Η ζωή με το linux

Σε μια συζητηση, και λιγο ψαξιμο, μπορω να πω οτι το μελλον θα ειναι περιεργο για ολα τα λειτουργικα.

Η microsoft δεν ενδιαφεροται πια για τα εσοδα απο το λειτουργικο της. Πωλειται για λιγα ευρω και αν καποιος εκανε την κουτσουκελα να το βρει σπασμενο, η να βρει τροπους δωρεαν εγκαταστασης, τοτε τον επιβραβευει κιολας.

Τα εσοδα της microsoft προερχονται απο την ποσοτητα εγκαταστασεων σε pc. Ηδη το market της αποφερει τρομακτικα μεγαλα εσοδα. Μετα ερχονται οι υπηρεσιες της (συνδρομες , επαγγελματικα mail ,office 365 κτλ) και τελος ερχονται εσοδα απο διαφορους τομεις οπως xbox κτλ, hardware κτλ. Οχι οτι τα εσοδα απο την πωληση λειτουργικων ειναι μικρα, αλλα δεν την ενδιαφερουν σαν ποσο.

Θεωρω οτι ειναι πολυ κοντα στην αναπτυξη εργαλειων για linux,τυπου snap. Να μπορει δηλαδη να τρεξει ολα τα προγραμματα σε linux εχοντας το αποκλειστικο δικαιωμα να χρησιμοποιειται μονο το δικο της market.

Τωρα αυτο ειναι και καλο και κακο. Θα μπορουν εφαρμογες οπως το photoshop να τρεχουν σε linux. Ομως τι θα γινει με τα προσωπικα δεδομενα; Ποσο ευαλωτο θα γινει το λειτουργικο απο θεμα ιων κτλ.;

1 «Μου αρέσει»

Ποτέ τα Windows -σίγουρα όχι η desktop εκδοχή τους- δεν ήταν σημαντική πηγή εσόδων για τη Microsoft, αναλογικά με άλλες πηγές εσόδων.

Σύμφωνα με αυτό, τα έσοδά της προέρχονται κατά περίπου 35% από τις επαγγελματικές υπηρεσίες της (ονομάζει τον τομέα «Productivity and Business Processes») και άλλο τόσο από τον τομέα «Intelligent Cloud» που περιλαμβάνει και το Azure (δηλαδή αυτό που στο μέλλον θα γίνει 100% Linux cloud με άλλο όνομα, γιατί η εταιρειάρα με τα τόσα λεφτά και ικανότητες όχι απλά δε μπορεί να φτιάξει κάτι καλύτερο αλλά οι ίδιες οι κινήσεις της και τα δεδομένα δείχνουν ότι αποδέχεται πως η δική της προσέγγιση -το αρχικό Azure- είναι υποδεέστερη. Να τα λέμε αυτά).

Σύνολο 70% των εσόδων από τομείς που δεν έχουν καμία σχέση με το desktop. Προσπαθεί τώρα (αλλά δε θα της βγει) να προσελκύσει και developers με το WSL και δεν είναι καθόλου απίθανο στο μέλλον το «Microsoft» να είναι η ονομασία μιας εταιρείας που προσφέρει λογισμικό και υπηρεσίες βασισμένα στο άλλοτε μισητό και κατά ορισμένους χειρότερο Linux.

Θεωρω οτι θα ειναι η πιο εξυπνη κινηση αν το κανει. Θα εχει μια βαση με την οποια δεν θα απασχολει προγραμματιστες και δεν θα εχει την ευθυνη. Νομιζω οτι θα ειναι οτι καλυτερο για ολους στην παρουσα φαση. Ομως για να δουλεψει σωστα το συστημα θα κανει το αναποδο του wsl2. Δηλαδη θα προσθεσει τον δικο της kernel και ολα τα υποσυστηματα που χρειαζονται για να τρεχουν τα προγραμματα των windows σε μια βαση linux.

Εαν τελικα γινει θα ειναι μια ενδιαφερουσα προσεγγιση, και πολυ διαφορετικη απο της apple, και πιστευω οτι αφου ενωθουν τα καλα δυο ιστορικων λειτουργικων συστηματων θα ξαναπιασει ταβανι στους υπολογιστες

1 «Μου αρέσει»

Οι βαμμενοι Redmondιαριδες δεν υπαρχει περιπτωση να μην κατσουν λογω του τι τους προσφερει το WSL2 (best thing since sliced bread (το καλυτερο πραγμα μετα το ψωμι για τοστ) οπως λενε οι αγγλοφωνοι φιλοι μας). Οι υπολοιποι ξερουμε αλλα κολπα :slight_smile: Διαφορετικα workflows υποθετω :slight_smile:

Αυτό ακούγεται αρκετά το τελευταίο καιρό πουλάει βέβαια σαν είδηση, αλλά επιχειρηματικά αν το δεις τους συμφέρει, αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι και τόσο εφικτό, για άλλο λειτουργικό μιλάμε στην ουσία πως θα το περάσεις σε τόση τεράστια εγκαταστημένη βάση χρηστών που έχουν τα παραδοσιακά windows

1 «Μου αρέσει»

Δεν θα επειγει μια μεταβαση. Μπορει πιλοτικα να εχει και τις δυο επιλογες. Ετσι κι αλλιως θεωρητικα ολα τα προγραμματα θα ειναι συμβατα και στις δυο περιπτωσεις. Η apple οταν εφυγε απο τους powerpc και πηγε στους x86 ειχε πολυ μεγαλυτερα προβληματα αφου ολα τα προγραμματα ηταν ασυμβατα με την αρχιτεκτονικη.

Ολα αυτα λογικο να βαζουν φωτια στους ρομαντικους, και δικαιολογημενα εως ενα σημειο. Ομως το linux διδεται με τετοιες αδειες που μπορει ο καθενας να προσθεσει να αλλαξει η και να πουλησει τον κωδικα. Οι αδειες δεν εχουν γραφτει στο ποδι. Καποιοι σκεφτηκαν ολες τις πιθανοτητες, και καπου εκει υπερεχει το linux.

Αυτό είναι corporate newspeak για τους τζάμπα μ@#$κες; Αφού η εταιρειάρα διαθέτει λεφτά με το τσουβάλι και τεχνογνωσία, τι να τους κάνει τους «ερασιτέχνες» του open source;

Τη μέρα που η Microsoft θα φτιάξει ένα «LSW» θα παγώσει η κόλαση και οι ρομαντικοί που λες παρακάτω θα τραγουδούν και θα χορεύουν σε ολόκληρο τον κόσμο, καθώς αυτό θα σημαίνει το πλήρες γκρέμισμα της «αυτοκρατορίας». Πιο πιθανό είναι να δεις τον Nadella με χαίτη και μούσια.

Μπορεί να τα κάνει όλα αυτά αλλά με τη σημαντικότατη παράμετρο να επιστρέφει όλες τις αλλαγές που έκανε, κάτι το οποίο είναι ευθέως αντίθετο με την κύρια πρακτική της Microsoft. Η GPL είναι «viral» άδεια και είναι σαφείς και πολύ συγκεκριμένοι οι όροι υπό τους οποίους μπορεί να συνδυαστεί με ιδιοταγή συστατικά.

Είναι αδύνατο να έχεις ιδιοταγές έργο αν αυτό βασίζεται σημαντικά σε GPL κώδικα, όπως επίσης είναι αδύνατο να πάρεις GPL κώδικα και να τον κάνεις «μη GPL». Εκεί κολλάνε όλες οι εταιρειάρες που έχουν μάθει να πατεντάρουν μέχρι και τη βρωμιά στα πληκτρολόγια και δεν ξέρουν πώς να βγάλουν λεφτά από το Linux.

1 «Μου αρέσει»

ενταξει. τωρα εσυ εχεις παρει πατριωτικα κατι που ειναι για την εξελιξη. Οι αδερφοι ραιτ κανανε ενα opensource αεροπλανο. Οι εταιρειες το πηρανε και εχει εξελιχθει σε ενα μεσο που μπορεις να κινησε με ασφαλεια και γρηγορα σε ολο τον κοσμο. Ετσι γινεται παντου. Οι κοινοτητες δινουν μια ωθηση και αναλαμβανουν εταιρειες για να φτιαξουν κατι που μπορει να χρησιμοποιηθει ευρεως.

Κανενας δεν ειπε οτι το linux ειναι κακο. Ειναι καλυτερο οταν αναλαμβανουν ομαδες εργασιας (που συνυθως καλοπληρωνονται) και φυσικα οταν αναλαμβανουν εταιρειες οπως η canonical και η redhat.

Χρονοδιαγραμμα κοινοτητων opensource.
-Οταν η microsoft και η google δεν τους δινει σημασια ειναι πολυ κακες.
-Οταν γινονται υποστηρικτες εχουν και καλα στοιχεια
-Οταν γινονται χρηματοδοτες ειναι γενικα καλες εταιρειες
-Οταν γινονται platinum member οι κοινοτητες το διαφημιζουν παντου.
Αυτα γινονται στις κοινοτητες συνηθως

1 «Μου αρέσει»

Θα πρεπει να ειναι κατι που θα θυμομαστε παντα οταν μας χρεωνουν κερατιατικα οι αεροπορικες για τα εξτρα κιλα στις βαλιτσες μας ( χρεωση ανα κιλο παρακαλω) οταν πεταμε :slight_smile: Θα θυμηθουμε να τις ευχαριστησουμε και τις αεροπορικες και τους κατασκευαστες αεροπλανων :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Εννοείς ότι οι εταιρείες-μεγαθήρια κόπτονται για την εξέλιξη; Αν υπήρχε εταιρεία αντίστοιχη της Microsoft τότε, τα σημερινά αεροπλάνα δε θα είχαν οριζόντια φτερά και θα απαγορευόταν να λέγονται «αεροπλάνα». Όσο για την ασφάλεια, δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των εταιρειών. Ρώτα τη Boeing, που έκρυψε τα σχεδιαστικά της λάθη ακόμα και από τους πιλότους και η υπόθεση έφτασε μέχρι το Κογκρέσο. Και μετά σκέψου αν υπάρχει ανάλογη περίπτωση στον ανοιχτό κώδικα.

Κι άλλο newspeak; Εννοείς ότι κάποιοι ταλαντούχοι με μηδαμινούς πόρους έχουν καλύτερες ιδέες από «επαγγελματίες» προγραμματιστές και μόλις οι εταιρείες δουν την κότα που κάνει τα χρυσά αυγά κλέβουν τις ιδέες και χρησιμοποιούν σκανδαλώδεις νόμους και διάφορα άλλα τεχνάσματα για να αποτρέψουν τους αρχικούς δημιουργούς από την εξέλιξη του έργου τους; Αυτό είναι κάτι που έχει κάνει επανειλημμένα η Microsoft ιστορικά και το ξέρεις (ή θα έπρεπε να το ξέρεις).

Το Linux έφτασε να κινεί το Διαδίκτυο και άλλες παγκόσμιες και διαστημικές υποδομές ακριβώς επειδή δεν το ελέγχουν εταιρείες. Μπορούν να συνεισφέρουν (όπου και όσο τις βολεύει), δε μπορούν όμως να έχουν τον έλεγχο ή να αλλάξουν τους κανόνες. Το copyright το έχουν ταυτόχρονα όλοι οι νυν και οι πρώην συνεισφέροντες και αυτό δε μπορεί να μεταφερθεί, ούτε να αλλάξει, με κανέναν νόμο. Ούτε καν ο ίδιος ο Torvalds δε μπορεί να το κάνει ό,τι θέλει και αυτή είναι η σημαντικότερη συνεισφορά του στην τεχνολογία και την ανθρωπότητα.

Είναι πασίγνωστες και δεκάδες οι απόπειρες της ίδιας της Microsoft στο παρελθόν να εμποδίσει με κάθε μέσο και τρόπο την εξέλιξη του Linux. Τώρα αναγκάστηκε να φάει εκεί που έφτυνε. Αυτή είναι η πραγματικότητα.


Δεν ξέρω αν το έχετε υπόψη σας αλλά στην απέναντι πλευρά του Ατλαντικού είναι σε εξέλιξη μια αντιδικία απόλυτα ενδεικτική του κόσμου που δημιούργησαν οι εταιρείες. Είναι γνωστό τοις πάσι και αυτονόητο ότι οι ιδέες δε μπορούν να πατενταριστούν, παρά μόνο συγκεκριμένες και προσδιορισμένες υλοποιήσεις των ιδεών. Είναι επίσης γνωστό στον κόσμο της τεχνολογίας ότι τα APIs είναι τεχνολογικές «ιδέες».

Κι όμως, η περιβόητη Oracle διεκδικεί αποζημιώσεις από τη… Google για τα APIs της Java που χρησιμοποιήθηκαν στο Android. Της Java, που δημιούργησε η Sun και που ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της είχε δηλώσει την πρόθεση της εταιρείας να τη διαθέσει ανοιχτά προς χρήση από όλους. Μέχρι που εξαγοράστηκε από την Oracle, η οποία από το τόσο ενδιαφέρον για την εξέλιξη είναι ίσως η πιο μισητή εταιρεία στον κόσμο της τεχνολογίας.

3 «Μου αρέσει»

Κανενας δε κοπτεται για την εξελιξη απο τις εταιρειες. Τα εσοδα τους θελουν να αυξησουν. Ομως κανοντας αυτο αυξανουν και το βιοτικο επιπεδο των κοινωνιων που στοχευουν. Πχ ερχεται μια επενδυση της microsoft στην ελλαδα τους ερχομενους μηνες. Ε καποιοι προγραμματιστες θα πιασουν δουλεια, καποιες εταιρειες θα παρεχουν υπηρεσιες, και κυριως θα ανοιξει ο χορος μπας και αυτη η ελλαδιτσα φανει καποτε καπου στην τεχνολογια.

Η ιδεα μπορει να ειναι απο οποιονδηποτε. Επειδη ομως συχνα πυκνα μαζι με την ιδεα αγοραζεται και η συνειδηση αυτου που την ειχε, ξανασκεψου το λιγο. Καθε μερα αγοραζονται startup για πολλα εκκατομυρια…

Και αν δεν ηταν ευελικτο στη θεση του θα ηταν το bsd, η το aros το haiku και παει λεγοντας. Το οτι του δινουν σημασια εταιρειες και το εχουν κανει απολυτο κυριαρχο δεν το βλεπει κανεις;

Τα υπολοιπα δεν χρειαζεται να τα απαντησω γιατι απλα ειναι πολιτικοποιημενα λογια

1 «Μου αρέσει»

Κράτα μικρό καλάθι. Ένα πολύ μικρό καλάθι. Ένα πάρα πολύ μικρό καλάθι …

Κατ’ αρχήν έχουμε το προηγούμενο με την συμφωνία ή μάλλον σκάνδαλο Αλογοσκούφη. Πήραμε κάποιο κέντρο καινοτομίας. Στην πράξη μια αίθουσα εκδηλώσεων συνήθως κλειστή και καμία φορά μια (1) υποτροφία κάποιου για μεταπτυχιακό. Αστειότητες.

Δεύτερον κανείς δεν ξέρει γιατί πρόκειται και κανείς αν ξέρει δεν μπορεί να πει καθόσον υπάρχει NDA. NDA σε συμφωνία με το Δημόσιο; Αυτό αντιβαίνει στην ίδια την Δημοκρατία. Και με υπερηφάνεια μάθαμε πως άλλαξε το νομοθετικό πλαίσιο…

Στην καλύτερη περίπτωση θα είναι ένα Datacenter. Σαν τα άλλα που ανακοίνωσε η Microsoft περίπου ταυτόχρονα σε δίπλα χώρες. Τι είναι αυτό; Ένα κτήριο με υπολογιστές. Που δεν θα τις αγοράσει από κάποιον αγροτικό σύλλογο παραγωγής σέρβερ από την Λιβαδειά. Οπότε μας μένει ένα κτήριο που προφανώς θα θέλει μερικούς φύλακες, κανένα ηλεκτρολόγο, κλπ… Θα απασχολεί κάποιο κόσμο όσο μια μικρή βιοτεχνία λοιπόν και ίσως αυτός ο αγροτικός σύλλογος Λειβαδείας να απασχολεί περισσότερους και να κάνει περισσότερο καλό στην Ελληνική οικονομία.

Το άλλο που θέλει αυτό το κτήριο είναι ρεύμα, πολύ ρεύμα. Για τους υπολογιστές και για την ψύξη. Και το θέμα με το ρεύμα είναι ποιος θα πληρώνει τον λογαριασμό. Και επειδή δεν θα είναι De Capo αλλά θα θέλει πολύ ρεύμα, κάτι μου λέει πως θα το πληρώνουμε εμείς. Γιατί να θέλεις ειδικές συμφωνίες και NDA διαφορετικά; Και κάπως θα πρέπει να βγάλουμε την ταλαίπωρη την ΔΕΗ προβληματική μιας και οι χαζοί καταναλωτές δεν πάνε σε ιδιώτες, όπως προστάζει η αγορά.

Το πάω και στοίχημα: Ποιος θα αποδειχθεί πως θα πληρώνει τον λογαριασμό; Μήπως εγώ;

Παλιά νέα την δίκη την έχασε η Oracle. Μια ποιο ενδιαφέρουσα λειτουργία είναι ένα κείμενο του FSF που υπήρχε στα CD των πρώτων διανομών. Ήταν υπέρ της Microsoft στην δίκη με την Apple για το GUI και το καλάθι των αχρήστων. Το θυμάμαι καλά γιατί παρά του ότι καλά κάνανε με ξένισε γιατί δεν γούσταρα πότε την Microsoft μιας και οι πρακτικές της ήταν τότε γνωστές (περίπτωση Lotus περίπτωση Digital Research, περίπτωση Borland)

2 «Μου αρέσει»

Δεν διαφωνω για τη συμφωνια. Το οτι σαν λαος δεν ειμαστε σε θεση να κανουμε καλη συμφωνια δεν εχει σχεση με το αν πρεπει να μεινουμε τεχνολογικα πισω.

Θα πω μια εταιρεια ελληνικη που ειχε δυνατοτητα να φτιαξει κατι αλλα λογω των κακων συμφωνιων με το κρατος ναυαγησε. Gigatronics… αλλα θεωρω οτι εφοσον και αυτοι που την ειχαν δεν ειχαν καμια γνωση για επιχειρησεις θα επρεπε απλα να πουλησουν τη γνωση τους σε καποιον που ξερει. Ετσι αν και δεν ακουστηκε, ηταν η μεγαλυτερη τεχνολογικη αποτυχια της ελλαδας. Ισως οντως να ειναι η τυχη μας μονο στα χωραφια…

Με αυτά, τα είπες όλα!!

Ίδια περίπτωση με το ΒΑΝ. Το πήρε ο Ανδρέας και το έκανε είδηση να ξελασπώσει. Τώρα η Gigatronics δεν ναυάγησε λόγω κακών συμφωνιών με το κράτος. Αντίθετα πιστεύω πως ευνοήθηκε και είχε αποκτήσει και κάποιο μονοπώλιο στον κρατικό τομέα. Αλλά δεν είχε και κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση πχ με ένα BBC B.

YΓ: Έμαθα hardware σε μια πλακέτα με 68000. O καθηγητής/μέντορας μου είχε περάσει από εκεί σαν εργαζόμενος, και μια φορά που ήρθε η κουβέντα δεν είχε να πει τα καλύτερα λόγια.

Δεν ξερω τις συμφωνιες της. Απλα διαφημιζε ο Αντρεας οτι θα παρει η Αγροτικη Τραπεζα 100 μηχανηματα που δεν πηρε ποτε, οπως και οτι θα εμπαινε και στα γυμνασια. Φανταζομαι οτι πιστεψαν σ αυτο και ενω θα μπορουσαν να αναπτυχθουν με εξωστρεφεια, εγκλωβιστηκαν στις ελληνικες υποσχεσεις

Σύμφωνα με συνέντευξη ενός από του ιδρυτές η Αγροτική αγόρασε 80 υπολογιστές

1 «Μου αρέσει»

Υπαρχει καποιο λινκ παρακαλω; Εννοω για το οτι υπαρχει nda. Εγω ακουσα οτι θα φτιαξουν datacenter (σιγα τα λαχανα δηλαδη) . Η ιστορια οπου επιχειρησεις πληρωνουν ρευμα κατω του κοστους ειναι ηδη συνηθισμενη πρακτικη στην ελλαδα οποτε θα συμφωνησω και εγω.

Η intracom (που εκανε και εξαγωγη τεχνολογιας) γιατι ναυαγησε; το κρατος ειχε θυσιασει πολλα δις για αυτη, για να δηλωνει μετα αυτη 1 δις εσοδα. Τεσπα θα παμε πολυ οφτοπικ…

Το ζουμι ειναι (για μενα) →

Δυστυχως δεν εχουμε πολλα τετοια παραδειγματα (μακαρι να ειχαμε). Αντιθετα εχουμε πολλα παραδειγματα εταιρειων που η δραστηριοτητα τους αποβαινει και σε βαρος της εξελιξης και σε βαρος του κοινωνικου συνολου.

1 «Μου αρέσει»

Από την καθημερινή εδώ. Κάποιες υποθέσεις εδώ και εδώ.

2 «Μου αρέσει»

το αυγο εκανε την κοττα η η κοττα το αυγο;