Intel Wireless AC-9560 δεν βρίσκει δίκτυα.

Αγόρασα μία Intel Wireless AC-9560 M.2 CNVi καρτούλα και την συνέδεσα επιτυχώς στον σταθερό υπολογιστή. Μητρική MPG Z390 GAMING PLUS.

Και τα Ubuntu και τα Windows αναγνωρίζουν την κάρτα πλήρως και φαίνεται λειτουργική. Ωστόσο δεν βλέπει κανένα δίκτυο στο Wifi και καμία συσκευή στο Bluetooth σε κανένα από τα 2 λειτουργικά.

Χρειάζομαι κάποια επιπλέον κεραία για να δουλέψει το σύστημα ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα?
H καρτούλα έχει 2 θέσεις εξωτερικής κεραίες (Κύρια και Εφεδρική).

inxi -Nn

Network:
  Device-1: Intel Wireless-AC 9560 [Jefferson Peak] driver: iwlwifi 
  IF: wlo1 state: down mac: *classified*

Έχει κανείς κάποια σχετική εμπειρία?

Για δοκιμασε στο Ubuntu το εξης. Σε ενα τερματικο γραψε:

sudo iwlist wlο1 scan

Και δες αν σου βγαζει κανενα κατεβατο απο καναλια ή αν σου βγαζει καποιο μυνημα λαθους

1 «Μου αρέσει»

Έχει σφάλμα.

sudo iwlist wlο1 scan
wlο1     Interface doesn't support scanning.

Δεν είναι blocked

rfkill list all
0: hci0: Bluetooth
	Soft blocked: no
	Hard blocked: no
1: phy0: Wireless LAN
	Soft blocked: no
	Hard blocked: no

Ενώ σε πυρήνα είμαι στην 5.4.0-104

@orfibous

rfkill list
για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι blocked και ακολούθως
uname -r
Πιθανόν να χρειάζεσαι kernel > 5.13

1 «Μου αρέσει»

Στο Log του boot έχουμε το εξής ενδιαφέρον.

[    3.140084] iwlwifi 0000:00:14.3: enabling device (0000 -> 0002)
[    3.152846] iwlwifi 0000:00:14.3: loaded firmware version 46.4d093a30.0 op_mode iwlmvm
[    3.226250] iwlwifi 0000:00:14.3: Detected Intel(R) Dual Band Wireless AC 9462, REV=0x318
[    3.273613] iwlwifi 0000:00:14.3: base HW address: *classified*
[    3.345925] iwlwifi 0000:00:14.3 wlo1: renamed from wlan0
[   10.401749] iwlwifi 0000:00:14.3: Conflict between TLV & NVM regarding enabling LAR (TLV = enabled NVM =disabled)
[   10.403302] iwlwifi 0000:00:14.3: BIOS contains WGDS but no WRDS

Αναγνωρίζει την κάρτα ως Detected Intel(R) Dual Band Wireless AC 9462. Γενικά εγώ νόμιζα αγόρασα την 9462, αλλά αν δείτε και στις πρώτες απαντήσεις, μέσα την βλέπει ως 9560. Το αυτοκόλλητο της κάρτας αλλά και το κατάστημα (από σκρουτζ το βρήκα) την έχουν σημειωμένη ως 9462NGW . Στα τεχνικά specs της Intel η πλακέτα μοιάζει με την 9560 γιατί έχει 2 θέσεις για κεραίες ενώ η 9462 έχει 1. Ενώ η Intel δεν έχει πουθενά αναφορά για μοντέλο 9462NGW. Σε αυτό το wiki αναφέρει την 9462 και ως 9462NGW http://en.techinfodepot.shoutwiki.com. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο και αν γίνεται κάποιο λάθος με το driver πχ.

Ο επίσης Driver της Intel φαίνεται να είναι κοινός όποια και αν είναι η πλακέτα

Στα φόρουμ του Manjaro συζητούσαν μήπως είναι θέμα Kernel, γενικά και αλλού είδα πως υπήρχαν θέματα. Latest update 5.3 to 5.4 = no WiFi (Intel(R) Wireless-AC 9462) - Newbie Corner - Manjaro Linux Forum

Κανε ενα τεστ. Βαλε το κινητο σου σε σημειο προσβασης wifi και πηγαινε το διπλα στην καρτα. Οταν λεω διπλα εννοω κολλητα στους συνδεσμους κεραιας. Αν γνωριζεις στο κινητο σου και που ειναι η wifi κεραια βαλτο απο εκεινη την πλευρα. Κανε σαρωση και δες αν το βρισκει ο υπολογιστης

Αν πιασει το δικτυο του κινητου τοτε θελει κεραια. Αν θελει κεραια η ευκολη λυση ειναι να ξηλωσεις δυο απο ενα παλιο λαπτοπ.

Extra: ακομη και εσωτερικη κεραια να ειχε, το μεταλικο κουτι του σταθερου υπολογιστη λειτουργει σαν κλωβος ταδε(μη θυμηθουμε ξανα φυσικη) και δεν αφηνει τα ραδιοκυμματα να περνανε. Αν ηταν σε λαπτοπ ισως και να λειτουργουσε χωρις κεραια εστω και με ισχνη αποδοση λογω του πλαστικου περιβληματος

1 «Μου αρέσει»

Όντως είναι το κουτί. Με το που έβγαλα το πλαϊνό καπάκι έπιασε το hotspot του κινητού. Το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά είπα να περιμένω τον κούριερ. Έχω παραγγείλει ήδη καλώδια και θα του βάλω 2 κεραιούλες από ένα παλιό Ρούτερ, θα γίνει κουκλί. Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!

EDIT: Πήρα τα καλώδια για τις κεραίες τα IPEX MHF4 σε SMA. Με το που τα έβαλα κατευθείαν άρχισε να πιάνει σήμα και το bluetooth και το wifi. Χωρίς καν να βάλω ακόμα τις κεραίες. Απλά και μόνο γιατί έχει βγει η άκρη του καλωδίου εκτός κουτιού. Αλλά έχω να πω πως είναι τα πιο ηλίθια, χάλια και άχρηστα βύσματα (τα IPEX MHF4) που υπαρχουν Έφαγα μια ώρα να τα βάλω και αναγκάστηκα τα κόλλησα με σιλικόνη. Κούμπωναν αλλά δεν κρατούσαν ούτε καν το βάρος τους και έβγαιναν αμέσως. Τα νεύρα μου με έπιασαν.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.