Grub dual boot save default

Καλημέρα,

Τον τελευταίο καιρό αντιμετοπίζω ένα θέμα με τον grub και το dual boot. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν αποθηκεύεται η τελευταία επιλογή που έκανα στο boot. Ουσιαστικά η επιλογή GRUB_SAVEDEFAULT = true στο /etc/default/grub δεν έχει καμία επίδραση. Επίσης όταν κάνω boot εμφανίζεται ένα error message που λέει sparse file not allower press enter to continue...

Setup

Dual boot Manjaro σε btrfs/ Windows 11. Τα partitions είναι έτσι:

lsblk -f                                                                                                                                                                                                                     
NAME        FSTYPE FSVER LABEL UUID                                 FSAVAIL FSUSE% MOUNTPOINTS
nvme1n1                                                                            
├─nvme1n1p1 vfat   FAT32 EFI   73AB-35AA                             269.6M    10% /boot/efi
├─nvme1n1p2 btrfs        root  86d39de0-ed1a-4e6a-9552-faad7eadead8  238.1G    48% /home
│                                                                                  /var/log
│                                                                                  /var/cache
│                                                                                  /
└─nvme1n1p3 swap   1     swap  ebb14d16-53be-404e-943f-f1cdcbf5f1bb                [SWAP]
nvme0n1                                                                            
├─nvme0n1p1                                                                        
├─nvme0n1p2 ntfs               0C64B9B064B99CC0                                    
├─nvme0n1p3 ntfs               20E8EA38E8EA0BBA                                    
└─nvme0n1p4 ntfs         Data  88FAC36CFAC354DA

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα

Αρχικά κατάφερα να λύσω το πρόβλημα με το sparse file not allowed. Έκανα τα παρακάτω:

  1. sudo grub-install --recheck --no-rs-codes --modules="btrfs zstd part_gpt part_msdos"
  2. Άλλαξα το /etc/default/grub και έκανα το GRUB_SAVEDEFAULT = false και το RUB_DEFAULT=0
  3. sudo grub-mkconfig
  4. sudo update-grub

Με αυτά κατάφερα να εξαφανήσω το error για το sparse file, αλλά προφανώς η επιλογή δεν αποθηκεύεται. Αν προσπαθήσω να αλλάξω το GRUB_SAVEDEFAULT=true και το RUB_DEFAULT=saved δεν δουλεύουν και επιστρέφει και το error για το sparse file. Επίσης το grub.cfg ανανεώνεται κανονικά γιατί το ανοίγω και υπάρχει μέσα κώδικας για να αποθηκεύει την επιλογη και να κάνει boot απο την τελευταία επιλεγμένη.

Διάβασα επίσης αυτό αλλά δεν έχω τις γνώσεις να καταλάβω τι ακριβώς λένε :sweat_smile: και φοβάμαι να παίξω με το boot partition χωρις να ξέρω τι κάνω, αλλά από αυτά που κατάλαβα μάλλον έχει να κάνει κατί με τον grub ο οποίος δεν μπορεί να γράψει σε btrfs partition?? μπορει να κάνω και λάθος.

Συμπέρασμα

Ιδανικά θα ήθελα να λύσω και τα δύο προβλήματα, το sparse file error και την αποθήκευση της τελευταίας επιλογής μου στο boot. Αν βέβαια αυτά τα δύο είναι αντικρουόμενα προτοιμώ να αποθηκεύεται η επιλογή μου και ας βγάζει αυτό το error έτσι κι αλλιως δεν φαίνεται να προκαλεί κάποιο άλλο πρόβλημα στο σύστημα. Ότι άλλο χρειαστεί μου λέτε και ανανεώνω στην ερώτηση!!

Υποθέτοντας ότι μετά έκανες update την αλλαγή:

sudo update-grub 

αν δοκιμάσεις να βάλεις το:

GRUB_SAVEDEFAULT=false

αλλάζει κάτι;

Δεν μπορείς. Είναι ένα γνωστό πρόβλημα του btrfs.

Μια λύση είναι να έχεις μια μικρή κατάτμηση με ext4 σαν /boot. Θα δουλέψει, αλλά αν κάνεις snapshoot τύπου btrfs θα μείνει έξω το /boot και οι πυρήνες.

Το SuSE εχει ένα patch ίσως να το μεταφέρεις στους devs του Manjaro;

2 «Μου αρέσει»