Η ζωή με το linux

Υποθετω οτι δεν εχεις μιλησει ποτε με πρωην χρηστες linux οποτε λογικη ειναι η απαντηση σου.

Ενα προβλημα που ειχα ακομη και εγω στο linux ειναι με καποιους δασκαλους και ενα ρομποτακι που ειχαν στο σχολειο(δεν θυμαμαι το ρομποτακι αλλα νομιζω λεγοταν thimios η κατι τετοιο) Σε περιβαλλοντα linux δεν δουλεψε ποτε οπως θα επρεπε. Οταν με τα χιλια ζορια καταφερα να εγκαταστησω τις εφαρμογες που ειχε μαζι του, τα μισα πραγματα του ρομποτ δεν δουλευανε. Δε μπορει λεω, κατι θα κανω λαθος. Το βαζω στα windows ολα τελεια.

Οκ το δουλευουν πλεον σε windows αλλα δεν εχει λογικη αυτο, τη στιγμη που τα παιδια μαθαινουν οτι το linux δεν προκειτε να παιξει ενω τα windows θα τρεξουν οτιδηποτε. Παιδια ειναι και οταν μεγαλωσουν θα αποφυγουν το linux.

Και φυσικα φταινε πρωτα οι ανθρωποι που φτιαξαν το ρομποτ. Σε διαφορα φορουμ που εψαχνα τοτε, οι μονοι που ειχαν προβληματα ηταν οσοι το ειχαν σε linux.

Αυτη βεβαια ειναι μια απλη περιπτωση. Και οχι, δεν πωλουνται ολα τα συστηματα με windows. Μια κακη πρακτικη ειναι οταν καποιος το αγοραζει με linux, δεν μπορει να κανει καποια πραγματα και γυρναει σε windows.

Αλλα οπως ειπα ολα οσα λεω δεν ειναι πρωσοπικη γνωμη, αλλα καποιων δεκαδων η και παραπανω ανθρωπων που ξερω τη γνωμη τους.

(Εγω μια χαρα ευχαριστημενος ειμαι. Τη δουλεια μου την κανω στο τερματικο και βγαζω αρκετα χρηματα απο τη δυσκολια του linux. Και οσο πιο δυσκολα πραγματα αντιμετωπιζω τοσο περισσοτερα χρηματα βγαζω.)

Με ολο το θαρρος και τον σεβασμο… να υποθεσω οτι δεν εχεις μιλησει τωρα προσφατα με προγραμματιστες;

Ξερεις τι χρειαζεται για να φτιαχτει ενα GUI προγραμμα που ειναι στην χειροτερη ενα shell καποιας CLI εντολης και στην καλητερη ατοφιο προγραμμα που δεν χρειαζετει CLI προγραμμα για να κανει την δουλεια του;

Και αντε και πες οτι υπαρχει ο προγραμματιστης οι η προγραμματιστες… και το φτιαχνουν… γραφιστες δεν ειναι… και αντε να βρεις και γραφιστες αλλα προγραμματιστες δεν ειναι… και αντε να φτιαξεις github και discord για να μιλανε μεταξυ τους, οι προγραμματιστες να υποστηριξουν ολα τα frameworks απο GTK2/3 και qt και Wayland και Vulkan αν ειναι τετοια εφαρμογη και το ενα και το αλλο συν το documentation που στην τελικη δεν θα το διαβασει κανενας χρηστης γιατι το διαβασμα ειναι κακο τι σημερων… για να γυρισουν οι χρηστες που ειναι μαθημενοι στα ετοιμα και στα Windows και να σου πουν… απαπα κακασχημο ειναι δεν μου αρεσει ή … αυτο δεν δουλευει οπως τα WIndows… χαλια πραγμα παω πισω στα Windows…

Και απορουμε ακομα;

Εχω εναν υπαλληλο προγραμματιστη (με τον οποιο ειμαστε σχεδον online ολη μερα -και οταν φτιαχνουμε οτιδηποτε, ειμαι ιδιαιτερα απαιτητικος στην τελικη εικονα που θα δει ο πελατης) και εξι εξωτερικους συνεργατες (με τους οποιους οντως μιλαμε σχετικα σπανια) - και δευτερον εχω πεισει μια γερμανικη εταιρεια με την οποια συνεργαζομαι, να γυρισει το προγραμμα της σε opensource και να κρατησει την υποστηριξη. Ηδη μιλαω με τον προγραμματιστη της ,ο οποιος ειναι μεγαλος σε ηλικια, για το πως θα μπορουσε να γινει (φυσικα δεν εχω κανενα οφελος και μονο ο χρονος που μιλαω στο viber μου καταναλωνεται) . Αν δεν ασχοληθει καποιος φυσικο ειναι να μεινουν ολα στασιμα

Η συζητηση δεν γινεται για να γινει αυριο κατι. Ουτε ποιος την εχει μεγαλυτερη (την αντιληψη για το πως ειναι τα πραγματα σημερα)

Χωρις συζητηση δεν θα υπαρξει ποτε εξελιξη. Το να πουμε πχ οτι ο προγραμματιστης με τα χιλια ζορια φτιαχνει ενα cli και που θα βρουμε γραφιστες, και σιγα μη γινει ποτε τιποτα… ε τοτε ας δουλευουμε σε DEC. Ας παρει τα ινια η microsoft, αφου ετσι κι αλλιως οπως φαινεται την κοινοτητα δεν την απασχολει ιδιαίτερα.

Μήπως τελικά καταλήγουμε οτι αυτός ο κατακερματισμός είναι η αιτία για τη στασιμότητα του linux στο desktop;

Αφού υπάρχουν τόσες διαφορετικές τεχνολογίες τι συζητάμε…ο καθένας θα φτιάξει το μακρύ του και το κοντό του (και καλά κάνει στην τελική) αλλα να μην γκρινιάζουμε μετά που δεν μας “παίρνουν” στα σοβαρά…εγώ είμαι της άποψης όσο και να ενοχλεί τους ρομαντικούς, σιγά σιγά να καθιερώσει το linux κάποια standar…αλλά πως και ποιός θα αποφασίσει ποια θα είναι αυτά; ποιο γραφικό περιβάλλον, ποιος file manager, ποιο είδος πακετων κτλ…

Καλώς η κακώς μάλλον αυτο θα το αποφασίσει η αγορά…ένα ξεκαθαρισμά με τις διανομές χρειάζεται…έχει γινει του fork το πανυγήρι, εμένα μαρέσει να βλέπω και να χρησιμοποιώ ολοκληρωμένες λύσεις και με μια προοπτική και ένα άλφα στόχο είτε λεγεται ubuntu, pop os, manjaro, fedora, mint, elementary κτλ…(αλλα ακόμα και αυτά που ανέφερα είναι ήδη πολλά, θέλω πιο λίγα)

*Πλέον την βαρέθηκα την ιδεολογία θέλω ολοκληρωμένες λύσεις

*Πλέον την βαρέθηκα την ιδεολογία θέλω ολοκληρωμένες λύσεις
Aυτά ειναι τα windows και το osx ,το ελεύθερο λογισμικο δεν γινεται να το κανει αυτο…

@anon12951060 μια χαρα ολοκληρωμενες λυσεις μου δινουν και οι παραπανω διανομες που ανεφερα δεν χρειαζεται να παω σε windows και osx…και αν χρειαστει να παει καποιος θα γινει γιατι δεν μπορει ακομα να κανει ακομα την δουλεια του στο linux λογο συγκεκριμενων εμπορικων εφαρμογων.

Kαι ενας απο τους λογους που δεν εχουμε ακομα ολες τις δημοφιλες εμπορικες εφαρμογες που βγαζουν λεφτα καποιοι επαγγελματιες ειναι και ο καταρκεματισμος

2 «Μου αρέσει»

Κατα την γνωμη μου οχι. Η στασιμοτητα ειναι οτι αντι να κοιταμε να κανουμε το Desktop στο GNU/Linux καλητερο προσπαθουμε να το κανουμε σαν τα Windows. Κλειστο, ολοκληρομενο,στην ουσια ενα “προιον” και ευκολο για αρκουδες και οχι για σκεπτομενους ανθρωπους.

Αντι να αναγαγουμε την διαφορετικοτητα σε ιδεολογια και να κοιταμε (και παλι κατα την γνωμη μου) το λειτουργικο σαν ενα All-in-one συστημα που καθαριζει, σκουπιζει μαγειρευει και ταιζει τα παιδια για να μας αφησει εμας χρονο να δουμε τι βγαζει η κυρα Κιτσα στο Facebook αν δεν μας αρεσει κατι… η αδεια GPLv2 και v3 που και αυτη εχει γινει το κακο παιδι των αδειων και ολοι πανε με Apache,MIT και δεν συμαζευεται… σου λεει στην ουσια… αν δεν σ’αρεσει… Fork it.

Μην καθεσαι με σταυρομενα χερια και κλαις την μοιρα σου και την μοιρα του GNU/Linux στο Desktop… κανε τα δαχτυλακια σου να κουνηθουνε στο πληκτρολογιο και δημιουργησε λυσεις… το πολυ μπλα μπλα καλο ειναι αλλα μονο εκει μενει. Βγαλε tutorials, κανε κανα video, κανε καμια μεταφραση αν μπορεις. Μονο ετσι θα δεις το 3% να παει 4,5,6,10,20,50 και ουτω καθ εξης.

Και να γκρινιαξουμε και να μην γκρινιαξουμε δεν μας παιρνουν ποτε στα σοβαρα. Αλλα οχι και να μας δουλευουν στο στηλ Microsoft Loves Linux. Μην τρελαινομαστε κιολας. Τα φραγκα τους κοιτανε να μην χασουνε. Χεστηκανε για μας και το ΕΛ/ΛΑΚ.

Γιατι λοιπον αντι να βαλει ολους τους πορους της η Canonical και να υποστηριξει το Debian εφτιαξε το Ubuntu; Δεν θα ειχε ξεκαθαρισει απο πολυ πιο πριν το τοπιο εαν η εν λογω εταιρια δεν πηγαινε να κανει του κεφαλιου της; Ξεχασαμε το Mir ή το Unity; Γιατι τα δυο αυτα δεν περπατησαν; Δεν ειχε η Canonical την δυναμη να πει… My way or the high way; Γιατι δεν το ειπε; Τωρα γυρισανε στο GNOME3… για δες τι καλα ειναι… Μην παλαβοσουμε κιολας.

Ο αγωνας για τα standards δεν ξεκιναει απο τις εταιριες ξεκιναει απο τους χρηστες. Και οι χρηστες εχουν διαφορετικα γουστα και διαφορετικες αναγκες και διαφορετικους υπολογιστες. Αλλιως ολοι θα φοραγαμε τα ιδα ρουχα και θα ειχαμε τα ιδια παπουτσια… και δεν θα υπηρχε κανενας διαχωρισμος απο τον εναν στον αλλον. Οσο και ρομαντικο και να ακουγεται αυτο Δοξα συ ο Θεος δεν ειμαστε αυτοκινητα που βγαινουν απο την γραμμη παραγωγης.

2 «Μου αρέσει»

Ομολογώ οτι ετσι πίστευα και εγω πριν λιγο καιρο .Αυτο που ειδα ομως ειναι οτι η πραγματικη ουσια ειναι αυτη και η ομορφια του ομοίως.Γιαυτο και δεν συμφωνω με την ιδεα του systemd και των snap,flatpak,appimage .Δεν θελω μια εταιρεια με τις πλατες ολων αυτων που δημιούργησαν αυτο που εχουμε σημερα να το παρει και να το αλλαξει .Στο ονομα μιας πιο σωστης διανομης .

Τι εννοεις καλυτερο και πως θα γινει αυτο κατα την γνωμη σου;
Η ακομα το λινουξ αυτο που ειναι σημερα ποιος το εκανε καλυτερο;

Αν ηταν τόσο απλό θα ειχε γινει…τοσα χρονια τοσες διανομες τοσοι οδηγοι και ειναι ακομα στο 3% οποτε μαλλον δεν λειτουργει ετσι κατα τη γνωμη μου

Δεν διαφωνω το ιδιο κανει η Canonical και η καθε Canonical εταιρειες ειναι στο κατω κατω και αν καποια στιγμη η MS φερει το office στο linux θα γινει γιατι βλεπει οτι κατι θα βγαλει απο την ιστορια…Οπως εκανε και η Valve που εφερε το Steam επιχειρηματικη κινηση ηταν αλλα δεν βλεπω να χαλασε κανεναν που το εχουμε ισα ισα κερδος ηταν για εμας :wink:

Γιατι ειναι εταιρεια πολυ απλο δεν το εκανε για την ψυχη της μανας του…αυτο ομως εφερε νεο κοσμο στο linux κα το εκανε πιο γνωστο προς τα εξω…και ο λογος ειναι οτι απευθυνθηκε στην κυρα Κιτσα φτιαχνοντας ενα πιο “ευκολο” linux…τα πρωτα windows εκαναν το computing προσιτο για ολους το ιδιο και το πρωτο iphone με το ios το εφερε στη μαζα εγινε mainstream…οποτε να μην οταν καποιος θελει να διευκολυνει τα πραγματα επειδη το κανει κυριως για το κερδος…δεν μαρεσει που γινετε αυτο, αλλα κατα μεγαλο ποσοστο ετσι λειτουργει.

Θα ηθελα ενα παραδειγμα γιατι νομιζω το λεμε διαφορετικα.

Καλητερο εννοω καλυτεροι drivers και ανοιχτοι, καλυτερους network-managers, καλυτερους drivers για το CUPS και για το SANE/XSANE καλυτερες εκδοσεις, και ποιο ανοιχτες απο το Nouveau με καλυτερο KMS και υποστηριξη για Optimus συστηματα χωρις το Bumblebee ετσι ωστε η εναλλαγη απο την μια καρτα στην αλλη να γινει πραγματικα αυτοματα και να μην χρειαζομαστε αλχημειες, καλυτερη υποστηριξη για scaling που χρειαζεται μιας και οι 4K οθονες θα γινουν σε καποια φαση οι ποιο χρησιμοποιημενες, καλυτερη διαχειρηση του firmware και ανοιχτο για να μην περιμενουμε απο την Intel να βγαλει για Spectre και Meltdown patches και να αφησουμε αυτη την δουλεια στις διανομες που εχουν το δικο τους workflow… αυτα για το πως κατα την γνωμη μου θα κανουμε το λειτουργικο καλυτερο.

Για το Desktop ΑΝ θελουμε να το κανουμε καλυτερο και πιο ευκολο απλα θα πρεπει να φυγουμε απο το μοντελο της Windowsηοποιησης.

Το ευκολο μπορει να εφερε νεους χρηστες… αλλα δεν ειναι χρηστες. Αλλα καταναλωτες. Θα πρεπει να καλιεργησουμε μια κουλτουρα οχι του ευκολου μονο για την χρηση αλλα και του ευκολου στην εκμαθηση. Το layout και το workflow των WIndows εχει περισσοτερα χρονια που χρησιμοποιηται. Και αν παμε να κανουμε μια διανομη σαν τα Windows (πχ LinuxFX) δεν διαφοροποιουμαστε. Θα ειμαστε παντα ο τσαμπα αδερφος που ολοι τον εκμεταλευονται. Μετρα ποσα desktops εχουν το ιδιο layout (taskbar κατω, start button αριστερα, κουμπια ανοιχτων εφαρμογων στην μεση, icon tray δεξια) απο default με τα Windows.

KDE, LXQt, LXDE, Cinnamon, Trinity (KDE3 fork)

Ποιο ακριβως ειναι το innovation, το διαφορετικο που δινουμε στους χρηστες (και οχι στους καταναλωτες);

Συν Αθηνα και χειρα κινει. Αλλιως καθομαστε με σταυρωμενα χερια και λεμε το κλασσικο του Παπαγιαννοπουλου… “Τωρα τι κανω… μενω ή βγαινω”;

Δεν μιλαμε για την Κυρα Κιτσα και να ναι καλα εκει που ειναι… μιλαμε για αλλο θεμα.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν δωσεις τον ελεγχο σε μια εταιρια… αυτη θα κανει τα δικα της. Πλεον δεν θα ειναι κατι δικο σου. Θα παιρνεις αδεια πληρωνοντας τους… αδεια για να χρησιμοποιησεις κατι που εδωσες λεφτα… οσο και ρομαντικο να φαινεται και να ακουγεται δεν μεταπηδαει καποιος απο τα Windows στο GNU/Linux για να ξαναγυρισει σε μια κατασταση παρομοια με αυτη που εγκατελειψε. Γιατι αν ειναι ετσι εκτως του οτι κοροιδευουμε τον κοσμο που μας προτιμαει… στο τελος γινομαστε και αφελης.

Αν θελουμε να βγαλουμε λεφτα απο ανοιχτο λογισμικο δεν μπορουμε απλα να το κλεινουμε για να αναγκασουμε τους χρηστες και τους καταλανωτες μας να το αγορασουν. Θα πρεπει να βρεθει ενα αλλο μοντελο που να υποστηριζει και το ΕΛ/ΛΑΚ αλλα και την επιχειρηματικοτητα του developer.

Δεν μπορει να υπαρχει ΜΟΝΟ το μοντελο επιχειρηματικοτητας των πολυεθνικων. Κατι αλλο θα πρεπει να βρουμε. Κατι αλλο θα πρεπει να κανουμε.

Το παρακατω ανεκδοτο τα λεει ολα κατα την γνωμη μου:

Και αναφερομενος στα standards αναφερθηκα στον αγωνα για να εδραιωθουν τα standards και οχι απο που δημιουργουνται.

Και βεβαια συμφωνουμε σε αυτο εδω. Και ακριβως επηδει περιμενει κατι σαν αποτελεσμα… κατι που να μπορει να πουλησει ΕΚΕΙΝΗ ειναι το προβλημα μας. Γιατι για να υποστηριξεις κατι που ειναι ανοιχτο θα πρεπει να μπορεις να δημιουργησεις κατι που κανενας αλλος δεν θα μπορει να αντιγραψει διοτι ειναι δικια σου ιδιοκτησια. Ανοιχτους SnapD servers εχουμε; Οχι. Ελεγχο στο τι μπαινει στο SnapD store εχουμε; Οχι. Γιατι; Γιατι ειναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ της Canonical. Αν το εγκαταληψει θα παρουμε τα τριματα του κωδικα και θα προσπαθησουμε να το forkαρουμε ή να το reverse-engineer και να φτιαξουμε κατι μισο και κακομοιρικο. Γιαυτο και ιστερουμε. Γιατι οι εταιριες που θελουν να υποστηριξουν το ΕΛ/ΛΑΚ και βαζουν χρημα βαζουν τα στρατηγικα τους σχεδια μπροστα και οχι μια σωστη συνεργασια με την κοινοτητα ετσι οστε και οι μεν αλλα και οι δε να πανε μπροστα.

Γιατι μας θεωρουν ακομα φτηνα εργατικα χερια. Και οχι ισοτιμους συνεταιρους. Γιαυτο δεν παει μπροστα το GNU/Linux στο Desktop.

Για σκεψου ποσο καλα θα ημασταν αν:

Η NVidia ανοιγε τους drivers ή το documentation τους για να φτιαξουμε εμεις τους Nouveau
Η Broadcom, Intel, AMD, Nvidia, Atheros, Realtek/Ralink και αλλες εταιριες ανοιγανε το firmware τους
H Microsoft ανοιγε το Office
Η Adobe ανοιγε το Creative Suite
Και γενικα η κουλτουρα ηταν διαφορετικη.

Δεν ειμαι αφελης αυτα δεν προκειτε ΠΟΤΕ να γινουν. Οσο η Microsoft μας κοροιδευει και οι υπολοιπες εταιριες καθονται και εισπρατουν… θα θεωρουμαστε παντα κατωτερω… αν δεν αλλαξουμε μυαλα.

2 «Μου αρέσει»

α. Η Nvidia Broadcom κτλ μεχρι που θα κλεινανε, αν κανανε κατι τετοιο και μαλλον δεν θα περπαταγε και το υλικο. Η ιστορια ειναι αδιαψευστη. PowerPC. Για οσους δεν γνωριζουν ειναι μια ανοιχτη αρχιτεκτονικη επεξεργαστων(νομιζω ηταν συμπραξη IBM και Motorola) . Υπαρχει τουλαχιστον ενα ενεργο project για κατασκευη laptop με αυτον τον επεξεργαστη. Θα βγει σε τιμη απιαστη με επιδοσεις πατωμα και υποστηριξη προγραμματων ανυπαρκτη. Το παιρνεις; Μονο πολυ γνωστες μπορουν να το αξιοποιησουν αλλα οταν με τα ιδια χρηματα παιρνουν 3-4 intel/amd πιο γρηγορα, τοτε μαλλον θα μεινει στα αζητητα.

β. αν η microsoft ανοιγε το office λογικα και εφοσον προερχεται απο εκει ενα 30+ των εσοδων της μαλλον θα μεναν ανεργοι χιλιαδες ανθρωποι. Και οχι μονο απο τη microsoft αλλα και απο τις υποστηρικτικες εταιρειες, και απο τα σημεια πωλησης κτλ. Το ιδιο ισχυει και για την adobe.

Μην κοιτατε μονο το δεντρο. Υπαρχουν τοσες χιλιαδες εργαζομενοι, που με μια μικρη λαθος κινηση αυτων των εταιρειων, ευκολα μπορουν να βρεθουν στο δρομο. Ποσες εταιρειες εκαναν λαθη; Beos - Της προταθηκε να αγοραστει το λογισμικο της για καποια εκατομμυρια απο την apple και δεν δεχθηκε γιατι πιστευε οτι η apple την ειχε αναγκη και θα επαιρνε περισσοτερα χρηματα αν κανανε τους δυσκολους. Μετα απο λιγο η apple αγορασε τη Next και την ιστορια τη γνωριζετε. Που ειναι το Beos τωρα(οποιος θελει να ψαξει. μπορει να βρει το opensource beos - haiku πλεον με το εντυπωσιακο 0.0001% χρηστων. Ουτε αυτοι που το κανουν develop δεν το χρησιμοποιουν) ? η Amstrad?η Amiga?

Και μιας και ανεφερα την amiga… Το amiga os δεν εγινε open? Που κατεληξε; Το OS/2 δεν εγινε open? που βρισκεται τωρα; Και εκατονταδες αλλα προτζεκτ,ειτε hardware ειτε software.

1 «Μου αρέσει»

Να γίνουμε οι προγραμματιστές λοιπόν δημόσιοι υπάλληλοι παγκοσμίως και όλα να είναι Open. Εξαιρετικό το παράδειγμα για το πως ο ιδιωτικός τομέας δεν μπορεί να προσφέρει τεχνολογική ανάπτυξη που να προσαρμόζεται στις ανάγκες της κοινωνίας.

Το μόνο λογικό είναι πως όταν κάτι αναπτύσσεται με όρους ανοιχτού προτύπου είναι πιο δύσκολο να γίνει δημοφιλές. Γιατί εστιάζει στη λειτουργικότητα και όχι το μάρκετινγκ. Η κατάσταση ειδικά στο hardware είναι κάπως παγιωμένη, η δουλεία σχεδιασμού είναι πολύ δύσκολη και τα λίγα μυαλά που υπάρχουν τα τσιμπάνε κατευθείαν. Επίσης το κόστος των εγκαταστάσεων παραγωγής έιναι τεράστιο (μιλάμε για δις) και δεν συγκρίνεται με ένα προγραμματάκι FOSS που γράφει ένας φοιτητής στον ελεύθερο του χρόνο.

Οχι ακριβως. Ηταν κοινοπραξια μεταξυ Apple-IBM-Motorola και δεν ηταν ανοιχτη ηταν κλειστη αρχητεκτωνικη. Εγινε ανοιχτη αφου εφυγε η Motorola που εδωσε την το κομματι της απο την αρχιτεκτονικη στην Freescale και εφυγε και η Apple απο την κοινοπραξια οταν αλλαξε και πηγε απο τους PowerPC επεξεργαστες στους x86 της Intel. Εμεινε η FreeScale και η IBM και εν τελει ανοιξε η αρχιτεκτονικη. Δεν ηταν απο την αρχη. Τις πληροφοριες αυτες μπορει να τις διαβασουμε στο παρακατω αρθρο:

Και το παρακατω κομματι περιγραφει για οσους ξερουν αγγλικα πως εγινε η διασπαση της παρεας.

Toward the close of the decade, manufacturing issues began plaguing the AIM alliance in much the same way they did Motorola, which consistently pushed back deployments of new processors for Apple and other vendors: first from Motorola in the 1990s with the PowerPC 7xx and 74xx processors, and IBM with the 64-bit PowerPC 970 processor in 2003. In 2004, Motorola exited the chip manufacturing business by spinning off its semiconductor business as an independent company called Freescale Semiconductor. Around the same time, IBM exited the 32-bit embedded processor market by selling its line of PowerPC products to Applied Micro Circuits Corporation (AMCC) and focusing on 64-bit chip designs, while maintaining its commitment of PowerPC CPUs toward game console makers such as Nintendo’s GameCube and Wii, Sony’s PlayStation 3 and Microsoft’s Xbox 360, of which the latter two both use 64-bit processors. In 2005, Apple announced they would no longer use PowerPC processors in their Apple Macintosh computers, favoring Intel-produced processors instead, citing the performance limitations of the chip for future personal computer hardware specifically related to heat generation and energy usage, as well as the inability of IBM to move the 970 processor to the 3 GHz range. The IBM-Freescale alliance was replaced by an open standards body called Power.org. Power.org operates under the governance of the IEEE with IBM continuing to use and evolve the PowerPC processor on game consoles and Freescale Semiconductor focusing solely on embedded devices.

Για να μην λεμε οτι οτι ανοιχτο δεν εχει πιθανοτητες να ζησει και ειναι καταδικασμενο απο την αρχη στην αποτυχια. Κλειστη ηταν η αρχιτεκτωνικη. Και απο software μια απο τις λιγες διανομες που μπορουν ακομα να τρεξουν PowerPC εστω και ανεπησιμα ειναι το Debian. Οχι για να τα λεμε ολα.

Οσο για το BeOS και παλι κλειστο ειναι και ας μην θολωνουμε τα νερα. Εδω δειτε:

Ουτε το AmigaOS εγινε ποτε ανοιχτο. Και παλι εδω δειτε:

Working state: Current που σημαινει ακομα και σημερα αναπτυσεται… License proprietary (κλειστη αδεια).

Για να μην βαζουμε παρωπιδες και λεμε… μονο αν κλεισουμε τον κωδικα θα δουμε προκωπη και θα χασουν δουλειες ανθρωποι θα χαθει η ανθρωποτιτα αν ανοιξουμε το λογισμικο μας. Αυτα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελλιες.

1 «Μου αρέσει»

Ρε συ… Τι να πω;

(οι powerpc πλεον ειναι open - στο beos ανεφερα και τη λεξη haiku για οποιον θελει να ψαξει και αντε στο amiga os να βαλω τη λεξη aros. )

Το θεμα ειναι οτι οι εταιρειες βαζουν μπροστα εστω λογω κερδων και αναπτυσουν πραγματα…

…και οσοι σκεπτομενοι σοβαρα το καταλαβαινουν απο την κοινοτητα περπατανε παραλληλα. (βλ. wikipedia, ολες τις mainstream διανομες linux, την mariadb και τοσα project που αν δεν υπηρχε η χρηματοδοτηση των εταιρειων δεν θα υπηρχαν ουτε σαν ιδεα)

-αλήθεια, το bsd που δεν ειναι mainstream πως υπαρχει; απο το pfsense? Μηπως αν δεν το επελεγε το youtube και η apple θα ηταν ενα μηδενικο;

*αν και του αξιζουν περισσοτερα τα φθηνα εργατικα χερια του linus torvalds κοστιζουν 10.000.000 το χρονο,μονο απο μισθους, χωρις να βαλουμε παρουσιασεις, συνεδρια κτλ με τα οποια εχει εκτοξευτει

Ρε συ… στον ιδιο κοσμο ζουμε και οι δυο. Ο Linus εχει παψει να ειναι προγραμματιστης και εχει γινει απλα συντονιστης εδω και κατι χρονια τωρα και αυτο ειναι κατοπιν δικιας του ομολογιας. Μανατζαρεος ειναι και πληρωνεται 10000000 το χρονο.

Μην ξεχνιωμαστε. Οι υπολοιποι contributors, developers, testers,package managers και λοιποι που κρατανε και στην ουσια υποστηριζουν τις διανομες δεν πληρωνονται με εκατομυρια γιατι αλλιως δεν θα ημασταν εδω να γκρινιαζουμε και να αντιπαραθετουμε αποψεις ετσι οπως το κανουμε. Θα ημασταν ολοι ευχαριστημενοι και θα καναμε ομορφες δουλειες και χωρις να αγχωνομαστε αν εχουμε χρονο να ξυσουμε την μυτη μας.

Το BSD προυπηρχε του GNU/Linux και εχει και αυτο την χρηση του εστω και αν δεν συμφωνω με την αδεια τους παρολα αυτα ας μην το ξεσυνεριζομαστε. Αν δεν υπηρχε το PFSense, το FreeNAS και αλλα projects που στηριζονται στο BSD νομιζεις θα ειχαν η Apple και το Youtube αλλη εναλλακτικη λυση; Θα πεφτανε σε αλλες κλειστες λυσεις που στην ουσια δεν τους πειραζει εχουν λεφτα για να κανουν την δουλεια τους. Ουτε που θα φταρνιζοταν… τωρα εχουν και τσαμπα διαφυμηση οτι και καλα χρησιμοποιουν ανοιχτο λογισμικο στις υποδομες τους… Σιγα τα ωα για αυτους. Marketing κανουν.

MariaDB = Fork απο MySQL
Wikipedia = Ζει απο donations και καθε λιγο και λιγακι σου ζηταει για να στηριχτει στην ζωη.
Ολες οι διανομες; Πιες ολες; Για πες.

Για να μην παιζουμε διευκλιστιδα μια απο δω μια απο κει… το θεμα ειναι οτι χρειαζεται ανοιχτος κωδικας και νεο επιχειρηματικο μοντελο που αφηνει ελευθερο και το ενα αλλα και το αλλο μερος της εξισωσης.

Μερικές σκόρπιες σκέψεις:

  • Ως προς την ευκολία χρήσης του Linux, υπάρχει στο YouTube ένα παλικαράκι που κάνει το εξής απλό: βάζει τη μάνα του μπροστά σε διαφορετική κάθε φορά διανομή (και περιβάλλον εργασίας) και της ζητάει να κάνει απλά πράγματα, όπως το να ανοίξει τον κειμενογράφο ή το κομπιουτεράκι. Ίσως σας φανεί περίεργο αλλά η κυρία τα καταφέρνει άνετα στις περισσότερες περιπτώσεις, χωρίς καν να ξέρει τι είναι το κάθε εικονίδιο ή πού θα βρει το σωστό. Αυτό κάτι σημαίνει για την ευκολία χρήσης. Φυσικά, υπάρχουν πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις εκεί έξω.

    H δυσκολία χρήσης του Linux, τουλάχιστον όσον αφορά τις «mainstream» διανομές, οφείλεται σε πολύ μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι η πλειονότητα των χρηστών τους έρχονται «μαθημένοι» από άλλο λειτουργικό και προσπαθούν να εφαρμόσουν τα ίδια πράγματα. Είναι νομίζω παράλογο να απαιτούμε από οποιοδήποτε λειτουργικό να δουλεύει ακριβώς όπως το όποιο άλλο ξέρουμε. Πολλοί δεν το καταλαβαίνουν αλλά κάνουν αυτό ακριβώς. Απαιτούν το Linux να γίνει Windows, macOS ή οτιδήποτε άλλο.

    Κανένας στον πλανήτη ολόκληρο δεν «ήξερε από Windows» ή όποιο άλλο λειτουργικό πριν μάθει να τα χρησιμοποιεί. Κι όμως, θα βρείτε εκεί έξω πολλούς που ορκίζονται στη χρηστικότητα των Windows ή του macOS. Άλλοι τόσοι υπάρχουν και για το Linux. Απλά, ίσως εσείς προσωπικά ή το περιβάλλον σας δεν εμπίπτετε στην τελευταία ομάδα.

    Ας μην ξεχνάμε επίσης πως, σε αντίθεση με άλλα λειτουργικά, το Linux δεν επιβάλλεται. Το επιλέγει συνειδητά κάποιος. Αν αυτός δεν είναι ενημερωμένος επαρκώς πριν καταλήξει, δε φταίει το λειτουργικό.

  • Είναι ένα πράγμα το να υπάρχει λειτουργική γραφική διεπαφή, άλλο το να φαίνεται ωραία στο μάτι (αλλά να έχει τις μισές δυνατότητες) και εντελώς διαφορετικό το να είναι «idiot-proof». Επίσης, ποιο το νόημα να δημιουργηθεί γραφικό για κάτι που ένας χρήστης μπορεί να χρειαστεί μια-δυο φορές στη ζωή του; Η δημιουργία και η συντήρησή του απαιτεί πόρους και εργατοώρες, πώς το παραβλέπετε έτσι εύκολα;

  • Όπως ανέφερε και ο @Asfodelus παραπάνω, τα μεγάλα DEs έχουν guidelines και ξεχωριστές ομάδες που ασχολούνται με το UI και το UX. Το Plasma, για παράδειγμα, έχει ολόκληρο VDG. Παραδόξως όμως, για κάθε χρήστη τους που βρίσκει όμορφες και χρηστικές τις αλλαγές που γίνονται, υπάρχει τουλάχιστον ένας που πιστεύει το αντίθετο.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στα ιδιοταγή λειτουργικά, απλά στο Linux δεν έχουμε φανταχτερό marketing που να κρύβει τις αντιδράσεις κι επίσης δεν «το βουλώνουμε» σκεπτόμενοι ότι τι να κάνουμε, το αγοράσαμε τώρα, αφού δεν αγοράζουμε τίποτα (αποφεύγω να σχολιάσω τους privileged χρήστες).

  • Πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει «ιδεολογία» στο Linux. Ίσως όχι τόσο ακραία όσο του Stallman και άλλων φανατικών, όμως το Linux δεν είναι και δε θα γίνει εμπορικό προϊόν ώστε να επιδιώκει να καλύπτει τους καταναλωτές του ή να προσελκύσει περισσότερους. Ούτε λειτουργεί με αυτήν τη λογική. Το προσπάθησε με κάποιον τρόπο η Canonical και είδατε πώς κατέληξε. Το Linux έχει εντελώς διαφορετική αφετηρία και πορεία από άλλες λύσεις. Αυτό δεν το κάνει χειρότερο, απλά διαφορετικό.

  • Η εφαρμογή προτύπων δε σημαίνει ότι θα φτιάχνουν όλοι το ίδιο πράγμα αλλά ότι θα υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες και δε θα κάνει ο καθένας ό, τι του καπνίσει. Οι «δημιουργοί διανομών» στο Linux συχνά μπερδεύουν το «μπορώ να το κάνω» με το «έχει νόημα να το κάνω» και έτσι πνιγόμαστε από τριτοτέταρτες διανομές που ανακαλύπτουν ξανά και ξανά τον τροχό.

    Πάμε τώρα και στην άλλη έννοια της λέξης. Γνωρίζετε, για παράδειγμα, πόσα πρότυπα σπάει η Google στην ανάπτυξη του Chrome ώστε να τον κάνει «τόσο καλό»; Ένα πρότυπο αξιολογείται και γίνεται αποδεκτό από όλους. Δεν επιβάλλεται ετσιθελικά. Πώς μπορεί να ανταγωνιστεί οποιοσδήποτε έναν τεχνολογικό γίγαντα τρισεκατομμυρίων που δεν παίζει δίκαια; Γνωρίζετε ότι όλοι αυτοί οι γίγαντες χρωστούν την ίδια τους την ύπαρξη στα ανοιχτά πρότυπα που δημιούργησαν και διατηρούν άλλοι (αυτό πάει και για τις συγκεκριμένες εταιρείες που αναφέρθηκαν και υποτίθεται ότι κράτησαν στη ζωή έργα ανοιχτού κώδικα); Θα θέλατε πραγματικά να μεταφερθεί αυτό στο Linux; Ευκολία über alles και δε μας νοιάζει τίποτα;

  • Ως προς τις εταιρείες, δεν είμαι της άποψης ότι όλες ανεξαιρέτως είναι κακές για το Linux. Ναι, ορισμένες είναι και αυτό έχει αποδειχθεί με δραματικά γεγονότα στο παρελθόν. Αλλά υπάρχουν και αρκετές που έχουν προσφέρει πάρα πολλά. Όμως, να μη συγχέουμε την εταιρική συνεισφορά ή χρηματοδότηση με την εταιρική παραγωγή. Είναι άλλο το να συνεισφέρει (οικονομικά ή με κώδικα) η τάδε εταιρεία στην ανάπτυξη ενός έργου (καλοδεχούμενο είναι και δεν απαγορεύεται καν από τις άδειες) και άλλο το να ελέγχει (ή να επιχειρεί να ελέγξει) αυτήν την ανάπτυξη. Προς το δεύτερο έχουμε δυσανεξία στο Linux και το ΕΛ/ΛΑΚ εν γένει και δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αποδεκτό.

  • Τέλος, δεν υπάρχει το «αν δε σ’ αρέσει βάλε Windows». Κάθε λειτουργικό σύστημα είναι εργαλείο. Ως τέτοιο, έχει συγκεκριμένη λειτουργικότητα και δυνατότητες. Δε θα καρφώνατε ένα καρφί με κουτάλι, έτσι δεν είναι; Σε καμία περίπτωση το κουτάλι δεν είναι «χειρότερο» από ένα σφυρί επειδή δε μπορεί να καρφώσει. Και βέβαια, δε φταίει και ο κακόμοιρος ο κατασκευαστής κουταλιών αν εσείς τα χρησιμοποιείτε για να καρφώνετε και αγανακτείτε.

    Ούτε και είναι εφικτό το «και έτσι και αλλιώς». Σε κάθε πευρά υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα έναντι των άλλων. Ζυγίζουμε και αποφασίζουμε σύμφωνα με τις ανάγκες μας. Δε γίνεται να έχουμε τα καλά όλων αλλά κανένα συγκριτικό μειονέκτημα. Γίνεται όμως να χρησιμοποιούμε πολλά εργαλεία για διαφορετικές δουλειές.


Χωρίς να υπονοώ ότι δεν έχουμε υπαρκτά προβλήματα στο εσωτερικό, η όλη συζήτηση παραβλέπει εντελώς το ότι είναι διαπλανητικά αδύνατο για το ΕΛ/ΛΑΚ σε ορισμένους τομείς να ανταγωνιστεί στα ίσα τα τρισεκατομμύρια, τις κρυφές συμμαχίες και τις αθέμιτες πρακτικές των «άλλων».

EDIT: οι νεότεροι πιθανότατα δε θα το ξέρετε καν αλλά για να μη λέμε ότι δεν έχουμε ωραία πράγματα στο Linux ή ότι οι χρήστες καταλαβαίνουν πάντα τι χρησιμοποιούν:

6 «Μου αρέσει»

Παντως ολες οι πληροφοριες ειναι αναπτυγμενες στο διαδυκτιο. Δεν χρειαζεται να γραφω σεντονια καθε φορα.

Το linux ειναι η πιο ακριβη λυση σε λειτουργικο συστημα. Εμεις που το χρησιμοποιουμε σε επιχειρηση, χρειαζομαστε αρκετα κεφαλαια για την συντηρηση η και τα πιθανα προβληματα. Ο λογος ειναι οτι η τεχνικη υποστηριξη ειναι τριπλασια των εμπορικων λυσεων. Αν προσθεσουμε και τις ετησιες δωρεες στους οργανισμους αλλα και οτι πρεπει να προσεχουμε το υλικο κατα την αγορα να ειναι συμβατο, τοτε φυσικα το κοστος ανεβαινει παρα πολυ. Φυσικα πλην ολων αυτων υπαρχει και η εκπαιδευση του προσωπικού η οποια θεωρητικα δεν εχει κοστος, αλλα φυσικα εχει πολυ χρονο. Πολυ περισσοτερο απ οτι θα ηταν σε εμπορικα συστηματα.

Το θεμα το ξεκινησα για καποιους τετοιους λογους. Οταν μια εταιρεια επιλεγει το linux στο 98% των συστηματων της, σαν εταιρεια εχει υπολογισει τα προβληματα και τις επιπτωσεις, οπως ακριβως εχουμε κανει εμεις…

…Σε desktop ομως δεν ειναι ετσι. Αν καποιος δεν μπορει να κανει μια απλη εργασια για τον καθε λογο(η αναφορες για γραφικο περιβαλλον ειναι μια περιπτωση) Τοτε ο τεχνικος που θα καλεσει στο σπιτι δεν θα παρει 15-20€ οπως θα εκανε για windows, αλλα για την ιδια εργασια θα παρει 80-100. Σιγουρα τα εχετε ακουσει, σιγουρα δεν ειμαι ο μοναδικος που συναντω απογοητευμενους που δεν μπορουν καλα καλα να κανουν ενα ψαξιμο για αρχεια στο συστημα τους, η τελος παντων οτιδηποτε. Τροφη για σκεψη.

Αυτο το απαντω επειδη τυχαινει να γνωριζω καποια πραγματα. Η μανα του παιδιου δουλευε σε τραπεζα στην Αυστραλια (φανταζομαι θα ειχαν υπολογιστες απο το 1980) και φυσικα δεν ηταν πανω απο 42-43 οταν ξεκινησαν τα video. Μετα το πρωτο δευτερο, αντε και το τριτο λειτουργικο, οποιος και να ηταν θα ηξερε πανω κατω τι ψαχνει.

και χωρις να θελω να απαντησω σε τιποτα απο τα παραπανω γιατι δεν ειναι του παροντος και εχουν γινει ξανα συζητησεις, ολα τα οικονομικα στοιχεια για τους προγραμματιστες στα foundation ειναι ανοιχτα στο internet. Φυσικα οι εθελοντες δεν παιρνουν κατι, αν αυτο φτιαχνει τη διαθεση σε καποιους. Ομως τα προγραμματα συντονιζονται φτιαχνονται και παραδιδονται απο τους μονιμους προγραμματιστες οι οποιοι πληρωνονται καλα, αλλιως γιατι να το καναν. Θα ελεγα και για τη wikipedia αλλα επειδη η λεξη marketing ξινιζει την κοινοτητα, μπορουν ολοι να βρουν τα οικονομικα στοιχεια και το λογο που γινονται τα παρακαλια καθε λιγο και λιγακι

Δε μπορούμε να συγκρίνουμε ένα λειτουργικό που:

  • Εδώ και δεκαετίες έρχεται με το ζόρι προεγκατεστημένο στην αγορά νέου υπολογιστή, άρα έχει περάσει από τις δουλειές και τα σπίτια όλων και αυτοί έχουν επαφή.
  • Έχει δαπανήσει απίστευτα ποσά σε προωθητικές ενέργειες όλα αυτά τα χρόνια.
  • Είναι γνωστό ότι έχει ακολουθήσει σκιώδεις τακτικές ώστε να επιβληθεί ή/και να εμποδίσει την εξάπλωση άλλων.

με κάποιο άλλο και να λέμε ότι το πρώτο είναι πιο εύκολο στη χρήση. Δεν είναι, απλά είτε άμεσα είτε έμμεσα έχει επαφή με αυτό περισσότερος κόσμος.

Υπάρχουν αρκετοί χρήστες που δυσκολεύονται να κάνουν τα βασικά σε Windows. Υπάρχουν αρκετοί που τα καταφέρνουν σε Windows αλλά αν τους δώσεις macOS πελαγώνουν. Υπάρχουν αρκετοί που πετάνε με macOS αλλά ζορίζονται στα Windows. Υπάρχουν αρκετοί που βρίσκουν το Linux «περίεργο». Και τέλος, υπάρχουν αρκετοί που καταλαβαίνουν εύκολα το Linux και τους φαίνονται «περίεργα» τα άλλα λειτουργικά.

Σε κάθε περίπτωση, αν πάρεις κάποιον που έχει συνηθίσει να δουλεύει με έναν συγκεκριμένο τρόπο και του δείξεις κάτι διαφορετικό, προφανώς θα δυσκολευτεί. Δεν είναι επιχείρημα αυτό για καμία πλευρά.

Το ιδανικό UX πείραμα θα έπαιρνε άτομα που δεν έχουν την παραμικρή επαφή με την τεχνολογία και τη χρήση υπολογιστή, θα τους κάθιζε με τη σειρά μπροστά σε όλα τα λειτουργικά και τότε θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια βάσιμα αποτελέσματα ως προς το ποιου λειτουργικού η χρήση είναι πιο intuitive και γιατί.

Ξέρουμε όμως όλοι ότι δε μπορεί να γίνει ένα τέτοιο πείραμα, οπότε καταλήγουμε να συγκρίνουμε άσκοπα ανόμοια πράγματα.

Σαφέστατα, γιατί δε μπορεί να έχει όλους αυτούς τους παράγοντες που κάνουν ένα άλλο λειτουργικό να είναι πιο οικονομικό. Για παράδειγμα, δε μπορεί να πουλήσει 500 άδειες χρήσης (ανανεώσιμες, μην το ξεχνάμε) στην εταιρεία «Φαναρτζίδικο ΑΕ» ώστε να έχει σταθερό κέρδος που θα του επιτρέψει να ρίξει το αντίστοιχο κόστος της υποστήριξης. Ούτε χώνεται με το έτσι θέλω στον υπολογιστή που θα αγοράσει ο Μπάμπης για να σερφάρει, κάτι που έχει ως αποτέλεσμα ο ίδιος Μπάμπης να βρίσκεται μπροστά σε γνώριμο περιβάλλον όταν δουλεύει στη «Φαναρτζίδικο ΑΕ» και να μη χρειάζεται «εκπαίδευση».

Και πάλι καταλήγουμε να συζητάμε ότι το Linux δεν είναι Windows.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνω με τα λεγομενα σου @anon54176929 και μπορω να πω οτι επαυξανω, ομως… . Στο παρον φορουμ εχω προτεινει πραγματα για να γινει πιο ευελικτο το opensource οπως τη διασυνδεση του dolibarr με την ααδε η εστω με την κατασκευη driver linux φορολογικων μηχανισμων.

Το οτι το linux ειναι ενα λειτουργικο που δεν ερχεται προεγκατεστημενο, που δεν εχει marketing κτλ, δεν παει να πει οτι πρεπει να ριχνει αγκυρα. Μην ξεχναμε οτι το προιον το καθοριζει ο καταναλωτης (δεν υπαρχουν χαπατα που οτι τους δινεις το τρωνε) Εχω ξαναγραψει για εμπορικες αποτυχιες απο εταιρειες με full marketing και με χαμηλες τιμες. Αν ο καταναλωτης θεωρει οτι κατι του κανει το παιρνει. atari 2600 20+ χρονια ξεπουλαγε, atari 5200 ανυπαρκτο, gameboy. απλο - επιτυχια, atari lynx -gamegear -αποτυχιες, προεγκατεστημενα vista τα σβηνανε και βαζαν σπασμενα xp κτλ αποτυχιες. Η εποχη του linux ηταν η αρχη της χιλιετιας. Πολλα μπορουσαν να γινουν και ευτυχως η canonical εφτιαξε εκεινη την εποχη το ubuntu. Και η canonical εγινε εταιρεια αξιας και βγαζει αρκετα εκατομμυρια απο τα συμβολαια των σερβερ, και η κοινοτητα απεκτησε ενα ανθρωπινο λειτουργικο συστημα desktop, στο οποιο πατανε τοσες διανομες (που για καποιο ακυρο λογο μπορει και να μη συμπαθουν την canonical - το χερι που σε ταιζει, δεν το δαγκώνεις )

Εξελιξη. Αυτο προτεινα στα πρωτα ποστ. Οπως ειπα το να υπαρχει μια καλη εφαρμογη σε τερματικο ειναι πολυ καλο. Ομως καλυτερο ειναι να εχει κατανοητο γραφικο περιβαλλον.

Εδωσα και μια εφαρμογη οπως το testdisk που μπορει μια φορα στη ζωη της να τη χρειαστει και η κυρια Νιτσα… Γιατι να μπλεχτει με ορους που δεν καταλαβαινει; Γιατι να παταει ctrl x ctrl o και δεν συμαζευεται για να καταφερει αν τελικα βρει ακρη, να δει αν υπαρχουν αρχεια στον κατεστραμενο της δισκο;

Βεβαια για να ειμαι ειλικρινεις υπαρχουν καποια frontend, και για το testdisk, και για το qemu κτλ. Ομως η κυρια νιτσα που διαβαζει στο καθε forum πχ οτι το qemu ειναι πολυ δυνατο εργαλειο, θα μπερδευτει αν πρεπει να βαλει και κατι εξτρα οπως το gnome boxes η το virt-manager. Πολλες επιλογες για την κυρια νιτσα…

(το kodi ηταν μεγαλη επιτυχια απο το 2010-2015 φυσικα απο τη σχετικη ευκολια που ειχε στο streaming και απο το ομορφο μενου. Ειχα δει σε αρκετα σπιτια πριν την ελευση του android tv η του netflix να εχουν htpc φορτωμενο με debian. Ηταν η χρυση εποχη του linux σε htpc? οχι, απλα ο χρηστης εκανε τη δουλεια του ευκολα, γρηγορα και σε ομορφο περιβαλλον. Απλα δεν μπορουσε η κοινοτητα να αδραξει εκεινη την ευκαιρία για πολλους λογους. Ο κυριοτερος πιστευω ειναι οτι ενα android tv πλεον ειναι οσο ενα πακετο τσιγαρα με 30€.Το linux εκτος του οτι δεν εχει τετοιες λυσεις, δεν μπορει να εγκατασταθει και ευκολα σε τετοιες συσκευες. Οταν για το σαλονι σου κοστιζει 200€ ενα htpc τοτε παιρνεις ενα android και κανεις τη δουλεια σου)

1 «Μου αρέσει»

Για το δεύτερο σκέλος αυτής της πρότασης, πιστεύω ότι είσαι αρκετά έμπειρος για να γνωρίζεις ότι πάντα ίσχυε και πάντα θα ισχύει το ακριβώς αντίθετο. Ανεξαρτήτως προέλευσης και λειτουργικού, υπάρχουν αδαείς χρήστες αλλά και fanboys και όλοι αυτοί τρώνε ακριβώς ό, τι τους δίνουν.

Ως προς το πρώτο σκέλος, εδώ είναι το λάθος σου. Τοποθετείς το Linux (εν γένει) σε ένα πλαίσιο για το οποίο δε σχεδιάστηκε/σχεδιάζεται και στο οποίο δεν επιθυμεί να βρεθεί. Δεν πρόκειται για προϊόν και δεν υπάρχουν καταναλωτές. Υπάρχει διαμετρικά αντίθετη φιλοσοφία/κουλτούρα, όπως θέλεις πες το.

Να πούμε ότι, αν δεν παίζεις με όρους αγοράς, προϊόντος, κατανάλωσης κλπ. στη σημερινή εποχή δε μπορείς να περπατήσεις; Άντε, να το πούμε. Όμως, όλοι αυτοί που παράγουν το Linux δεν είπαν ποτέ ότι θέλουν να «περπατήσουν». Αυτό το θέλει μόνο μια μερίδα χρηστών και κανένας άλλος.

Φυσικά, οποιαδήποτε μεμονωμένη διανομή είναι ελεύθερη να αναπτυχθεί με όρους προϊόντος και να κάνει ό,τι άλλο νομίζει. Η Canonical, επειδή την ανέφερες και για να παραμείνουμε εντός του Linux, μπορεί να βγάζει λεφτά από τους servers* αλλά δε μπορεί καν να συγκριθεί ως μέγεθος με τη Red Hat.

Θα επαναλάβω επίσης ότι προσπάθησε να «προϊοντοποιήσει» το desktop και, εκτός του ότι έχανε λεφτά για χρόνια, πήγαινε από αποτυχία σε αποτυχία, αναγκάστηκε να πάρει πίσω όλα τα σχετικά πλάνα της, έκανε downsize και πλέον είναι -δηλωμένα- σε δρόμο για IPO. Μπορούμε να δώσουμε πολλές ερμηνείες στο γιατί συνέβησαν αυτά, εγώ θα σου πω όμως ότι έπαιξε κάποιον ρόλο το ότι επιχείρησε να κάνει το Linux desktop κάτι που δεν είναι.

Γενικότερα για την εξέλιξη στο Linux, αυτή υπάρχει και είναι τεράστια. Από τη συμβατότητα hardware μέχρι την εμφάνιση ενός κουμπιού σε ένα γραφικό, θα θυμάσαι πιστεύω πόσο τραγικά ήταν τα πράγματα δέκα χρόνια πριν.

Απλά, αυτή η εξέλιξη διαφέρει σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά και, ενδεχομένως, δεν είναι στην πορεία που επιθυμείτε κάποιοι. Αυτό όμως ούτε την ακυρώνει ούτε σημαίνει ότι έχει επιλεγεί λανθασμένος δρόμος.


*Αν μιλάμε αποκλειστικά για servers, εκεί δεν αμφισβητείται από κανέναν η κυριαρχία του Linux, με τα καλά και τα λιγότερο καλά του. Το desktop είναι άλλη υπόθεση αλλά εκεί έχουμε και πρόσθετους παράγοντες.

2 «Μου αρέσει»