Hardware - τα φώτα σας

Έχω να κάνω έρευνα αγοράς απ όταν έστησα το τελευταίο pc μου (~2017), συνεπώς δεν έχω εικόνα που βρίσκεται το hw αυτή τη στιγμή.

Παρόλα αυτά, θα προσπαθήσω να δώσω κάποιους generic κανόνες που ακολουθώ:

  1. όρισε ακριβώς τον σκοπό του μηχανήματος και αγόρασε ακριβώς το hw που χρειάζεται. Μην αγοράσεις τίποτα παραπάνω, τις περισσότερες φορές δεν θα το χρειαστείς. (Εξαίρεση είναι τροφοδοτικο και case που μπορείς να τα κρατήσεις σε επόμενο build)

  2. φρόντισε να διαλέξεις parts από όσο το δυνατόν λιγότερους vendors και αν γίνεται από την ίδια σειρά για να γλιτώσεις προβλήματα συμβατότητας. Για παράδειγμα εγώ αγόρασα,. CPU/GPU/Mobo από την aorus σειρά της amd και μνήμες που ήταν το recommendation για την σειρά μου. Ίσως αυξάνει λίγο το κόστος, αλλά θα παίζει out of the box και θα σε βάθος χρόνου θα σε γλιτώσει από χαμένες εργατοώρες να ψάχνεις γιατί το «Χ settings δεν λειτουργεί». Με αυτήν την λογική μπορείς να αγοράσεις και έτοιμο σύστημα από κάποιον σοβαρό vendor (π.χ. DELL), που θεωρητικά αυτός είναι και ο λόγος που πληρώνεις το δικό του solution και δεν αγοράζεις spare parts.

  3. αγόρασε από retailer(s) που έχουν support τμήμα, έτσι ώστε αν σου χαλάσει το Χ part να γλιτώσεις τον χρόνο του να «περιμένεις να πάει το part με το courier στον vendor, να το δει ο vendor με το δικό του priority και με το courrier να το στείλει πίσω στον retailer».

  4. αγόρασε κατά προτίμηση απο ΈΝΑΝ retailer. Αν χαλάσει το πας ολόκληρο στον retailer να το επισκευάσει (required bullet 3).

1 «Μου αρέσει»

Με ένα γρήγορο search δες αυτό που σου ετοίμασα :wink:

1 «Μου αρέσει»

@m01 καλημέρα.
Ρίξε μια ματιά και εδώ:
https://pcpartpicker.com/

Το τροφοδοτικό μου φαίνεται άγνωστη μάρκα. Το εμπιστεύεσαι;