Hybrid graphics

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ένα πράγμα που μου φέρνει συνέχεια πονοκέφαλο στο laptop μου είναι οι δύο κάρτες γραφικών που έχει.

[john@hone ~]$ lspci -k | grep -A 2 -E "(VGA|3D)"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
        Subsystem: Lenovo 3rd Gen Core processor Graphics Controller
        Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
        Subsystem: Lenovo GeForce 710M
        Kernel driver in use: nouveau

Διαβάζω στο archwiki για Bumblebee, Optimus αλλά κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι καταλήγω σε black screen.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες;

1 «Μου αρέσει»

Υπαρχει θεμα με τους drivers της Nvidia και το bumblebee. Εγω εχω Debian 10.3 με Kernel 5.4 και τους ανοιχτους drivers (δηλαδη το nouveau) και αντι για το bumblebee μπορω να ξεκινησω τα προγραμματα μου με DRI_PRIME=1 μπροστα και θα το τρεξει με τους ανοιχτους drivers αντι για αυτους της Intel αλλα δυστηχως με το nouveau εχω χαμηλοτερες επιδοσεις απ’οτι ειχα με τους κλειστους drivers για την GeForce GT 740M που εχω στο laptop μου.

1 «Μου αρέσει»

Άρα μια λύση είναι να σταματήσω να το σκέφτομαι :stuck_out_tongue:

Μέχρι στιγμής, ο μόνος τρόπος που μπορώ να αλλάζω GPU στο σύστημά μου (Acer Aspire 3, με GPU της Nvidia, Arch Linux) είναι με το optimus-manager. Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τη μέθοδο bbswitch για την αλλαγή της GPU.

Μερικές φορές απλά δε δουλεύει (αχ ρε nvidia με τους drivers σου… καλά τα 'λεγε ο Torvalds) αλλά όταν δουλεύει, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Edit:
Εάν αντιμετωπίζεις προβλήματα με τον driver των γραφικών, όπως screen tearing κλπ., δοκίμασε να εγκαταστήσεις τον LTS kernel με τον LTS driver της Nvidia.

1 «Μου αρέσει»