκα ενεργά για μια 8ετεία όπου το κατα ευχαριστήθηκα, όμως για άλλη μια 8ετεία ήμουν παντελώς απών χωρίς να το θέλω αλλά…
Βέβαια δεν έχω πολλές γνώσεις, αλλά μαρέσει να σκαλίζω και σχεδόν πάντα βρίσκω μια λύση που λύνει το πρόβλημα, συνήθως με τον λάθος τρόπο!
Αγαπημένη μου διανομή ήταν το Slackware και πέντε βασικά πράγματα που έμαθα κάποτε, από εκεί τα έμαθα. Τώρα δεν έχω τόσο χρόνο δυστυχώς, φοράω γυαλιά πρεσβυωπίας και γενικώς έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση στο νου, οπότε έχω μια διανομή που δεν πρέπει να την πω διότι στους κανόνες καλής συμπεριφοράς την έχετε κατατάξει στα “γύρευε την δουλειά σου”, οπότε δεν μιλάω!
Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γράψω για αρχή!
Εύχομαι να περνάμε όμορφα.

15 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες λοιπόν ξανά στο ελληνικό community.

Τώρα το ξέρω ότι έχω φαγούρα αλλά ποια είναι αυτή η διανομή; (Με έκανες να ψάξω αν υπάρχει κάτι στους κανόνες λειτουργίας μόνο αυτό σου λέω :rofl:

4 «Μου αρέσει»

Είναι αυτή που είναι στην ίδια κατηγορία με το ΠΑΣΟΚ, microsoft,systemd… :innocent:

edit:

1 «Μου αρέσει»

@amonaxos Καλως μας ξαναρθες :slight_smile: Ακομα και οι χρηστες ακατονομαστων διανομων (και ξεχασαμε ali μια να βαλουμε που αρχιζει απο K) ειναι ευπροσδεκτοι οσες φορες θελουν (και οσες φορες αντεχουν) :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Νομιζω το καλύτερο μέρος για να αφήσω το τελευταίο μου ποστ είναι εδώ .
Επειδή έχει 2 κακές λέξεις μέσα το αφήνω σε pastebin για να μην το φάει η λογοκρισία, και λόγω αυτό των λέξεων σας ενημερώνω πως είναι ακατάλληλο για ανηλίκους.

https://pastebin.com/Ld70nQvw

κωδικός:

ellinespapares

καλή δύναμη… σε όλους, κι σε αυτούς που την παλεύουν και σε αυτούς που δεν… :slight_smile:

Μα γιατί; Επειδή κάποιος μπαινόβγαινε σε έναν παλιό και κενό λογαριασμό στο facebook;
Από ανάλαφρη ιστοριούλα κάποιου χαμένου κορμιού των σόσιαλ μύδια έγινε λυπηρό.
Να ξέρεις οτι αν έχεις σκοπό όντως να αποτραβηχτείς, οτι εμένα θα μου λείψει η παρουσία σου (και ας ήταν και σύντομη). Επίσης θα ήταν κρίμα…

3 «Μου αρέσει»

Σχεδον απιθανο. Οι κωδικοι αποθηκευονται στην βαση encrypted (μαλλον hashed) αρα μονο ενας admin μπορει να δει τον hash κωδικο και δεν μπορει να τον ξεκλειδωσει σιγουρα.

Αυτα για την πλατφορμα του παρον φορουμ. Τωρα για πλατφορμες παλιες εχω ακουσει οτι αποθηκευοντουσαν οι κωδικοι ακομη και σε plain text. Αλλα μιλαω για πολυ παλιες πλατφορμες.

Οι κωδικοι μας αποκτουνται απο τον ενδιαφερομενο κλεφτη κατα 99.999% απο δικη μας απροστατευτη συσκευη, και οτι μενει απο τους σερβερ. Ενα κακοφτιαγμενο android, ενας browser χωρις επιπεδα ασφαλισης των δεδομενων μας και αλλα τετοια μπορουν να παρεχουν προσβαση σε κοσμο που δεν φανταζομαστε.

Τι μπορουμε να κανουμε; Ενας σοβαρος browser γι αυτα που θελουμε να εχουμε ασφαλη και ενα παιχνιδοbrowser για να παιζουμε, και ολες οι αναβαθμισεις του android ασφαλειας η και του λειτουργικου που χρησιμοποιουμε στον υπολογιστη

1 «Μου αρέσει»

Τι συνέβη και αποχώρησε ο Αμοναχος ;

Είμαι πεπεισμένος πως δεν εννοεί το παρόν. Αλλά μιας και τέθηκε το ζήτημα: Δεν γνωρίζουμε τους κωδικούς, δεν είναι αποθηκευμένοι στην βάση, και υπάρχει ειδική μέριμνα ώστε να μην υπάρχουν και στα logs. Αν κάποιος δεν με πιστεύει μπορεί να στήσει το discource.

Τώρα ναι θα μπορούσαμε να πειράξουμε τον κώδικα :woozy_face:. Ναι θα μπορούσαμε να σας κλέψουμε τον κωδικό εύκολα. Αν θέλαμε. Τώρα δεν θέλουμε και αν δεν μας πιστεύεις δεν μπορεί κανείς να πει κάτι για να σου αλλάξει γνώμη. Επίσης δεν μας έχουν χακάρει, ή αν μας έχουν δεν το γνωρίζουμε :innocent:.

Για τους λόγους αυτούς, είτε μας έχεις εμπιστοσύνη, είτε δεν μας έχεις, μην χρησιμοποιείς ποτέ τον ίδιο κωδικό σε οποιαδήποτε δυο διαφορετικά sites.

2 «Μου αρέσει»

Eπίσης δεν επιτρέπεται στην ευρωπαίκή ένωση να ξέρουν οι διαχειριστές ή οποιοσδήποτε τους κωδικούς…

Τι ζημιά μπορεί να προκληθεί σε κάποιον χρήστη αν κλαπούν οι κωδικοί του;

Πολύ πιθανόν να χρησιμοποιεί τους ίδιους κωδικούς παντού, οπότε, καταλαβαίνεις…

1 «Μου αρέσει»