Καλώς σας βρήκα!!

Με αυτό το nicname ; :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

Amd A8 pro :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Καλώς σας ξαναβρήκα!!

Σε λίγες μέρες θα πάρω ένα παλιό λάπτοπ ενός γνωστού και θα του βάλω linux για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Φυσικά το κύριο μηχάνημα θα παραμείνει με windows. Το νέο απόκτημα θα είναι ένα dell 5555 με AMD A6 & 4GB RAM για την οποία έχω ήδη παραγείλει 16 και θα γίνει εγκατάσταση σε έναν 500άρι SSD. Δε ξέρω όμως ποιά διανομή να διαλέξω.

  • Debian 12
  • Mint 21
  • Zorin 17
0 ψηφοφόροι
1 «Μου αρέσει»

Ψήφισα debian 12.Βασικό είναι να υπάρχουν πολλοί οδηγοί για έναν νέο χρήστη.
Και τα τρία βέβαια ανήκουν στην ομάδα debian.
Μία άλλη διανομή που έχει καλή υποστήριξη είναι και η fedora και με πολύ μοντέρνα εμφάνιση.
Με 16gb ram άμα έχει καλό επεξεργαστή, τρέχει άνετα και Pop!_Os το οποίο έχει μια πιο δωρική εμφάνιση.

το καθαρο debian ειναι βραχος. γιατι το κυριως μηχανημα θα εχει windows?

1 «Μου αρέσει»

Ρισκάροντας μία πρόβλεψη θα έλεγα για το office και σε λίγο καιρό θα λέμε για το copilot.

Το κύριο (παραγωγικό και gaming) μηχανάκι θα παραμείνει με windows λόγο Adobe CC & λόγο του γεγονότος ότι δε παίζει η τεράστια gaming συλλογή μου σε linux. Έχω παιχνίδια σε όλες τις πλατφόρμες, steam, uplay, battlenet, epic, gog, rockstar, ea, τα περισσότερα από τα οποία θέλουν μόνο παραθύρια και δε ξέρω αν και κατά πόσο θα παίζουν σε linux με διάφορους emulators.

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς να δεις την συμβατότητα παιχνιδιών στο Linux, εδώ:

Με την δημιουργία και του Steam Deck έχουν βελτιωθεί αρκετά τα πράγματα τελευταία.

Προσωπικά θα απέφευγα το Debian. Θα πήγαινα σε Ubuntu/Mint. Να έχεις όλα τα βασικά έτοιμα να δουλέψεις και μόλις εξοικειωθείς πας και σε Debian.

2 «Μου αρέσει»

Έχει ήδη περάσει από Ubuntu και Mint ο φίλος @kanivalos :slight_smile: Δεν ξέρω γιατί το Debian έχει τόση μεγάλη ρετσινιά σαν “δύσκολη” διανομή για νέους χρήστες… τι ακριβώς του χρειάζεται δηλαδή;

καταρχάς χρειάζεται να ορίσεις sudo χρήστες, να βάλεις zip, να βάλεις open terminal here, να βάλεις να ανοίγει file browser με δικαιώματα, να βάλεις διαχειριστή .deb και ένα σωρό άλλα. Για τους παλιούς μπορεί να φαίνονται παιχνιδάκι, εμένα πάντως αν και ασχολούμαι σχεδόν 25 χρόνια με Linux με κουράζει αυτό το πράγμα και φαντάζομαι το ίδιο κουράζει και έναν νέο χρήστη που αδημονεί να χρησιμοποιήσει το μηχάνημα του.

1 «Μου αρέσει»

Αν και παρότι χρησιμοποιώ linux αποκλειστικά κάμποσα χρόνια, πολύ λιγο έχω ασχοληθεί με το debian και όσες φορές έτυχε, χρησιμοποίησα το net install. Κατέβασα λοιπόν το πλήρες iso της διανομής και έκανα μια γρήγορη εγκατάσταση σε εικονική μηχανή. Δεν ισχύει λοιπόν τίποτα απ΄όσα αναφέρεις εκτός του sudo που δεν είναι ενεργοποιημένο για το χρήστη. Και διαχείρηση πακέτων έχει προεγκατεστημένη και διαχείρηση συμπιεσμένων αρχείων και “open terminal here”. Το τελευταίο βέβαια εξαρτάται από το γραφικό περιβάλλον που έχει εγκατασταθεί και τον διαχειριστή αρχείων που χρησιμοποιείται. Έτσι λοιπόν σε gnome δεν υπάρχει η εντολή “open as root” στο διαχειριστή αρχείων. Αν όμως εγκατασταθεί ο nemo(ο διαχειριστής αρχειων του cinnamon που έχει το mint ως γραφικό περιβάλλον), μια χαρά λειτουργεί αυτή η επιλογή.

Οχι χρειαζεται απλα να βαλεις τον χρηστη σου στο γκρουπ του sudo και υπαρχει γραφικη εφαρμογη για αυτο το σκοπο (Users and groups). Το κανεις μια φορα και ξενιασες. Αλλα και αυτο να μην κανεις αν κατα την εγκατασταση πατησεις Enter οταν ο installer σου ζηταει password για την χρηστη root (root password δηλαδη) τοτε αυτοματα ο χρηστης σου γινεται μελλος του sudo group.

Αυτο ειναι καστομια που ουτε τα Windows δεν το εχουν προεπιλεγμενο.

Συνηθως τρομαζω στην ιδεα οτι πρεπει σωνει και καλα ολο το file system να ειναι ευκολα προσβασιμο και χωρις περιορισμους. Συνηθως αυτοι οι περιορισμοι ειναι εκει για καποιο λογο.
Ποιο use case υπαρχει που θα χρειαζεται την απελευθερωση απο περιορισμους του συστηματος αρχειων; Και ειναι φρονημο να το μαθουμε στην στρατια των νεων χρηστων που ερχονται απο τα Windows; Πριν να ξερουν τι κανουν;

Υπαρχει το apt και το apt-get σαν προεπιλογη για προγραμματα διαχειρισης πακετων μεσω της γραμμης εντολων. Αν θες περισσοτερα μπορεις να βαλεις και το nala. GUI προγραμματα για διαχειριση πακετων, το Debian εχει το Synaptic.

Νομιζω εχεις αρκετο καιρο απο την τελευταια φορα που δουλεψες το Debian :slight_smile:

Αυτός ο κατηχισμός είναι το κακό γενικά στην κοινότητα του Linux. Τα ξέρω όλα αυτά που λες ΑΛΛΑ εγώ θέλω να τα έχω έτοιμα κατά την εγκατάσταση όπως στο Mint, τώρα τι θα έπρεπε να γίνει και τι πρέπει να κάνω, να σου πω την αλήθεια τα βαριέμαι. Εγώ θέλω να δουλέψω, ούτε να ψάχνω πως, ούτε γιατί, ούτε που.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, το “κατηχισμός” πάει σε συνομιλίες όπως “-θέλω να κάνω Unzip” “-έλα μωρέ εύκολο είναι και αραδιάζουμε 45 εντολές τερματικού”. Όχι δεν είναι ευκολο.

3 «Μου αρέσει»

Όντως αν χρειάζοταν όλα τα παραπάνω θα ξανάβαζα mint, αλλά έβαλα cinnamon κατά την εγκατάσταση και τα βρήκα έτοιμα.

Ο @likos likos έχει μεγάλο δίκιο. Το εύκολο για κάποιον που μεγάλωσε με λίνουξ για εμένα ΔΕΝ είναι. Όπως και εσείς δε ξέρετε πχ πως να αλλάξετε μια ρύθμιση στα windows χωρίς να γκουγκλάρετε πρώτα, έτσι και σε εμάς που μπαίνουμε στο λίνουξ για διασκέδαση για να μη μπούμε στα μπαράκια, στα μπουρδέλα και στα φρουτάκια. Δε πρόκειται να μάθω εντολές απέξω, ούτε καν για να αλλάζω δικαιώματα χρήστη για ένα *txt γιατί πολύ απλά το έχω μάθει νεράκι στα windows και αν χρειαστεί, το βάζω σε ένα φλασάκι, το πάω βόλτα στο παράθυρο και κάνω τη δουλειά μου. Θέλω κάτι να μου διευκολύνει τη ζωή, όχι να μου τη δυσκολέψει. Όταν θέλω δυσκολίες, θα ασχολούμαι με python. Ναι οκ για πολλούς και αυτή εύκολη είναι, αλλά εμένα το υπόβαθρό μου είναι 1 εξάμηνο turbo pascal στο τει και αυτό είναι όλο.

Να προτινω μια μεση οδο; Ενα γραφικο προγραμμα που να μπορεις να τσεκαρεις αυτα που θες για customization και με μια κινηση ολες σου τις επιλογες να σου τις κανει… και με επιλογη να κανεις εξαγωγη των ριθμησεων που επιλεγεις να αλλαξεις και εισαγωγη, για να μην ξανακανεις τα παντα απο την αρχη. Το γραφικο περιβαλλον το σχεδιαζεις εσυ απο την εμπειρια σου ως χρηστης και στο φτιαχνω εγω με οτι εμπειρια εχω ως amateur προγραμματιστης. Και το Debian θα γινει πιο ευχριστο στους απλους χρηστες σαν και σενα που δεν θελουν να μαθουν το συστημα εκ βαθεων και εσυ κανεις την δουλεια σου αν ποτε θελησεις να πας απο Mint σε Debian.

Δεν χρειαζομαστε κανενας απο μας τετοιον κατηχισμό. Αλλα και στον αντιποδα ουτε χρειαζομαστε να τα κανουμε ολα “ετοιμα-με-ενα-κλικ-για-βλακες”. Οι χρηστες θα πρεπει να ειναι χρηστες και οχι καταναλωτες. Λιγο φαια ουσια θα πρεπει να καταναλωνει ο καθενας μας οποτε μια μεση οδο απο το φουλ-τερματικο και το φουλ-γκουι θα ειναι οτι καλητερο πιστευω.

1 «Μου αρέσει»

απλό είναι. οποιος θέλει μονο gui και κουμπιά βάζει mint. οποιος θέλει λίγο να ψαχτει δοκιμάζει και μαθαινει. γιαυτο πάρχει και πληθώρα διανομων.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό ακριβώς εξηγώ, γι αυτό πρέπει να είμαστε ρεαλιστές απέναντι στις απαιτήσεις των χρηστών.

1 «Μου αρέσει»

Σε ποιο DE;
Γενικά μερικές εφαρμογές υπάρχουν σε μερικά DE και σε άλλα δεν υπάρχουν. Δε νομίζω οτι μπορούμε να πούμε οτι το debian το έχει. Κάποιο DE το έχει.

Αφορά βεβαίως gtk γραφικά περιβάλλοντα.

3 «Μου αρέσει»