hdd σε συρτάρι από dvd rom δεν αναγνωρίζεται

Επανέρχομαι σε κατι παράξενο μετα απο την εγκατάσταση dual boot windows και arch. εχω καταργήσει το dvd rom και εχω αγοράσει μια θήκη και εχω τοποθετήσει εναν hdd δίσκο. πριν τα φορματ και ολα αυτα που εχω κανει το δίσκο τον αναγνώριζε κανονικά το arch ενω τωρα πια δεν εχω πρόσβαση σε αυτον απο κανενα λειτουργικό.

Εφοσον αναγνωριζοταν και τωρα οχι 2 πιθανα προβληματα. Hardware η software

Οταν λεω hardware εννοω κακη ποιοτητα dvd θηκης .πχ μπορει να την βγαλεις και να την ξαναβαλεις και να παιξει η να βγαλεις το δισκο να τον ξαναβαλεις και να παιξει.

Software οταν κατι απο το λειτουργικο δεν μπορει να κανει mount το δισκο για οποιοδηποτε λογο

Ομως για ολα υπαρχει λυση. Απλα μπαινεις bios και ψαχνεις να δεις αν τον αναγνωρισε. Μετα ολα ειναι σχετικα απλα.

Αν τον αναγνωρισε κοιτας για το θεμα software. Πχ τρεχεις ενα live usb να δεις αν μπορει να τον κανει mount

Αν δεν τον αναγνωρισε τρεχα γυρευε. Βαλε βγαλε δισκους μεχρι να δεις φως στο bios

Στο bios μια και είναι λαπτοπ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Σκεφτομαι να κάνω downgrade στο bios μην έχουν αλλάξει τίποτα μετά την τελευταία αναβάθμιση και έχει πάθει κοκο μπλόκο.

Καλημέρα, επιβεβαίωσε ότι ο δίσκος δουλεύει σε άλλο σύστημα.

Τον έβαλα σε εξωτερική θυκη και δουλεύει αναγνωρίζεται κανονικά.
Το περίεργο : έβαλα εχτές το DVD rom ανοίγω το πσ στο arch ανοίγω το gnome-disks δεν εμφανίζει το DVD πατάω το κουμπί να ανοίξει για να βάλω στην θυκη κάποιο DVD το εμφανίζει. Παράξενο σκέφτομαι επανεκκίνηση και παράθυρα πάω ο υπολογιστής πουθενά το DVD πατάω το κουμπί να ανοίξει εμφανίζεται…

Ο δίσκος από το τερματικό φαίνεται? Μήπως είναι θέμα του file manager?

Όχι, από πουθενά δεν τον βλέπω…
Το πσ είναι αυτό για να έχεις μια ιδέα
hp 17-ca0992nd

τελικά, μετά το downgrade στο bios όλα καλά

σας ευχαριστώ όλους

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.