Kali Linux Πρόβλημα κατά την εκκίνηση

καλησπερα σε ολους,
εδω και μια εβδομαδα αντιμετοπίζω το εξης προβλημα ,
εκανα για πρωτη φορα σε αυτο το pc εγκατασταση τα kali linux v2021.1 αλλα το bios δεν αναγνωριζει πως υπαρχει λειτουργικο στον δισκο.
σε αλλο pc bootαρει κανονικα :(
χρησιμοποιησα to rufus για να κανω το usb multiboot
εγινε καθαρη εγκατασταση στον δισκο και ολες οι δοκιμες χωρισ κανεναν αλλο δισκο πανω στο pc
ελπιζω να γνωριζεται κατι ,ευχαριστω πολυ

τα χαρακτιριστηκα του pc:

ο δισκος με linux ( Kingston A400 SSD 240GB )
msi mag z490 tomahawk
i710700k
16gb ram
3060ti

Καλησπέρα και καλώς ήρθες φίλε,
Επειδή βλέπω τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή καινούρια, προφανώς η Motherboard είναι σε UEFI Mode.
Η βασική ερώτηση είναι, γράφεις το Kali με το RUFUS για να δουλέψει σε UEFI;
Άλλες διανομές δοκίμασες στον συγκεκριμένο υπολογιστή;
Επειδή πρόσφατα η κοινότητα εδώ αντιμετώπισε ένα θέμα, ρίξε μια ματιά εδώ :

1 «Μου αρέσει»

καλως σας βρηκα ,
δοκιμασα και με το YUMI , ναι πηγαινα να δουλεψω σε UEFI ,βεβαια δοκιμασα και CSM αλλα χωρις κανενα αποτέλεσμα…
οταν ανοιγει ο υπολογιστης με πεταει στο bios και ο δισκος φαινεται μονο στο storage δεν εμφανιζεται στο στο μενου με το boot priority. Eπισης δοκιμασα και με αλλο δισκο αλλα το ιδιο προβλημα…

διαβαζω λιγακι πιο προσεκτικα το παραπανω προβλημα που ειχατε…

Δοκίμασες στο BIOS να απενεργοποιήσεις το Secure Boot?

Χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια απο οσο εχω ψαξει στο μενου του bios και απο μια συντομη ματια στο διαδικτιο δεν υπαρχει Secure Boot στο συγκεκριμενο bios .
το μονο που βρηκα ειναι fast boot και msi fast boot τα οποια ειναι απενεργοποιημενα.

Πέραν τούτου, τι mode ήταν το ΒIOS στον άλλον υπολογιστή που τα φόρτωσε;

1 «Μου αρέσει»

UEFI
hp compaq 8200 elite sff σε αυτο

επισης σημαντικο ειναι να αναφερω πως οταν η εγκατασταση τον linux γινει απο το pc με το προβλημα δεν λειτουργει ουτε στο αλλο
δηλαδη τωρα εκανα εγκατασταση τα kali απο το hp και λειτουργει σε ολα εκτος απο αυτο με το προβλημα (σε δυο το δοκιμασα…)

Σε έχασα τώρα, για ανέπτυξε λίγο.

λοιπον ,οταν κανω εγκατασταση τα linux απο τον υπολογιστη με τη msi μητρικη (που εχει και το θεμα) και βαλω τον δισκο σε αλλο pc δεν λειτουργει
αν κανω την εγκατασταση απο καποιο αλλο pc λειτουργει σε ολα εκτος απο το msi

βεβαια αυριο θα το ξανα δοκιμασω μηπως ηταν καποιο λαθος στην εγκατασταση

Να ξέρεις πάντως πως τα Kali δεν ενδείκνυνται για Full Desktop Λειτουργικό, σκοπός του είναι άλλος (penetration testing κτλπ.), και συνήθως τα τρέχεις είτε Live από USB, είτε σε εικονικές μηχανές.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποια άλλη διανομή, για να δεις αν είναι γενικότερο το πρόβλημα.

Το mode πώς το ρυθμίζεις ακριβώς; Είναι το boot order σωστό, ώστε να ξεκινάει μόνο UEFI συσκευές;
Επίσης, όταν κάνεις εγκατάσταση, ορίζεις ESP partition να μπει εκεί ο GRUB;

Δες και εδώ μια περίεργη λύση:

Συμφωνα με το εγχειριδιο του συγκεκριμενου motherboard στην σελιδα 44 αναφερει οτι μολις μπεις στο BIOS επανω στην οθονη θα δεις σε μια γραμμη που γραφει BIOS MODE τι χρησιμοποιει το BIOS. Εφοσον ειναι UEFI και κατα προεκταση εχει ενεργοποιημενο και το SecureBoot. Δοκιμασε ξανα το Kali ή καποια αλλη διανομη (το Kali αληθεια απο περιεργια γιατι θες να το βαλεις;) αφου απενεργοποιησεις το SecureBoot.

Για να δουλεψει το Kali απο τον εναν υπολογιστη στον αλλον θα πρεπει να εχουν και οι δυο υπολογιστες το UEFI ενεργοποιημενο και το SecureBoot απενεργοποιημενο.

Θα σου προτινα να μην μπεις στα βαθεια ακομα με multiboot USB στικακια γιατι το multiboot ειναι λιγο περιεργη υποθεση. Βαλε το Kali μονο του στο στικακι σου με το Balena Etcher και κανε την εγκατασταση σωστα.

  1. Enter the BIOS:
  2. Reboot system and press Del repeatedly at system start.
  3. If that does not work, go in Windows, hold the “Shift” key and select Restart from the Start Menu. After restart, the Advanced Startup menu options will appear. Go to Troubleshoot > Advanced options > UEFI Firmware Settings and press Restart.
  4. Switch to “Advanced Mode” if the BIOS is in “Easy Mode”.
  5. Go to “Advanced”-> “Settings”-> “Windows OS Configuration”->Secure Boot-> set “Secure Boot” to Disabled.
  6. Save and exit.
Enable Secure Boot
  1. Enter the BIOS.
  2. Switch to “Advanced Mode” if the BIOS is in “Easy Mode”.
  3. If you want to enable Secure Boot: “Advanced”-> “Settings”-> “Windows OS Configuration”-> look for “Windows 8/8.1 Feature” or “Windows 10 WHQL Support” and set it to “UEFI”. If you haven’t had this set to “UEFI” before, your OS will not boot if your disk partition style is MBR and not GPT.
  4. Save and exit.
  5. Enter BIOS.
  6. Go to “Advanced”-> “Settings”-> “Windows OS Configuration”->Secure Boot-> set “Secure Boot” to Enabled.
  7. Save and exit

ευχαριστω για την συμβουλη θα το δοκιμασω

το mode απο το bios .oxi δεν εχω ορισει εγω κατι απλα κανει εγκατασταση το grub και απλα φτιαχνω το boot order
παω να δω το αρθρο ,ευχαριστω

ωραια ευχαριστω πολυ ,αλλα στην μητρικη δεν βλεπω ρυθμιση για secure boot ,
οπότε πως θα εχω το UEFI ενεργοποιημενο και το SecureBoot απενεργοποιημενο ?

προσπαθησα να ακολουθήσω κατα βημα τις οδηγίες αλλα δεν βρίσκω το “Windows OS Configuration” ή κατι παρόμοιο.

!

!

Bρεθηκε το Secure Boot ,αλλα καμία διαφορά…

!

Στην επιλογή secure boot mode τι άλλο έχει???

Αν δε βρίσκεις μια λειτουργία, ψάξ’την στο search-bar δίπλα από τη γλώσσα.

Βλέπω ότι έχεις βάλει πρώτο το δίσκο στο boot order. Εγώ βάζω το CD και τα USB πρώτα· βάλ’τα έτσι και κάνε πάλι εγκατάσταση, αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει διαφορά. Δες ως εσχάτη λύση μήπως θέλει BIOS update, όπως ο φίλος με το Mint που σου έστειλαν πιο πάνω.

standard και custom,
το ενεργοποιει τις τις 3 απο κατω επιλογες που ειναι με τα γκρι γραμματα

ρειξε μια ματια εδω : Need help to create an EFI partition on a fresh installation of Linux Mint 20 - Linux Mint Forums

εισαι σε GPT???

θα το δοκιμασω αν και νομιζω οτι οπως λες και εσυ οτι δεν θα εχει διαφορα,
δυστιχος εχω δοκιμασει και bios update…

Εκανα την εγκατασταση των linux σε bios mode ,το οποιο (bios mode) δεν εμφανιζοταν σαν partition του usb οπως συνήθως…αρα ειχα μονο εναν δισκο στο pc, ειχα μπει στο grub command line που εμφανιζεται πριν την εγκατασταση και γραφοτας exit πηγε αναγκαστικα στο partition με το bios mode…εκανα την εγκατασταση και εβαλα την μητρικη σε CSM mode και bootαρει κανονικα αλλα ακομα δεν ξερουμε γιατι δεν λειτουργει με UEFI…

επισης κατι αξιοσημείωτο μετα την εγκατασταση των nvidia drives στο grub menu εμφανιζεται μια επιλογη για windows 7…αλλα δεν υπαρχει δισκος με 7 ουτε καποιο bootable με 7 ουτε τιποτα με win7
επισης αν πατησω στην επιλογη window 7 με βγαζει σε περιβαλλον για εγκατασταση win7…βεβαια παραμενει εκει χωρις να αναγνωρλιζει ποντικι και πληκτρολογιο που ειναι και λογικο αλλα το θεμα ειναι γιατι εμφανιζεται και πως διαγράφεται…