iPhone6 mount σε Ubuntu 18.04

Καλησπέρα, μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ, χαιρετώ. Είμαι καινούριος χρήστης LInux και εδώ και λίγο καιρό έχω βάλει Ubuntu 18.04. Προσπαθώ να κάνω access στο iPhone6 που έχω μέσω αυτού του os αλλά δεν αναγνωρίζει τη συσκευή. Έχω δοκιμάσει διαφορά που λένε στο διαδίκτυο(ifuse, virtualbox κλπ) αλλά ανεπιτυχώς. Έχει κανείς κάποια ιδέα;

Οταν λες access? Θες να μεταφερεις αρχεια ή να διαχειριστεις τη συσκευη?

Βασικά να μεταφέρω αρχεία από τον υπολογιστή στο κινητό θέλω κυρίως. Όποτε και τα δυο που λες θέλω.

Δοκιμασε εδω μηπως βρεις καποια απαντηση. Απο ο,τι βλεπω υπαρχουν βιβλιοθηκες.

νομιζω πως οτι ισχυει για το 16.04, ισχυει και για το 18.04 οποτε δες εδω → https://askubuntu.com/questions/812006/how-can-i-mount-my-iphone-6s-on-ubuntu-16-04

Καλώς ήρθες @nevwalkalone στην παρέα μας :hugs:

Όπως έγραψαν και τα άλλα μέλη δεν μπορείς να κάνεις πολλά σε σχέση με τη σύνδεση iphone σε Linux γενικότερα. Όντας χρήστης στο παρελθόν iphone το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να έχω πρόσβαση σε φωτογραφίες και μόνο.

πληροφοριακα (και μονο) η mx εχει ενα εργαλειο που λεγεται iDevicemounter, το οποιο υπαρχει για να κανει mount συσκευες iphone και ipad. Προσωπικα δεν εχω τετοιες συσκευες (και ουτε θελω), οποτε δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει. Δεν εχω δει και παραπονα ομως στο φορουμ της mx (ή δεν ετυχε να τα δω-προσεξω).