Ιδέες για λάπτοπ ή pc με λίνουξ για επεξεργασία βίντεο

Γειά σας
Σκοπεύω να ασχοληθώ με την επεξεργασία βίντεο και θα ήθελα τις προτάσεις σας για σελίδες/καταστήματα αγοράς λαπτοπ (Ελλάδα ή εξωτερικό) ή σταθερό (από Ελλάδα).

Έχω αγοράσει μια καμερα για φωτογραφίες η οποία γραφει και βίντεο 4κ. Επειδή στο ιντερνετ κυκλοφορει πολύ βίντεο σαβούρα (ευτυχώς μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάτι διαφορετικό (λέμε τώρα …)) σκέφτηκα να ασχοληθώ.

Διαθέτω ώς 1200 μιας και το λάπτοπ που έχω είναι αδύναμο και όχι πρόσφατο. Δεν έχω σκοπό να γίνω επαγγελματίας.

Μιας και θα είναι για επεξεργασία βίντεο (2k and 4k(up to 30 fps)) θα χρειαστεί και κάποια καλή κάρτα γραφικών (καλη gpu για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια, θα πεί μέτρια για κάποιον παιχνιδά). Από όσο έχω δεί GeForce RTX 3060 με 8gb ram για κάρτα γραφικών και 16gb system ram για λάπτοπ είναι οκ για βασικά ώς αρκετά πράγματα. Ο μόνος λόγος για σταθερό είναι οτι με μεγαλυτερη ραμ σε κάρτα γραφικών και σύστημα, υπάρχουν κάπως φθηνότερα συστήματα.

Υπάρχει κάποιος που να ασχολείται; Προτείνετε την επεξεργασία βίντεο σε λίνουξ; (driver issues) Έχει κάποιος ασχοληθεί με το ubuntu studio που αφορά φωτογραφία, ήχο, βίντεο ή κάποια άλλη διανομή; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σχετικό;

Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Με τίποτα δε θα έπαιρνα λάπτοπ ποτέ ξανά για επεξεργασία βίντεο και gaming,ακόμα και στα ακριβα μοντελα σύντομα θα αντιμετωπίσεις πρόβληματα υπερθέρμανσης και θα βογγαει σαν αεροπλάνο .Προτείνω το παρακάτω μοντέλο ,έχω το ιδιο αλλα με άλλη κάρτα γραφικών την 3060 12g.Κανω επεξεργασία βίντεο-μουσικης και βαρύ gaming στο μηχάνημα εδώ και 3 χρόνια σχεδόν κάθε μερα και δεν έχω προβλήματα ούτε σε Linux ούτε σε Windows .Θα σου ελεγα ομως αν πάρεις οποιοδήποτε PC στο μέλλον να αλλάζεις κατευθείαν την ψυξτρα και να βάζεις υδρόψυκτη έτσι θα αντέξει πιο πολλά χρόνια ο επεξεργαστής και δεν θα ανεβάζει θερμοκρασίες γιατι μπορει τώρα να λες θα κάνω light πράγματα στην πορεία όμως όλο και κάτι περισσότερο θα ζητήσεις από το μηχάνημα οπότε αφού έχεις καλό μπατζετ πάρε κάτι που να αξίζει και θα σε βγάλει για χρόνια ότι και να του κάνεις.Kdenlive σε Linux για επεξεργασία βίντεο και Davinci Resolve σε windows, έχω dual boot για διάφορους λογους.Δουλευω σε Ubuntu όχι στο studio το απλό ,είναι μια χαρά θα σε καλύψει .
https://www.skroutz.gr/s/47136774/Vengeance-Falcon-V1-Aerocool-Edition-Gaming-Desktop-PC-Ryzen-7-5700G-16GB-DDR4-512GB-SSD-GeForce-RTX-4060-No-OS.html

4 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ.
Η αλήθεια είναι οτι θεωρώ πεταμένα λεφτά ψύκτρες και ανεμιστηράκια με φωτάκια ή οτιδήποτε άλλο, αλλά θα δώ τι παίζει.

Θα ακούσω τη συμβουλή για αποφυγή λάπτοπ για τέτοιες εργασίες. Μικρότερο το κόστος των ντεσκτοπ και πιο αποδοτικοί. Από αυτά που διάβασα στο ιντερνετ για απαιτήσεις συστημάτων για χρήση των παραπάνω προγραμμάτων, το μπατζετ μου, μάλλον είναι μέτριο. Γράφεις για "καλό μπατζετ ". Να φανταστώ ότι τα παραλένε λίγο ή πολύ; (χα χα χα)

Το Davinci Resolve και το Kdenlive είχα στο μυαλό μου, κυρίως όταν έγραφα.

Έχεις δείγματα της εργασίας που έχεις κάνει;

1 «Μου αρέσει»

Ειμαι ερασιτεχνης δεν κανω ιδιαιτερα πραγματα για τη ωρα.Εδω το καναλι μου στο Youtube και απο κατω μερικες μουσικες που εχω ανεβασει το soundcloud

https://www.youtube.com/@baroufess/videos

1 «Μου αρέσει»