Kali Linux usb boot. Kali Linux pc boot in slave

Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ.
Αρχικά να ενημερώσω πως έχω ένα 3μηνο σε περιβάλλον Linux ,οπότε αρκετά που σε άλλους φαίνονται απλά , εγώ δεν έχω ιδέα ,την κατανόησή σας παρακαλώ :sweat_smile:. Όποιος μπορεί σας παρακαλώ,ας με βοηθήσει.

Αρχικά.
Δούλευα τα Linux,Kali μέσω virtual box. Όλα καλά μέχρι εδώ . Κανένα πρόβλημα μέχρι που αποφάσισα να αλλάξω την κάρτα WiFi (usb) που είχα με μια awus036nha-atheros. Εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα. Δεν την αναγνωρίζει για κανένα λόγο. Δοκίμασα ένα σωρό εντολές , τίποτα.

Κάνω το λάθος και μπαίνω YouTube. Εκεί ακόμα πιο χαμός. Ένα σωρό Ινδοί να λένε τα δικά τους , με την πλειοψηφία να λέει ότι καλύτερα να τα τρέξω μέσω usb ή ως δεύτερο os.

Καταστροφή.

Ξεκινάω μέσω Rufus, να περάσω την iso (Kali Live) από το επίσημο site.
Kingston data traveller σε 3(128gb χωρητικότητα).
Persistence έβαλα 40 gb για;τι αν έβαζα τα 128 θα ήθελα έναν μήνα μέχρι να το γράψει.

Σε 30 λεπτά έτοιμος.

Ξεκινάω , απενεργοποιώ στα bios το safe boot και ξεκινάω .

Bootarei κανονικά και βάζω την επιλογή kali live with persistence.

Μετά κλάμα. Ξεκινάω sudo update και upgrade. 2 μέρες να κάνει upgrade μέσω ethernet. Το περάσαμε. Μπαίνω στο μενού πιο αργό και από τον θάνατο.
Πάλι YouTube. Λέει ένας Ινδός ,το persistence είναι αργό γιατί bootarei μέσω usb. Καλύτερα να το έχετε ως δεύτερο os.

Πάμε πάλι από την αρχή. Έχω δύο δίσκους. Έναν master και έναν slave μεγαλύτερης χωρητικότητας.
Ξεκινάω και κάνω partition στον slave , κάνω τη διαδικασία και ξεκινάω.
Τελειώνει το installation λέω όλα καλά και κάνω restartγια να μπω σε περιβάλλον που να με αφήνει να επιλέξω os. Ε , και έτσι φτάσαμε στο σήμερα .
Δεν με βγάζει σε καμία οθόνη επιλογής os. Αντιθέτως ξεκινάει κανονικά και με βάζει στα windows.
Δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Έχω απελπιστει.
Αρχικά γιατί το usb όταν bootarei είναι τόσο αργό,τι κάνω λάθος?

Και δευτερευόντως γιατί δεν μπορώ να κάνω boot και να με βγάλει στην οθόνη επιλογής os.

Σας παραθέτω φωτογραφίες από τη διαδικασία ως μόνιμο λειτουργικό.
Πληροφορίες συστήματος.
Acer nitro 5
24gb ram
Intel i5
2 ssd .master. 256gb /slave .500
Φωτογραφίες της διαδικασίας :point_down:

Καλώς όρισες στην παρέα μας @Lefteris_Panos

α) Στο θέμα της ταχύτητας, δεν φταίς σε κάτι, το φλασάκι φταίει… (Η συγκεκριμένη σειρά δεν έχει καλές ταχύτητες στην τυχαία εγράφη/ανάγνωση οπότε είναι ακατάλληλο για αυτή τη χρήση)
β) θα πρέπει να δηλώσεις από το bios να διαβάζει πρώτα το φλασάκι, φαντάζομαι ο grub έχει γίνει εγκατάσταση στο φλασάκι.

1 «Μου αρέσει»

Ναι νομίζω έχει γίνει . Πως το ελέγχω αν έχει γίνει? Δεν είναι μέσα στην iso που κατέβασα, ή πρέπει να τον κατεβάσω ξεχωριστά?
Στο τέλος μου βγάζει αυτό.

Όπα, δεν πρόσεξα ότι έκανες εγκατάσταση στον άλλο σκληρό… Είχα μείνει στο φλασάκι… Τον επέλεξες στο το bios/uefi να μπουτάρει ο σκληρός με το kali linux ή να πατήσεις πχ f8 ώστε να τον επιλέξεις;

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Αυτό συμβαίνει διότι ο grub έχει γίνει install στον slave δίσκο σου. Αν βάλεις στο bios τον slave δίσκο σου να bootαρει τότε θα δεις και το πολυπόθητο grub.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό κάνω,νομίζω . Μάλιστα όταν πατάω F12 για να επιλέξω από πού να Μπουτάρω, τότε ενώ μου βγάζει τον slave και πατάω οκ, με πετάει πάλι Windows.

Τo BIOS σου απ’ ότι φαίνεται δεν βλέπει τον δίσκο με τα Kali. Ίσως απ’ ένα live usb να μας δώσεις το αποτέλεσμα της εντολής
lsblk

1 «Μου αρέσει»

Το virtual box το που το έτρεχες? Σε Windows?
Αν πας στο virtual box στα settings του Kali >> Network >> επιλέξεις Bridged Adapter, σου εμφανίζει την awus036nha-atheros?

Βασικα , πρεπει να τσεκαρεις αν το uefi ειναι ενεργοποιημενο στο bios. Αν δεν μπορεις να το τσεκαρεις απο το bios αυτο , μπορεις να τσεκαρεις σε τι mode boot-αρουν τα windows.

System Information - Bios Mode (στην λιστα με τις πληροφοριες)

Αν λοιπον το uefi mode ειναι ενεργοποιημενο , θελει καποιες τροποποιησεις στην εγκατασταση. Για παραδειγμα , το grub πρεπει να εγκατασταθει στο /boot partition που εχεις φτιαξει. Λογικα μετα , στο boot order θα εμφανιστει μια “εγγραφη” για τον boot manager της διανομης.
Για να γινουν ολα αυτα , πρεπει εξαρχης το στικακι να εχει γραφτει σε uefi mode (gpt scheme) και φυσικα ο δισκος (ή partition του δισκου) εγκαταστασης να φορμαριστει σε gpt scheme.
Απο την αλλη το kali linux , στηριζεται στο debian , το οποιο απο την μανα του δεν γουσταρει κλειστους κωδικες/firmwares κλπ και για αυτο εξαρχης δεν περιλαμβανει firmwares που χρειαζονται για να παιξουν καποιες συσκευες. Αρα και να εγκαταστησεις το kali , ισως να πρεπει να φας χρονο και κοπο να βρεις τα πακετα των firmwares που λειπουν να τα περασεις.

Το ξερω οτι θες να γινεις χακερ , αλλα συμβουλη μου , μαθε πρωτα λινουξ με μια πιο ευκολη διανομη και μετα πηγαινε σε καποια πιο “προχωρημενη”.

1 «Μου αρέσει»

Όχι δυστυχώς όταν βάζω bridge adapter δεν μου εμφανίζει την awus μόνο τα άλλα 3.
Βασικά πήρα την awus036cha και ησύχασα, την αναγνώρισε κατεθειαν με τις εντολές update install firmware κλπ κλπ.

Με το κομμάτι cyber security θα ήθελα να ασχοληθώ,όχι με το χάκινγκ
. Θα μου πεις μια αλυσίδα είναι. Αλλά ιδανικά αυτό με ενδιαφέρει.

Μηπως ομως να ξεκινουσες απο την εκμαθηση του εργαλειου πρωτα ? του λινουξ δηλ. Να δεις με μια πιο ευκολη διανομη πως ειναι το κομματι της εγκαταστασης και της λειτουργιας και μετα να μεταβεις σε πιο εξιδεικευμενες διανομες οπως το kali linux.

Με έχεις μπερδέψει… στο bridge adapter δεν σου εμφανίζει την awus αλλά με εντολές “update install firmware” (!!!) ησύχασες!

Το hacking δεν έχει κακό, αρκεί να είναι ethical hacking. Όλα τα άλλα “hacking” είναι παράνομα και διώκονται ποινικά.
Το KALI linux είναι ένα καλό εργαλείο για να ξεκινήσει κάποιος μίας και έχει προ-εγκατεστημένο αρκετό software για να σε βοηθήσει στο cyber security. Αλλά, όπως σε όλα τα εργαλεία, την διαφορά την κάνει ο μάστορας.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Αν θες να δοκιμάσεις το aircrack-ng στο Linux (με την WiFi κάρτα που πήρες) χρειάζεσαι μια αυτόνομη εγκατάσταση του KALI σε ένα “καλό” PC ή Laptop… με VirtualBox και USB Live CD δεν κάνεις δουλειά.

@ManVal
Έχεις δίκιο. Εννοούσα ότι την awus036nha δεν την εμφανίζει. Αυτή δεν φαίνεται, ότι εντολές και να δοκίμασα.
Αλλά έχω και την awus036cha ,η οποία μόλις την σύνδεση στο usb και έκανα apt-get update. Την αναγνώρισε και τρέχει άψογα.
Αυτό ήθελα Ιδανικα να το έχω στον δίσκο μου και να το τρέχω αυτόνομα, φαντάζομαι θα έχει άλλη συμπεριφορά,ειδικά με τα firmwares,αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα.

Ναι ίσως πρέπει να ξεκινήσω από κάτι πιο απλό.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο και τη διάθεση να με βοηθήσετε.