Kali Linux : Πρέπει να βάλω Nvidia drivers;

Καλησπέρα σας κυρίες και κύριοι.
Τελικά έβαλα Kali Linux, χωρίς VM, χωρίς dual boot.
Έχω την εξής απορία. Πρέπει να κάνω εγκατάσταση τους drivers της κάρτας γραφικών μου στο συγκεκριμένο περιβάλλον; Εάν είναι αναγκαία η εγκατάσταση του αρχείου .run, θα ήταν εύκολο να μου δώσετε πληροφορίες για αυτό.
Δεν ενδιαφέρομαι να παίζω games, για coding άλλαξα λειτουργικό.
Σήμερα παρατήρησα κάποια ‘‘σπασίματα’’ στα γραφικά του περιβάλλοντως, π.χ διαγώνια σπασίματα του μενού προγραμμάτων. Επίσης αν επιμείνω σε αυτό το πρόβλημα, ´παγώνει´ το ΠιΣί με αποτέλεσμα να κάνω ριστάρτ

Ίσως είμαι σε λάθος τόπικ, αν όντως ισχύει, δείξτε κατανόηση (αν θέλετε) μέχρι να μάθω την σελίδα καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Καλώς όρισες στην παρέα μας, στο Linux συνήθως δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις κανέναν driver.

α) πρώτα από όλα θα πρέπει να περιγράψεις το σύστημα σου δηλαδή τι κάρτα γραφικών έχεις, μέγεθος ραμ κτλ

β) το kali Linux δεν είναι ότι καλύτερο για νεοεισερχόμενους στο Linux

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ που απάντησες!
α) i3 4340 3.60GHZ, 8GB RAM, Nvidia GTX660, monitor TV 1360χ768 resolution
β) Μου άρεσε το περιβάλλον εμφανησιακά.

Στην σχολή που είμαι, τα πισί εκεί είναι με ubuntu, έχω δοκιμάσει απλά δεν μου αρέσει εμφανησιακά.

https://ubuntu.com/download/flavours

Το Ουμπουντου εχει 8 διαφορετικα περιβαλλοντα εργασιας, ενα τουλαχιστον θα ταιριαζει με τα γουστα σου.
Προκειται τουλαχιστον για λογικο αλμα στο κενο οταν ενας αρχαριος ισχυριζεται σοβαρα οτι τον ενδιαφερει το coding και ξεκιναει με kali.
Δεν εισαι ο πρωτος που λεει κατι τετοιο, τεσπα…

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες στο Linux, από την επιλογή της διανομής φαίνεται ότι δεν έχεις εμπειρία περί Linux. Το θετικό με το Linux είναι ότι υπάρχουν πολλές επιλογές, όσο αναφορά τις διανομές, τα γραφικά περιβάλλοντα (Gnome,KDE,xfce, cinnamon κ.α.). Η συγκεκριμένη διανομή που επέλεξες Kali Linux εστιάζει σε χρήστες που ασχολούνται με το ethical hacking και το penetration. Δηλαδή σε καμία περίπτωση δεν σου προσφέρει κάτι παραπάνω στο coding που θες! Προσωπική γνώμη να ξεκινήσεις με μια διανομή που έχει μεγάλη κοινότητα όπως το Ubuntu μιας και έχεις ήδη μια ιδέα. Και το Gnome είναι ένα γραφικό περιβάλλον που μπορείς να του αλλάξεις εμφάνιση όπως σου αρέσει!

3 «Μου αρέσει»

Υπάρχει ένας ‘‘προσωπικός’’ λόγος που επιλέγω γενικότερα linux για να ασχοληθώ με το coding. Φυσικα μπορώ και μέσω windows αλλά.
Kali επέλεξα μόνο για την εμφάνιση. Δεν με ενοχλεί να χρησιμοποιώ το τερματικό για κάθε τι που κατεβάζω, ή για ρυθμίσεις που ίσως χρειαστεί να κάνω.
Απλά θέλω να δουλεύει απροβλημάτιστα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Καλησπέρα @BurningBeard για να μην κουράζεσαι και παιδεύεσαι με ρυθμίσεις, προβλήματα επέλεξε κάτι de facto όπως είναι πχ το Ubuntu με *Gnome Shell (αφου σου αρεσε απο το Κali που το ειδες) και έτσι θα μπορέσεις να επικεντρωθείς στην ουσία που ζητάς, το coding δηλαδη :wink:

Δες και αυτό το άρθρο: https://cerebrux.net/2018/09/08/linux-διανομή-για-προγραμματισμό/

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω Κωνσταντίνε για τον χρόνο σου και αν χρειαστεί θα ακολουθήσω την εναλακτική σου λύση.

Μάλλον φταίω που δεν έγραψα καλά το κείμενο με το πρόβλημά μου, με αποτέλεσμα να επικεντρωθούμε αλλού.
Απλά νιώθω ό,τι φύγαμε από το στόχο.
Πρέπει να βάλω τους οδηγούς της κάρτας γραφικών; Είναι αναγκαίο για να δουλεύει καλύτερα και με ασφάλεια;

Δεν γνωρίζω τι παίζει στο Kali, είναι μια ιδιαίτερη και για “συγκεκριμένο” σκοπό διανομή και είναι λογικό αρκετοί εδώ μέσα να μην ξέρουμε τα κουμπιά της…Η “λογική” λέει ότι όταν έχουμε θέμα με τα γραφικά τότε κοιτάμε για τους οδηγούς.

Μην περιμένεις άδικα καλή απάντηση σε κακή ερώτηση. Η ερώτησή σου δείχνει ότι δεν ξέρεις τίποτα οπότε ξεκίνα να ψάχνεις τα βασικά και προσπάθησε να κάνεις πιο βασικές ερωτήσεις μήπως ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα.

Για αρχή για να δεις λίγο ποιο είναι το θέμα, όταν λες «να βάλεις οδηγούς» θα έπρεπε να είναι δεδομένο ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις σε αυτόν που διαβάζει,

  • ποια κάρτα γραφικών έχεις
  • ποιούς οδηγούς έχεις
  • ποιούς οδηγούς θέλεις να βάλεις

Τίποτα από τα τρία δεν είναι δεδομένο για αυτόν που διαβάζει μια ερώτηση.
αν έχεις εγκατεστημένο ένα πρόγραμμα που λέγεται inxi τότε μπορείς στο τερματικό να δεις πολλά συγκεντρωμένα στοιχεία για το σύστημά σου με την εντολή:

inxi -F

και θα βοηθήσει πολύ για όποιον θέλει να απαντήσει ένα κόπυ-πέϊστ εδώ.

4 «Μου αρέσει»

Να βάλω drivers ?

Η απάντηση είναι απλή. Αν δουλεύει όχι.

Περισσότερα :

Αν και μιλάει για Ubuntu ισχύει για όλα τα Linux

1 «Μου αρέσει»

Με αυτές τις ελειπείς γνώσεις μου, έγραψα παραπάνω το σύστημά μου (λόγο σχετικής ερώτησης προς εμένα), δεν ήξερα ό,τι πρέπει να πω και ποιούς οδηγούς κατέβασα από την Nvidia. Μου φάνηκε δεδομένο αφού έγραψα GTX660, λάθος μου (NVIDIA-Linux-x86_64-440.100.run).
Σίγουρα δεν γίνομαι κατανοητός αφού δεν γνωρίζω πράγματα για το linux.

Device-2: NVIDIA GK106 [GeForce GTX 660] driver: nouveau v: kernel
Display: x11 server: X.Org 1.20.8 driver: modesetting
unloaded: fbdev,vesa resolution: 1360x768~60Hz
OpenGL: renderer: NVE6 v: 4.3 Mesa 20.1.1

Αυτά είναι τα σπασίματα που γράφω στην αρχή. Όταν συμβαίνει αυτό, μετά από λίγα δευτερόλεπτα αναγκάζομαι να κάνω ριστάρτ επειδή δεν ανταποκρίνεται.

Θα σε συμβούλευα να βρεις μια διανομή Linux με βάση τις γνώσεις και την εμπειρία που έχεις διότι το Kali Linux θεωρεί αυτονόητο ότι «ξέρεις από Linux»

Τώρα σχετικά με το ερώτημα σου μάλλον ναι πρέπει να βάλεις drivers αλλά όχι αυτό που κατέβασες.

Υπάρχει επίσημος οδηγός εγκατάστασης εδώ

https://www.kali.org/docs/general-use/install-nvidia-drivers-on-kali-linux/

3 «Μου αρέσει»

Prerequisites

First, you’ll need to ensure that your card supports CUDA.

Η καρτα σου ΔΕΝ υποστηριζει cuba.
Αρα για να μην παιδευεσαι ασκοπα πες τον γειτονα ευγενικα να σου δωσει τον κωδικο του WIFI.
Αν ο στοχος δεν ειναι ο γειτονας αλλα το coding τοτε ξεκινα απ τα ρηχα και μετα πας στα βαθεια.

https://linuxmint.com/
Οδηγός εγκατάστασης Linux Mint

Εξ’αρχής δεν με κατάλαβες, ή είμαι τόσο δυσνόητος στον γραπτό μου λόγο. Δεν ήρθα να το παίξω hacker ούτε περιμένω να μου κάνετε ταχύρυθμα μαθήματα για να σπάω το ρούτερ του γείτονα. Είχα δύο απορίες που τελικά μου τις έλυσαν μερικοί συννενοήσιμοι άνθρωποι.

Θα ήθελα να κλειδωθει το θέμα αφού δεν ξέρω να γράφω Ελληνικά!

Παιδιά χαλαρώστε, ο άνθρωπος είπε εξαρχής ότι δε γνωρίζει πολλά από Linux. Στο χέρι μας είναι να του δείξουμε το σωστό δρόμο. Τα αστεία και οι ειρωνείες δε χωρούν στην κουβέντα.

6 «Μου αρέσει»

Εγω θα σου πρωτεινα να δοκιμασεις μερικες live διανομες απο usb με τις επικρατεστερες ubuntu, mint,debian,fedora με διαφορετικα DE δες ποια καθεται καλα κυριως στο pc, το αισθητικο κομματι μπορεις μετεπειτα αναλογως το DE να το προσαρμοσεις εσυ, παμε τωρα στα γραφικα επειδη ο ανοιχτος nouveaou στις παλιες σειρες οχι οτι στις καινουργιες ανταποκρινεται καλα αλλα λεμε τωρα, θα χρειαστει να περασεις τον κλειστο οδηγο μονο αν ειναι απαραιτητο.

Με βαση την σειρα gtx660 ο οδηγος ειναι ο 340χχ αν δεν κανω λαθος
πριν διαλεξεις ποια διανομη θα βαλεις κοιταξε ποια νεοτερη διανομη βγαζει ακομα την 340, νομιζω το debian unstable τον παρεχει, οταν κατασταλλαξεις διανομη και χρειαστει να βαλεις τον κλειστο οδηγο θα πρεπει να αλλαξεις καποια configs για να μην εχεις screan tearing, αυτα τα σπασιματα που εχεις ειναι φαινομενο tearing, δες αυτο το video και αν βλεπεις να κοβονται στη μεση τα χρωματα ασπρο-μαυρο ειναι tearing

οταν με το καλο περασεις τον κλειστο οδηγο για να παιξει σωστα αναλογως τη διανομη πρεπει να κανεις καποιες παραμετροποιησεις αναλογως με τι display manager εχεις για να μην εχεις tearring γιατι κατα 99% δεν παιζουν σωστα out of the box.

Κανα 2 παραδειγματα σε arch με lightdm




Ασφαλως καθε διανομη εχει και τα δικα του configurations αλλα η λογικη ειναι ιδια παντου σε ολες, απλα για να μπεις στο πνευμα

3 «Μου αρέσει»

Και το kali linux ειναι. Οπως λεω παντα το μονο κακο με την οποια κοινοτητα στο linux ειναι οτι δεν θελει να βλεπει αρχαριο. Με αυτη τη λογικη φυσικα, το παλικαρι δεν θα ξαναμπει και θα ψαχνει τη λυση απο δω κι απο κει, μεχρι να ξαναγυρισει σε windows που ειναι ανθρωπινη η αντιμετωπιση. Γιατι να ειναι τοσο δυσκολο να ρωτησει καποιος κατι για τη διανομη του και να υπαρχει επιθεση; Γιατι να πρεπει ντε και καλα να αλλαξει διανομη, μη τυχον γινει χακερ… Ας βαλει οτι διανομη θελει και ας γινει και οτι θελει.! Καλο ειναι αν θελετε να μεινει το forum σε καποιο επιπεδο να υπαρχουν απαντησεις μονο για το προβλημα.

Και να μην ξεχναμε οτι το kali εχει μαζεμενα πολλα εργαλεια για αντιμετωπιση προβληματων. Τα wifi εργαλεια ειναι ενα μικρο ποσοστο, και θεωρουμε οτι οποιος το βαλει στον υπολογιστη του στοχευει το γειτονα. Στο κατω κατω μπορει να στοχευει και το γειτονα για να μαθει για την ασφαλεια δικτυων. Ας μην κρινουμε πισω απο μια οθονη

6 «Μου αρέσει»

imho νομίζω πως έγινε παραπάνω ντόρος χωρίς να χρειάζεται. Εννοείται πως ο καθένας “παίζει” με όποια διανομή θέλει και εννοείται πως κάποια διανομή δεν χαρακτηρίζει άμεσα το είναι σου. Απλά, εφόσον το παλικάρι λέει πως δεν έχει εμπειρία, είναι σωστή η συμβουλή να πειραματιστεί πρώτα με άλλες διανομές για να πάρει το βάπτισμα του πυρός και ύστερα προχωράει και σε πιο hardcore. Επίσης δεν νομίζω πως υπήρξε διάθεση να πειράξει κανείς κανέναν! Πολλές φορές ο τρόπος που εκφραζόμαστε προδιαθέτει το παραλήπτη πιο δεκτικό ή πιο κουμπωμένο! Δεν θα δώσω συμβουλές για drivers κλπ μιας και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες! Και τέλος ένα καλωσόρισμα στην παρέα μας στον @BurningBeard. Καλή αρχή με το linux!

5 «Μου αρέσει»

@anon88072451 @christ0s Ευχαριστώ για την κατανόηση. Ήθελα απλά να δουλεύει απροβλημάτιστα για αυτό ρώτησα εδώ. Η παραπάνω φωτογραφία που ανέβασα με το tearing, μάλλον βρέθηκε η λύση μετά το ‘‘update’’ των οδηγων. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω πως έγινε (λόγο σχετικής ασχετοσύνης).

Αν δεν τα καταφέρναμε παρέα, πάλι για win με έβλεπα.
Θα προσπαθήσω από εδώ και πέρα, να μην απασχολώ το φόρουμ με τα προβλήματά μου.

Καλώς σας βρήκα.

3 «Μου αρέσει»