Καινουργια καρτα γραφικων

Καλησπερα παιδια χρονια πολλα και υπομονη,ελπιζω η καινουργια χρονια να ειναι καλυτερη.Λοιπον σκεφτομαι να παρω αυτην την καρτα γιατι φαινεται καλη για gaming και δεν χρειαζεται τροφοδοσια απο το τροφοφοδοτικο μου

https://www.skroutz.gr/s/22893797/Gigabyte-GeForce-GTX-1650-4GB-D6-OC-Rev-2-0-GV-N1656OC-4GD.html

Εχω αυτην την μητρικη

Θα εχω προβληματα συμβατοτητας,κανει η καρτα με αυτην την μητρικη?
Επεξεργαστη εχω τον Ryzen 3 2200g

Χρήστης Nvidia εδώ. Η 1650 είναι πολύ τίμια κάρτα. Από άποψη συμβατότητας λογικά δε θα έχεις θέμα. Αλλά κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πάρε κάτι που να μην είναι Nvidia (αν βρεις κάτι αντίστοιχο) διότι:

Κάθε φορά που θα κάνεις εγκατάσταση του λειτουργικού, θα χρειάζεται να περνάς τους ιδιοταγείς οδηγούς, αλλιώς η κάρτα θα είναι απαράδεκτα αργή στα παιχνίδια. Σε κάποιες διανομές αυτό είναι σχετικά εύκολο (πχ Ubuntu), σε άλλες θέλει δουλίτσα.

Θα είσαι πάντα πίσω στην τεχνολογία γιατί η Nvidia δεν ψήνεται να χρησιμοποιήσει τα καθιερωμένα πρότυπα και θέλει κάθε φορά να βγάζει δικά της. Και τα δικά της δυστυχώς δε λειτουργούν ποτέ (βλ EGLStreams + Wayland). Γι αυτό έχει πάρει και το γνωστό βραβείο.

Το overclock θα είναι πάντα πιο δύσκολο στη δική σου κάρτα σε σχέση με τις κάρτες των αντίπαλων εταιρειών.

Σε γενικές γραμμές, η εμπειρία με την Nvidia στο linux δεν είναι κακή. Απλά σου κάνει τη ζωή δύσκολη μερικές φορές.

1 «Μου αρέσει»

Πολύ κακή εποχή για αγορά κάρτας γραφικών. Οι τιμές σε όλες είναι αδικαιολόγητα υψηλές ή απλά είναι εξαφανισμένες.

Η συγκριτικά καλύτερη επιλογή αυτήν την εποχή είναι η RX 5500. Είναι σαφώς ισχυρότερη από την 1650 και έχει το πλεονέκτημα για τον λινουξά να είναι amd και όχι nvidia.

4 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρων απόψεις σας ευχαριστώ.Σκεφτομαι για nvidia μόνο και μόνο για το ότι δεν χρειάζεται επιπλέον τροφοδοσία.Σε αυτά τα λεφτά δε βρίσκω κάτι άλλο .Rx 5500 και rx 570 που αξίζουν όντος ,χρειάζονται επιπλέον τροφοδοσία.Δε θα με πείραζε και η rx 560 αλλά και αυτή που βρήκα έχει 170 ευρώ που δεν αξίζει αυτά τα λεφτά.Ισως να περιμένω λίγο μπας και πέσουν οι τιμες

Λεω να παω τελικα με την Sapphire Radeon RX 5500 XT 4GB SF Pulse.Το τροφοδοτικο μου ειναι 450w στο σκρουτζ λεει για 500w λες να εχω κανα προβλημα αμα την βαλω?

2 «Μου αρέσει»

Αυτό που προτείνει η εταιρεία είναι μια πολύ γενική εκτίμηση. Δε σημαίνει ότι δε θα λειτουργεί το pc αν έχεις μικρότερο τροφοδοτικό, καθώς αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (λοιπά υποσυστήματα, φόρτος στο pc, γήρανση υποσυστημάτων κλπ). Άσε που τα 450W είναι ονομαστική τιμή, στιγμιαία το τροφοδοτικό μπορεί να δώσει παραπάνω.
Από την άλλη, κανείς εδώ μέσα δε μπορεί να εγγυηθεί με απόλυτη βεβαιότητα ότι δε θα έχεις πρόβλημα.
Οπότε την αγοράζεις και βλέπεις :wink:

3 «Μου αρέσει»

Thanks και καλη χρονια

1 «Μου αρέσει»

Έχει σημασία και τι άλλο έχεις στον υπολογιστή. Η RX5500XT πάντως είναι εξαιρετικά ενεργειακά αποδοτική. Βλέπω ότι ζητάει 130W πράγμα που αφήνει 300W για το υπόλοιπο σύστημα. Η λογική λέει ότι θα είναι εντάξει.

Τσέκαρε εδώ αυτό το “κουμπουτεράκι υπολογισμού κατανάλωσης”. Βάλε ότι έχει το σύστημα ακριβώς, μέχρι και τις θύρες USB του κουτιού και θα έχεις μια πολύ καλή εικόνα της συνολικής κατανάλωσης του υπολογιστή σου.

1 «Μου αρέσει»