Kali Linux : Πρέπει να βάλω Nvidia drivers;

Εδώ θα τα χαλάσουμε @BurningBeard γιατί αυτός είναι ακριβώς ο σκοπός του παρόντος φόρουμ. Για οτιδήποτε χρειαστείς, μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια.

4 «Μου αρέσει»

Το μήνυμα να μην ενοχλούμε το φόρουμ είναι μάλλον το λάθος μήνυμα. Ένα κάπως ποιο σωστό είναι ότι ψάχνουμε περισσότερο να καταλάβουμε και εξηγούμε πολύ πιο απλά τι κάνουμε γιατί πολλοί νούμπιδες κάνουν το λάθος να υποθέτουν ότι ρωτάνε για γνωστά πράγματα ενώ στην πραγματικότητα απλά δεν βγάζει σωστό νόημα η ερώτηση. Το πιο χαζό είναι ότι μού φαίνεται ότι αποφεύγουν να πουν ακριβώς τι κάνουν γιατί φοβούνται μην φανούν άσχετοι.

Το τεχνικό ζήτημα που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι και πριν είχες οδηγούς. Τους λεγόμενους Nouveau και γενικά δεν είναι κακοί. Σημείωσες μια απάντηση ως «λύση», και καλά έκανες γιατί ήταν η πιο ευθεία απάντηση χρειάστηκε όμως πρώτα να δείξεις τι είχες και να αναφέρεις τι ήθελες να κάνεις (όχι με ακρίβεια γιατί δεν έδειξες πού το βρήκες κλπ, αλλά έστω φαίνεται ότι ήταν αρκετό για κάποιον να δώσει έναν σύνδεσμο). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν βρήκαμε γιατί υπήρχε πρόβλημα με τούς Nouveau άρα η εγκατάσταση τών κλειστών αν δούλεψε ήταν παράκαμψη τού προβλήματος και όχι λύση. (όχι ότι θεωρώ κακό να παρακάμπτουμε τα προβλήματα, μια χαρά τακτική είναι).

Απλά το λέω για να μην μείνεις με την λάθος εντύπωση ότι «πρέπει να εγκαταστήσεις τούς οδηγούς».

1 «Μου αρέσει»

@billniakas Εντάξει τότε! Απλά θα το εξαντλώ μόνος και αν δεν βρω λύση που δουλεύει, τοτε και μόνο τοτε θα ρωτώ!

@lucinos Γενικά επέλεξα να βάλω linux για να επικεντρωθώ στην σχολή μου, με windows και ένα κάρο games που κατεβαίνουν με ένα απλό κλικ, είναι απερίγραπτα εύκολο να φύγω από τον στόχο. Φυσικά και στο linux περιβάλλον, με 3-4-5 εντολές στο τερματικό μπορώ να κατεβάσω το steam, epic store κ.α για να αρχίσει πάλι το κάψιμο.
Επί της ευκαιρίας, είπα να βάλω κάποιο λειτουργικό που θα μου άρεσε στο μάτι (ευχαριστώ όλους όσους μου πρότειναν το σώστο και διάφορες άλλες επιλογές για να μοιάζει με το kali, εμφανησιακά), πέραν του σκοπού, το να μην αποσπάται η προσοχή μου από άλλους παράγοντες π.χ gaming.
Βάζοντας λοιπον το λειτουργικό και μετά από μερικές ώρες, έκανε κάπoiα παγώματα και σπασίματα μέσα στο περιβάλλον, με αποτέλεσμα να χρειάζεται ριστάρτ. Υπέθεσα (λανθασμένα ή μη) πως είναι θέμα της κάρτας γραφικών, επειδή ξεκινά το πρόβλημα με σπασμένα γραφικά.
Σημείωση: Μετα το format στα win είναι η πρώτη δουλεια πριν κάνω κάποιο update στο λειτουργικό, να ‘‘τρέξω’’ το exe αρχείο της nvidia για να ‘‘δουλέψει’’ στην ‘‘σωστή’’ ανάλυση, δηλαδή αυτή που μπορεί να υποστηρίξει η οθόνη μου.

Αν λες για τον οδήγο που ‘‘ανακάλυψα’’, τον βρήκα στο σάιτ της Nvidia και επέλεξα την κάρτα, το λειτουργικό και τα 64bit. Πίστευα ό,τι θα δουλέψει κιόλας, επίσης φαντάστηκα πως θα τον ‘‘τρέξω’’ με εντολές από το τερματικό.

Για να καταλάβεις, δεν ένιωσα να παρακάμπτω κάτι, νόμιζα ό,τι όντως βρήκα την ¨λύση¨.
Παρεπιπόντως, μετά τις οδηγίες μέσω λινκ που μου έδωσε ο @cerebrux, το σύστημα δουλεύει ρολόι (φτου φτου).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας!

4 «Μου αρέσει»

Είσαι σε καλό δρόμο :slight_smile:

Το δυσκολότερο πράγμα στο λίνουξ δεν είναι να μάθεις καινούργια πράγματα αλλά να «ξεχάσεις» αυτά που ήξερες.

Ίσως και να δούλευε. Κυρίως το θέμα είναι:

Για να καταλάβεις ο οδηγός έχει δύο όψεις. Μια εσωτερική που δουλεύει το υλικό και μια εξωτερική που βλέπουν οι εφαρμογές. Για να δουλέψει το όλο θέμα πρέπει να συνεργαστεί ο οδηγός με τον πυρήνα (Linux η έκδοση ήταν πιο πάνω στο inxi) και το παραθυρικό σύστημα (xorg). Πάνω σε αυτά θα πατήσει o διαχειριστής παραθύρων (window manager) και οι εφαρμογές για να βλέπεις όσα βλέπεις.

Τώρα υπάρχουν «ανοικτοί» και «κλειστοί» οδηγοί. Για τούς ανοικτούς οδηγούς ο εσωτερικός οδηγός έρχεται μαζί με τον πυρήνα. Δηλαδή θες να ξέρεις ποια έκδοση έχεις, δεν τον πυρήνα. Ο εξωτερικός οδηγός είναι η λεγόμενη mesa (μην την μπερδεύεις με την vesa). Η mesa δεν είναι απλά καλή, είναι πολύ καλύτερη υλοποίηση από αυτό που έχουν άλλα λειτουργικά (πχ windows). Αν έχεις intel ή amd υπάρχει πολύ καλή υποστήριξη για τον «εσωτερικό» οδηγό ειδικά στις κάπως καινούργιες κάρτες γραφικών (ενώ για τις παλιότερες έτσι και αλλιώς έχει λήξει η υποστήριξη για κλειστούς οδηγούς). Με την nvidia είναι κάπως χειρότερα τα πράγματα γιατί δυστυχώς δεν είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμη. Ακόμα και έτσι συνήθως ο ανοικτός nouveau είναι καλός. Η nvidia βγάζει τούς δικούς της «κλειστούς» οδηγούς οι οποίοι είναι οι ίδιοι με τα windows προσαρμοσμένοι για linux. Για χρόνια μάλιστα (2013-2017) ήταν η συγκριτικά καλύτερη επιλογή για linux gaming σε σχέση με amd. Και επειδή εξακολουθεί να μην είναι πολύ συνεργάσιμη για τούς nouveau αν έχεις nvidia και θες να παίξεις παιχνίδια βάζεις κλειστούς. (αλλά σήμερα είναι γενικά προτιμότερο να έχεις απλά amd).

Οι ανοικτοί οδηγοί έρχονται μαζί με τον πυρήνα και γενικά απλά δουλεύουν. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Για τούς κλειστούς οδηγούς κοιτάς πώς το κάνουν στην διανομή σου γιατί είπαμε πρέπει να συνεργαστούν με τον πυρήνα και με το xorg.

Υπάρχουν κάποια ενδιαφέροντα θέματα με αυτήν την επιλογή. Κατ’ αρχήν η προσωπική μου γνώμη είναι ότι όλοι οι φοιτητές κανονικά θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον έναν υπολογιστή με λίνουξ. Για τα περισσότερα που θα χρειαστείς στην πραγματικότητα είναι καλύτερα με λίνουξ (ακόμα καλύτερα για coding). Αλλά υπάρχουν δύο ζητήματα. Ένα βρίσκεται στο «περισσότερα». Zoom δουλεύει, Webex δουλεύει, απλό Skype δουλεύει, google meet δουλεύει, αλλά δεν είναι εγγυημένο δυστυχώς ότι η σχολή σου θα φροντίσει ό,τι σού ζητήσει να δουλεύει στο λίνουξ ή να μην αντιμετωπίσεις έξτρα δυσκολίες. Το άλλο είναι ότι συχνά θα δίνουν ακριβείς οδηγίες για windows. Το ίδιο πράγμα συχνά μπορεί να είναι και πολύ ευκολότερο στο λίνουξ, αλλά τις ακριβείς οδηγίες θα τις έχεις για τα windows. Ακόμα και αν κάτι είναι ευκολότερο δεν είναι πάντα προφανές αν δεν έχεις οδηγίες. Οπότε είναι ένα ενδιαφέρον πείραμα πόσο μπορείς απροβλημάτιστα να μείνεις στο λίνουξ. Ακόμα και έτσι το να έχεις λίνουξ (είτε σαν πρώτο είτε σαν δεύτερο λειτουργικό) θα είναι πολύ καλό για να μάθεις πιο σωστά κάποια πράγματα.

Παραπάνω έγιναν προτάσεις για διανομές. Αν ο υπολογιστής σου δουλεύει σωστά και κάνει όσα χρειάζεσαι, ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΙΣ. Είναι λάθος η αντίληψη για «εύκολες» και «δύσκολες» διανομές. Το ζήτημα είναι ότι κάτι μπορεί απλά να δουλεύει σε μία άλλη διανομή ή να έχεις ακριβείς οδηγίες και σε αυτήν την περίπτωση είναι ενδεχομένως προτιμότερο να αλλάξεις διανομή παρά να παιδευτείς χωρίς λόγο. Μάλιστα εγώ θα έλεγα ότι εφόσον δουλεύει όπως θες η επιλογή σου είναι συγκριτικά καλύτερη από τις άλλες προτάσεις.

1 «Μου αρέσει»

Με την μικρή εμπειρία μου με δύο διανομές, μπορώ να πω με σιγουριά ό,τι μπορείς να ξεχάσεις και το όνομα σου, όχι μόνο τις εντολές που θα χρειαστείς στο μέλλον…
Τώρα με το Kali, έμαθα και το dpkg, ποιός στην χάρη μου :rofl: .

ΜS teams που μου χρειάζεται, το κατέβασα χτες το βράδυ. Τα παραπάνω δεν τα γνωριζώ και δεν μου ζητήθηκαν.

Ενώ πήρα οδηγίες, το έπαθα με την εγκατάσταση ενός κειμενογράφου και την java, στο ριμαδιασμένο enviroment variables. Σίγουρα έκανα κάτι λάθος εκεί και δεν μπορούσα να βρω το πρόβλημα.
Με ubuntu έχω γράψει πρόγραμμα σε java και το έτρεψα χωρίς πρόβλημα. Επίσης δεν χρειάστηκε να δείξω τον ‘‘δρόμο’’ στο πισί για το που βρίσκεται η βιβλιοθήκη και που πρέπει να κοιτάξει.

Με ubuntu (16lts) είχα πάλι τα ίδια προβλήματα όπως και τώρα, τότε δεν έδωσα σημασία, το είχα δει πολύ χαλαρά το πράγμα, απλά άνοιγα το gedit για να γράψω, δεν το έκανε τόσο συχνά όπως τώρα με το Kali.
Δεύτερη μέρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Όπως είπα ο εσωτερικός ανοικτός οδηγός είναι στον πυρήνα (Linux kernel). Λογικά είναι κάποιο bug και υπάρχει εμπειρικά σε μένα ο ακόλουθος περίεργος κανόνας. Τα πράγματα χειροτερεύουν πριν διορθωθούν. Δηλαδή η 16lts είχε παλιότερο πυρήνα. Το Kali που έχεις τώρα λογικά έχει νεώτερο πυρήνα (ως νεώτερη διανομή) και αυτό συχνά έχει το αποτέλεσμα εξαιτίας κάποιας εντονότερης χρήσης κάποιου καινούργιου χαρακτηριστικού να ενεργοποιείται το bug συχνότερα (τουλάχιστον έτσι έχω εξηγήσει εγώ εμπειρικά το θέμα). Αν βάλεις έναν ακόμα πιο καινούργιο πυρήνα είναι πολύ πιθανό το πρόβλημα να έχει λυθεί εντελώς και να μην υπάρχει καθόλου! Από την άλλη με τον κλειστό που έχεις τώρα φαίνεται να έχεις αποφύγει το bug.