Hardware - τα φώτα σας

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Ζητώ τις γνώσεις σας, αν τις έχετε, για να επιλέξω ένα “σύγχρονο” hardware για το σπίτι μου. Desktop όχι laptop. Ετοιμο box ή diy.

Τρέχω μόνο arch xfce ή arch openbox. Οπότε το δικό μου memory footprint είναι περιορισμένο <500MB.
Συνδυαστικά root & home είναι ζήτημα αν πιάνουν τα 10-12G. Ολα “φεύγουν” μακριά.
Το δίκτυό μου είναι γρήγορο και καλά στημένο. Τρέχει γρήγορο internet.

Οι ανάγκες μου, είναι οι ακόλουθες.
Streaming μουσικής non-stop από εξωτερικές πηγές (αλλιώς δεν συγκεντρώνομαι).
Πολλαπλά ssh
Κάργα up/downloads αρχείων
Browsing 5-10 tabs
Video streaming (HD) από δικές μου local network πηγές αλλά και εξωτερικές τύπου youtube.
Σποραδικά kernel comps (τώρα διαρκούν 3-5 ώρες) αλλά δεν καίγομαι να γίνουν σε 20 λεπτά. Και η νύχτα καλή είναι.
Απλές επεξεργασίες εικόνας

Δεν έχω budget. Ψάχνω βάσει αναγκών.
Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με hardware εδώ και 10-15 χρόνια. Οπότε…

Ευχαριστώ για την βοήθεια στον αόμματο.

Ωραίο αστείο. Ο @m01 θέλει βοήθεια!
Τέλος πάντων … επίτρεψε μου να σου στείλω προσωπικό μήνυμα για να μη θεωρηθεί ότι κάνουμε διαφήμιση.

1 «Μου αρέσει»

Ένα βασικό ερώτημα που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου είναι :
Φτιάχνω καλό μηχάνημα, της προηγούμενης, ή ακριβό, της καινούριας γενιάς?
Γιατί αυτή η περίοδος είναι ακριβώς το μεταίχμιο.
Και δεν αναφέρομαι μόνο σε νέους επεξεργαστές, αλλά και σε νέες μητρικές, νέες Ram (DDR 5), σε νέo bus στάνταρ (PCIe 4.0… με το PCIe 5.0 να κοιτάει από την γωνία…), κτλπ.
Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να φτιάξεις οικονομικό μηχάνημα με καλά specs από την προηγούμενη γενιά, απλά να έχεις στον νου σου την διαθεσιμότητα προϊόντων γιατί φεύγουν από την αγορά σιγά σιγά.
Στην δεύτερη περίπτωση θα είσαι future proof για ότι καινούριο έρχεται αλλά θα πληρώσεις ακριβά γι’ αυτήν την ασφάλεια.
Εσύ αποφασίζεις, προσωπικά έκανα το πρώτο, πρόσφατα.

5 «Μου αρέσει»

Future proof???
Δεν ξέρω αν θα είμαι around…

Ψάχνω την πρώτη περίπτωση. Αν είναι οικονομικό, ακόμα καλλίτερα.

Και είμαι ευγνώμων σε όποιον προτείνει και -αν μπορεί- να εξηγήσει το γιατί.
Οπως είπα και σε άλλον κύριο σε μήνυμα, το box μου είναι με socket 775. Τι να λέμε τώρα.

Τα μόνα σίγουρα που ενδιαφέρομαι είναι min intel i3 μνήμες DDR4 (μπόλικες-μπόλικες γιατί πολλά τρέχουν πάνω τους), nvme, usb3+, gigabit eth.
Παιχνίδια δεν έχω παίξει ποτέ μου και δεν προβλέπεται.

Αλλά δεν ξέρω την τύφλα μου. Ούτε τα καινούργια chipsets μου λένε κάτι.
Αν έχεις κάτι να προτείνεις, σε ευχαριστώ.

2 «Μου αρέσει»

Η επόμενη ερώτηση είναι :
Έχεις κάποια προτίμηση πλατφόρμας στο μυαλό σου για οποιονδήποτε λόγο?
Οι επιλογές combo CPU-GPU (συνήθως) είναι :

  • Intel CPU - NVIDIA GPU (popular/mainstream)

  • AMD CPU - AMD GPU (resistance/revolutionary)

  • AMD CPU - NVIDIA GPU (hybrid/heretic)

προφανώς μπορεί κάποιος να κάνει χρήση και των ενσωματωμένων γραφικών Iris XE της Intel και RX Vega της AMD ακόμα και σε (light) gaming. Έχεις ανάγκες για video editing, rendering, machine learning, κτλπ?

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου.

Intel.
Εχω και spare nvidia αν χρεάζεται.

Εχω δει πελατών και φίλων intel γραφικά. Μια χαρά μου φαίνονται. Φαντάζομαι για streaming θα είναι οκ. Και καβάτζα η vnidia.
Οπως έγραψα, δεν κάνω video editing. Ούτε καν ξέρω πως γίνεται.
Machine learning, rendering όχι.

1 «Μου αρέσει»

Συγγνωμη που μπηκα… εχω απορια…
δεν γινεται το:
Intel CPU - AMD GPU ??

Όλα γίνονται, απλά λέω συνήθως. Είσαι από αυτούς? Δεν ήξερα τι χαρακτηρισμό να γράψω σε αυτήν την περίπτωση.

Οταν ΘΑ αγορασω νεο Η/Υ τοτε θα ηθελα αυτον τον συνδιασμο.
Οσο για χαρακτιρισμό…, εε…, οτι σου κατεβει… (δυναμιτης??)

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι η χρυσή τομή σε αυτό που θέλεις είναι ο Intel i5-12600K.
Με μια καλή μητρική θα είσαι με το ένα πόδι στο παλιό και με το άλλο στο καινούριο.

1 «Μου αρέσει»

Βάση καλή λοιπόν αν και ενεργοβόρα.
Ερώτηση.
B660 ή Z690 (γνωρίζω τις διαφορές) για αυτά που περιέγραψα ως χρήση.

Θέλεις περισσότερα από 4 sata ports για δίσκους?
Θέλεις να έχεις dual GPU?
Αν όχι, τότε πιο budget friendly επιλογή η B660, η Ζ690 θα είναι overkill.
Επίσης ξεκαθάρισε και το form factor (micro ATX, ATX, κτλπ).

1 «Μου αρέσει»

Εχω εδω και 3 χρονια εναν ryzen 2700 με μια nvidia με 4 hdmi για πολαπλες οθονες με 64 gb ram για πολλαπλα virtual machine. Θεωρω οτι αν παρεις κατι αντιστοιχο τωρα ειτε intel ειτε amd το πρωτο που πρεπει να κοιταξεις για πολαπλες εργασιες ειναι η απλετη μνημη. Και μπορει τα 64gb που ειχα βαλει τοτε να φαινοταν υπερβολικα, ομως δεν θυμαμαι ουτε μια φορα να κρεμασε καποια virtual machine. Βεβαια για να τρεχουν ολα ταυτοχρονα καλο ειναι να εχεις και αρκετους πυρηνες στον επεξεργαστη σου

1 «Μου αρέσει»

Σωστά τα λες.
Και η σκέψη σου για vm μου είχε διαφύγει. Μονόδρομος η μνήμη.

Επίσης DDR 5 ή DDR 4? Αυτό σε οδηγεί και για την μητρική.
Για το 2ο καλά θα ήταν στα 3200Mhz dual channel.
Ρίξε και ματιά σε αυτό το βίντεο, παρ’ όλο που είναι σε πλατφόρμα AMD, το στήνει ωραία :

1 «Μου αρέσει»

Θα προτιμούσα AMD 5600G ή 5700G ανώτερο efficiency από την ενεργοβόρα ιντελ.

5600G 114€ ή 5700G 184€
B550 130€
G.Skill Aegis 32GB (2x16gb) 77€

2 «Μου αρέσει»

Λέω (παρόλη την ασχετοσύνη μου) μήπως να πάρεις μία σούπερ ουάου μητρική έτσι ώστε κάθε φορά που θα έχεις την δυνατότητ να της κοτσάρεις πάνω και το πιο ακριβό εξάρτημα; Δηλαδή να μην κλειδώσεις και να μην περιορίσεις τα πλαίσια. Πάρε μητρική που προβλέπει τον πιο ακριβό επεξεργαστή κι ας μην πάρεις τον πιο ακριβό επεξεργαστή. Να σηκώνει PCIexpress5 κι ας πάρεις κομμάτια με PCIexprees 4. Το ίδιο και για τις μνήμες.

Αν δεν δουλεύει η υπόθεσή μου, σχολιάστε το παρακαλώ.

Καλό ακούγεται αλλά χονδρικά θα χρειαστεί 1000€ στην amd ή 2000€ στην ιντελ. Πιθανόν στην AMD το νέο σοκετ ΑΜ5 να δεχτεί όλους τους επεξεργαστές τα επόμενα πέντε χρόνια, όμως στο σοκετ-1700 της ιντελ δεν θα υπάρξει άλλη αναβάθμιση.

Απο τον πρωτο μου 486 μεχρι σημερα εμαθα κατι. Αν παρω πολυ ακριβη μητρικη για να μπορω να αναβαθμισω μετα απο καποια χρονια ισως να ειμαι τοσο εκτος χρονου που μαλλον δεν αξιζει.

Η μητρικη δεν συμετεχει στην τελικη ταχυτητα του συστηματος που να δικαιολογει ενα μεγαλο κοστος αποκτησης. Η μητρικη συμμετέχει στο συνολο του συστηματος με το ποσα περιφερειακα μπορει να υποστηριξει, ποση μνημη κτλ.

Αν παρουμε ενα συστημα με μια φθηνη μητρικη της ταξης των 60-80 ευρω και ενα συστημα με μητρικη της ταξης των 300+ ευρω σε εναν ενδεχομενο ελεγχο ταχυτητας με ιδιο επεξεργαστη και μνημες δεν θα δουμε μεγαλη αποκλιση. Τα 200+ ευρω δικαιολογουν την αναβαθμιση που θα κανουμε στον επεξεργαστη μετα απο 2 3 ετη? Μηπως αν παρουμε τοτε μια μητρικη παλι της ταξης των 80 ευρω εχουμε ενα συγχρονο συστημα αλλα μας περισευει και ενας επεξεργαστης με μητρικη για αλλη χρηση?

Η τεχνολογια διαδιδεται τοσο γρηγορα που η σκεψη για αναβαθμιση σε 2 3 η και παραπανω χρονια μαλλον ειναι ατοπη

2 «Μου αρέσει»

Μάλιστα. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ούτε καν υπόθεση δεν έκανα του π´τε θα γίνει αυτή η αναβάθμιση. Έτσι όπως το λέω εγώ, δικαιολογεί μάλλον το να θες να πάρεις τον Ryzen 7900 σε 6 μηνες αλλά δεν έχεις τόσα λεφτά σήμερα. Οπότε παίρνεις την σούπερ μητρική και της βάζεις έναν Ryzen 3.
(Μάλλον πρέπει να ασκήσω την ικανότητα μου στις υποθέσεις :worried:)

Εγώ αγόραζα τα κομμάτια μήνα μήνα. Δεν είχα άμεση ανάγκη για ολοκληρωμένο σύστημα. Έτσι πήρα την X570 τον Σεπτεμβρη του 20 με στόχο να πάρω τον Ryzen 5900 σε λίγους μήνες. Τα κατάφερα όλα τον Μάιο του 21. Πλην κάρτας γραφικών βέβαια που θυμάσαι τι γινότανε. Κατέληξα σε μία GT710 περιμένοντας να φτηνύνουν οι RTX. Τελικά τον έχω αφήσει έτσι αφού μια χαρά είναι όλα.