Καλώς σας βρήκα!!

Με αυτό το nicname ; :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

Amd A8 pro :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Καλώς σας ξαναβρήκα!!

Σε λίγες μέρες θα πάρω ένα παλιό λάπτοπ ενός γνωστού και θα του βάλω linux για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Φυσικά το κύριο μηχάνημα θα παραμείνει με windows. Το νέο απόκτημα θα είναι ένα dell 5555 με AMD A6 & 4GB RAM για την οποία έχω ήδη παραγείλει 16 και θα γίνει εγκατάσταση σε έναν 500άρι SSD. Δε ξέρω όμως ποιά διανομή να διαλέξω.

• Debian 12
  • Mint 21
  • Zorin 17
0 ψηφοφόροι
1 «Μου αρέσει»

Ψήφισα debian 12.Βασικό είναι να υπάρχουν πολλοί οδηγοί για έναν νέο χρήστη.
Και τα τρία βέβαια ανήκουν στην ομάδα debian.
Μία άλλη διανομή που έχει καλή υποστήριξη είναι και η fedora και με πολύ μοντέρνα εμφάνιση.
Με 16gb ram άμα έχει καλό επεξεργαστή, τρέχει άνετα και Pop!_Os το οποίο έχει μια πιο δωρική εμφάνιση.

το καθαρο debian ειναι βραχος. γιατι το κυριως μηχανημα θα εχει windows?

1 «Μου αρέσει»

Ρισκάροντας μία πρόβλεψη θα έλεγα για το office και σε λίγο καιρό θα λέμε για το copilot.

Το κύριο (παραγωγικό και gaming) μηχανάκι θα παραμείνει με windows λόγο Adobe CC & λόγο του γεγονότος ότι δε παίζει η τεράστια gaming συλλογή μου σε linux. Έχω παιχνίδια σε όλες τις πλατφόρμες, steam, uplay, battlenet, epic, gog, rockstar, ea, τα περισσότερα από τα οποία θέλουν μόνο παραθύρια και δε ξέρω αν και κατά πόσο θα παίζουν σε linux με διάφορους emulators.

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς να δεις την συμβατότητα παιχνιδιών στο Linux, εδώ:

Με την δημιουργία και του Steam Deck έχουν βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα τελευταία.

Προσωπικά θα απέφευγα το Debian. Θα πήγαινα σε Ubuntu/Mint. Να έχεις όλα τα βασικά έτοιμα να δουλέψεις και μόλις εξοικειωθείς πας και σε Debian.

1 «Μου αρέσει»

Έχει ήδη περάσει από Ubuntu και Mint ο φίλος @kanivalos :slight_smile: Δεν ξέρω γιατί το Debian έχει τόση μεγάλη ρετσινιά σαν “δύσκολη” διανομή για νέους χρήστες… τι ακριβώς του χρειάζεται δηλαδή;